“Основна мотивація — економічні питання”: для чого Сі Цзіньпін їде до Москви — думка

Президент РФ Володимир Путін і голова КНР Сі Цзіньпін, Фото: nytimes.com

Китай усвідомлює економічні наслідки війни Росії проти України та не може допустити ізоляції власної економіки. Тому главі КНР Сі Цзіньпіну потрібні рішення для утримання стабільності. Таку думку в ефірі телеканалу  FREEДОМ висловив соціолог, експерт з комунікацій Міжнародного центру протидії російській пропаганді Дмитро Громаков. 

Поїздка глави КНР Сі Цзіньпіна до президента РФ Володимира Путіна особливо не позначиться на іміджі китайського правителя, який спробує вести переговори заради стабільності у власних інтересах, вважає експерт. 

“Я не зовсім упевнений, що ця поїздка якось позначиться на його іміджі. Їздили до Путіна й Ердоган (президент Туреччини, — ред.), і [президент Франції] Макрон, і інші західні лідери. І це, по суті, ніяк не позначилося ні на їхньому іміджі, ні на іміджі їхньої партії: ні негативно, ні позитивно. Усі намагалися вмовити Путіна відмовитися від своїх планів і намірів, переосмислити сформований світопорядок і, скажімо так, відмовитися від своїх агресивних планів. У цьому немає нічого такого, що несло б репутаційні загрози лідерам цих держав”, — зазначив гість ефіру. 

Основною мотивацією візиту, вважає Громаков, усе-таки є спроба знайти вихід з економічної ситуації, що склалася. 

“Я думаю, основна мотивація — вийти на розв’язання тих проблем, які створює війна для світової економіки та для Китаю, як одного з найактивніших учасників світового розподілу праці”, — резюмував експерт. 

Конфлікт, що розвивається в гарячій фазі, фактично заблокував усі сухопутні коридори з Китаю до Європи, зауважив він.

“Ми зараз спостерігаємо поки тільки блокування автомобільних вантажних перевезень у Білорусі та на кордоні з Польщею, Литвою. Наступним кроком буде блокування залізничних перевезень, що фактично створить логістичний глухий кут із Білорусі та знизить економічну активність у регіоні й у самому Китаї, який уже усвідомлює ті економічні наслідки, яких зазнає світова економіка внаслідок цієї війни. Тому Сі Цзіньпіну необхідно знайти якусь формулу розв’язання цього питання”, — пояснив Громаков. 

Він не поділяє думку експертів, які говорять про те, що Китаю нібито потрібна якась сильна Росія для протистояння із Заходом. 

“Будучи активним учасником світового розподілу праці, Китай не може створити замкнену економічну систему, яка б давала йому змогу втримати свою економіку і внутрішню політичну ситуацію в умовах спаду. Я точно не впевнений, що Сі Цзіньпін хоче стати останнім генеральним секретарем КПК, в історії якої відбудеться або громадянський, або внутрішній конфлікт, або чергова революція”, — зазначив гість ефіру.

Громаков нагадав, що рік тому також говорили про те, що США мають домовитися з Росією, тому що в іншому разі вона піде в бік Китаю. 

“Але цього не сталося. Не станеться цього, і не впливає історія їхніх взаємодій військових на якісь глобальні загрози. Це просто така російська інформаційна кампанія, яка підвищує ставки Москви в цій грі з Пекіном, тільки й усього. Залякуючи тим самим Вашингтон і намагаючись нав’язати Сполученим Штатам зниження його активності у війні РФ проти України”, — поділився думкою експерт.

Читайте такожЗдійснюючи візит до Москви під час війни Росії проти України, Сі Цзіньпін певною мірою бере на себе відповідальність, — експерт

Нагадаємо, Україна, Росія і США практично одночасно висловили бажання провести переговори з китайським лідером Сі Цзіньпіном. Водночас низка світових ЗМІ повідомляє, що глава КНР вже найближчого тижня може відвідати Москву.

Прямий ефір