Фонд державного майна займається не тільки приватизацією об’єктів держмайна, а й їх орендою. Зараз орендувати приміщення можна на онлайнаукціоні.
Як працює нова система і чому орендувати у держави вигідно – розповів заступник голови Фонду державного майна Леонід Антонєнко у програмі “Официальный разговор” телеканалу UA.
Ведуча – Анна Нитченко.
– Фонд держмайна відповідальний не тільки за приватизацію об’єктів державного майна, а й за передачу їх в оренду. Про які об’єкти йдеться? Що пропонує Фонд держмайна?
– Закон про оренду існує з 1992 року, і з 1992 року орендодавцем державного майна виступає Фонд. Нам, до речі, у фонді здається, що це досить анахронічна річ, її треба змінювати. Тому що, уявіть собі, ви державне підприємство – університет, бібліотека. Ви хочете зайве приміщення, яке у вас не використовується, здати в оренду. Потрібно йти до Фонду державного майна і просити фонд, щоб він підготував відповідний документ і договір оренди, провів усі ці процедури.
Можливо, колись це мало сенс, але зараз, коли рік тому ми запустили електронні аукціони, спростилося все. Бо не треба тепер створювати комісії конкурсні, не потрібно публікувати оголошення в газеті про те, що ми шукаємо орендаря, не потрібно проводити конкурс оцінювачів, які б встановили стартову ціну і все інше. Всі ці процедури пішли в минуле. Досить внести інформацію онлайн до системи Prozorro, в цьому випадку “Prozorro: продажі”, і там в електронному середовищі ми розмістимо свій попит на об’єкт і там само знайдемо орендаря, який буде конкурувати зі своїми конкурентами за це приміщення, підвищуючи ставки. Ось так змінилося законодавство.
Якщо ви запитаєте, навіщо взагалі Фонд держмайна був потрібен? Колись фонд запровадили, щоб працювати з конфліктом інтересів, це таке “державне око”, яке стояло і наглядало: а чи не віддав директор технікуму половину технікуму в оренду на 49 років своїм друзям і знайомим або родичам.
– І сам собі забрав усі гроші.
– Ну, гроші якісь були, надходили до бюджету, але питання – як знайшли цього орендаря і як встановили ціну. І як визначили, на який термін це майно передають в оренду. Ось для цього з’явився чиновник в цих відносинах. Але нам здається, що після того, як ми ввели й електронні аукціони, і досить багато інших речей зробили, мало б сенс нашу роль у цих процесах переосмислити, і ми в цьому напрямку певні кроки зробили.
– Які кроки?
– Наприклад, раніше була норма, коли можна було здавати приміщення в оренду без залучення фонду – це 200 кв. м на підприємстві або установі. Зараз ми цю норму підвищили до 400 кв. м і думаємо, що потрібно підвищувати й далі. Можливо, до 4 тис. кв. м і вище, щоб якомога більше самостійності давати суб’єктам господарювання та установам, які шукають орендаря.
Роль чиновника будуть виконувати програми й алгоритми. Ми отримали кошти від донорів у міжнародних межах технічної допомоги й проводимо тендер на пошук розробника для програмного забезпечення, яке буде працювати замість чиновника. Ви як університет будете заходити в свій електронний кабінет і вам ставитимуть назку питань, ви будете відповідати на ці питання. Залежно від того, які ви відповіді дали, програми вам згенерують той чи інший документ, той чи інший договір, і не потрібно буде взагалі зустрічатися ні з ким новим.
– А Фонд держмайна тоді що буде робити?
– А ми будемо регулятором цієї діяльності, тому що в низці випадків потрібно від стандартного договору, типового, відійти в сторону. Наприклад, коли ти залучаєш інвестиції, не завжди орендар просто орендує, він іноді отримує якесь досить розвалене приміщення і зобов’язується, що він його відновить, відремонтує. Замість цього він просить більш тривалий термін або якісь орендні канікули, ще якісь нюанси. Коли будуть виникати якісь нюанси, ми будемо їх схвалювати окремо, і потім вони будуть ставати частиною договору, згідно із затвердженими алгоритмам його формування.
– Які переваги є у тих, хто орендує приміщення у держави, якщо звертатися до вас безпосередньо?
– Ми працюємо в напрямку переваг. Раніше це було інакше все. Раніше просто облюбував цікавий тобі шматок державної власності та почав думати про те, як би його від держави передати самому собі. Далі була складна процедура, він міг пів року її проходити або рік, внаслідок чого в ролі призу тобі це майно діставалося на основі договору оренди.
Дійсно, ми зараз намагаємося це змінити, ми хочемо створити електронний магазин державних об’єктів, доступних до оренди, marketplace, як ОLX. І він уже створений. Хороша новина, що ми не просто хочемо, а ми вже створили. Це сайт, він називається orenda.gov.ua і він функціонує зараз як електронний магазин. Туди внесено 5-7 тис. об’єктів, є фільтри для пошуку.
Достатньо заповнити інформацію про об’єкт. Ми ці фільтри запозичили у того ж OLX, нічого нового. Можливо, навіть якісь речі ми розширили, бо у державній власності своя специфіка – ти не можеш просто зателефонувати й запитати, скільки ви платили за тепло або за електрику. Тобі зазвичай нічого особливо не дадуть, тому ми вже цю інформацію збираємо, і якщо ще не заповнені ці поля, інформація на сайт не потрапляє.
Там є інформація про те, який земельний податок, можливо, треба компенсувати балансоутримувачу, які інші витрати є. Там обов’язково ви знайдете поверхові плани, знайдете фотографії та багато іншої інформації.
– Уявімо ситуацію, що я – підприємець з Краматорська, хочу відкрити свій бізнес, мені потрібно орендувати приміщення під офіс. Я заходжу на сайт – які мої кроки? Що я повинен надати? Можливо, документи якісь прикріпити або що я повинен знайти?
– orenda.gov.ua – це місце, де ти можеш дізнатися про те, чи є в твоєму місті, Краматорську, щось цікаве, цікаве для оренди, виставивши ці фільтри. Потрібно просто вписати в рядку пошуку назву свого міста “Краматорськ”, тоді з’явиться інтерактивна карта і на ній шпилькою будуть нанесені об’єкти, які вже в оренді, які готуються до передачі в оренду і на які оголошено аукціон. Це червоний, жовтий, зелений колір.
На ці кольори й на ці фільтри треба орієнтуватися, щоб дізнатися, чи є щось у твоєму конкретному місті. У цьому допомагає orenda.gov.ua.
Коли ти знайшов об’єкт, то наступний крок – потрібно зареєструватися на одній з комерційних майданчиків фірм-посередників, вони тебе підключать до системи “Prozorro: продажі”, де ти вже зможеш зробити конкретну ставку в день, коли будуть проводити аукціон за це приміщення.
– Бюджет отримує від оренди державної власності чималі гроші. Скільки цього року отримав бюджет від оренди?
– Цього року за 8 місяців ми зібрали більше грошей, ніж у докризовому 2019 році за 9 місяців. Хоча, звичайно, ми паралельно надали тисячам орендарів значні знижки і звільнення від орендної плати через карантин. У нас близько 1,5 тис. орендарів отримали такі знижки.
Незважаючи на це, завдяки іншим інструментам, тим самим електронним аукціонам, ми фіксуємо зростання орендних надходжень. Можу сказати, що у нас майже у 8 разів зросла кількість випадків, коли на наші об’єкти приходять два або більше здобувача, порівняно з тим, що було раніше. Крім того, чинні контракти, якщо вони продовжуються на майбутній термін, не вперше, а в другий і подальші рази, вони теж виходять на аукціони, і ми тут теж фіксуємо випадки, коли за об’єкти, наприклад, невеликі приміщення в аеропорту “Бориспіль” – їх орендували за 7 тис. грн за 5 кв. м, а після такого продовження на аукціоні орендна плата зросла до 125 тис. грн, які, за правилами, потрібно за 8 місяців авансом заплатити. Бюджет отримав відразу мільйон там, де раніше він отримував всього 8 тис. грн.