Президент України Володимир Зеленський у своєму виступі під час засідання Генеральної Асамблеї ООН представив формулу миру, яка включає п’ять основних складових: покарання за агресію, захист життя, відновлення безпеки й територіальної цілісності, гарантії безпеки і рішучість захищатися, повідомляє FREEДОМ.
“Україна хоче миру. Європа хоче миру. Світ хоче миру. І ми побачили, хто єдиний хоче війни. Я звертаюсь від імені держави, яка змушена захищатись. Але яка має формулу миру. Це формула, яка карає за злочин, захищає життя, відновлює безпеку і територіальну цілісність, гарантує безпеку і передбачає рішучість”, — наголосив Зеленський.
Він акцентував, що ця війна не була спровокована Україною і нині у народу немає іншого вибору, окрім як захищатися.
“Ми провели 88 раундів переговорів у різних форматах, щоб не допустити цієї війни, — це тільки за час від початку мого президентства й до 24 лютого цього року. Але Росія не тільки не припинила злочину агресії, який розпочала ще у 2014 році, а перевела його у повномасштабне вторгнення. І ми не маємо іншого вибору, ніж захищатися. Ми це й робимо — виштовхуємо агресора за міжнародно визнаний кордон Української держави”, — сказав президент України.
Впродовж виступу він назвав п’ять пунктів формули миру:
- Покарання за агресію — поки не буде повної компенсації за війну. Це санкції проти агресора, зокрема персональні, блокування торгівлі, ізоляція Росії, створення Спеціального трибуналу для покарання РФ за злочин агресії.
- Захист життя — всіма засобами, які дозволяє Статут ООН. Це оборонна підтримка — розвідданими, зброєю, зокрема наступальною, технікою та снарядами, захисними системами, передусім протиповітряною обороною. Також потрібна фінансова підтримка, щоби зберегти внутрішню стабільність і виконувати соціальні зобов’язання перед українцями.
- Відновлення безпеки й територіальної цілісності — безпеки мореплавства, продовольчої, радіаційної, енергетичної та безпеки від зброї масового ураження. Потрібно обмежити ціни, за якими Росія відправляє на експорт свої енергоресурси і визнати Росію державою — спонсором тероризму на всіх рівнях і в усіх країнах.
- Гарантії безпеки. Україна має пропозиції модернізації архітектури безпеки для України, а отже, й для Європи та світу. Це пропозиції юридично обов’язкових багатосторонніх і двосторонніх договорів. Це умови, за яких гаранти мають діяти, і час, за який їхні дії мають принести результат — результат на землі, на морі, у повітрі, у дипломатії та політиці, в економіці та фінансах, у забезпеченні зброєю та розвідданими.
- Рішучість захищатися — рішучість партнерів допомагати Україні, а отже, самим собі. І це рішучість світу об’єднатися навколо того, хто бореться проти збройної агресії і поставити на місце одного, який загрожує всім.
“Це формула злочину та покарання, що вже добре відома Росії. І це формула справедливості та правопорядку, що Росії ще належить вивчити. Як і будь-яким іншим потенційним агресорам”, — резюмував Зеленський.
Він зауважив, що у цій формулі немає такої позиції як нейтральність.
“Ті, хто каже про нейтральність, коли людські цінності й мир під ударом, мають на увазі зовсім інше. Вони кажуть про байдужість. Кожен сам за себе. Ось про що вони кажуть. Цікавляться проблемами один одного умовно. Піклуються один про одного формально. Протокольно співчувають. І тому так само умовно, формально й протокольно вдають, ніби захищають когось, а насправді — лише свої вузькі інтереси. Ось це й створює умови для війни. Ось це й треба виправити, щоб створити умови для миру”, — наголосив він.
Зеленський виключає, що врегулювання відносин між Україною та Росією може відбуватися на будь-якій іншій основі, ніж українська формула миру.
“Що далі заходить російський терор, то менша ймовірність, що взагалі хто-небудь у світі сідатиме за один стіл із Росією. Ми готові до миру. Але до чесного й справедливого миру. Саме тому з нами — світ”, — підсумував глава Української держави.
Читайте також: “Сигнал для всіх потенційних агресорів”: створити Спецтрибунал для покарання РФ пропонує Зеленський