Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду (МКС) видала ордери на арешт російських генералів Сергія Кобилаша та Віктора Соколова. Їх підозрюють у військових злочинах, скоєних в Україні щонайменше з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року. Про це 5 березня повідомили у прес-службі МКС.
58-річний генерал-лейтенант збройних сил Росії Сергій Кобилаш у зазначений час був командувачем авіації дальньої дії Повітряно-космічних сил (ПКС), а 61-річний адмірал військово-морського флоту РФ Віктор Соколов командував Чорноморським флотом.
Довга рука правосуддя
За даними МКС, Кобилаш і Соколов, ймовірно, несуть відповідальність за військовий злочин, а саме за удари по цивільних об’єктах. Також їхні дії заподіяли надмірну випадкову шкоду цивільному населенню. Ще їх підозрюють у злочині проти людяності.
“Є розумні підстави вважати, що вони несуть індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезгадані злочини, за вчинення діянь спільно та/або через інших осіб, віддання наказу про вчинення злочинів та/або за нездатність здійснювати належний контроль над силами, які перебувають під їхнім командуванням”, — йдеться в повідомленні Міжнародного кримінального суду.
Два ордери на арешт було видано на підставі клопотань, які подала сторона обвинувачення.
“Палата попереднього провадження визнала, що є обґрунтовані підстави вважати, що двоє підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари, завдані підпорядкованими ними силами по українській електроенергетичній інфраструктурі в період щонайменше з 10 жовтня 2022 року по 9 березня 2023 року. Протягом цього періоду мала місце ймовірна кампанія ударів по численних електростанціях і підстанціях, які були здійснені російськими збройними силами в декількох місцях в Україні”, — зазначили в МКС.
У Міжнародному суді уточнили, що зміст ордерів є секретним з метою захисту свідків і забезпечення безпеки розслідування. Однак Палата вважає, що обізнаність громадськості про ордери може сприяти запобіганню подальшому вчиненню злочинів. Тому було ухвалено рішення про публічне розкриття інформації про те, які ордери виписані, про імена підозрюваних, їхні злочини та форми відповідальності.
Ордери на арешт, які видав Міжнародний кримінальний суд щодо командувачів дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша і Чорноморського флоту Віктора Соколова, стали результатом роботи великої міжнародної команди. Про це за підсумками зустрічі міністрів юстиції країн Європейського Союзу заявив генеральний прокурор України Андрій Костін.
“Обидва ці ордери на арешт були видані за атаки на критично важливу цивільну інфраструктуру, а не тільки за військові злочини. Це перший ордер на арешт у нашій справі, виданий за злочини проти людяності. Нам знадобилося багато місяців самовідданої роботи прокурорів, слідчих України та різних українських відомств, які постачали у прокуратуру, Міжнародний кримінальний суд тисячі доказів та інформацію. Сьогодні ми досягли ще однієї віхи в забезпеченні справедливості для всіх потерпілих і тих, хто вижив у цій війні”, — сказав Андрій Костін.
Генеральний прокурор України наголосив, що в жодній державі Європейського Союзу не буде притулку для будь-якого злочинця, який міг би спробувати сховатися від “довгої руки правосуддя”.
“У цих людей буде багато труднощів навіть, щоб подорожувати. І так буде довгі роки. Зрозуміло, вони мають право постати перед судом і захищати себе після того, як їхні звинувачення будуть підтверджені Міжнародним кримінальним судом як наступний етап процедури. Але не наше завдання як прокурорів гадати, коли і як хтось опиниться за ґратами. Наше завдання — підготувати справу, а час покаже, коли і як ці люди можуть опинитися за ґратами”, — зазначив генеральний прокурор.
За словами Андрія Костіна, Україна веде збір доказів злочинів РФ, не чекаючи, поки підозрювані в них будуть затримані.
“Наша робота — спочатку задокументувати всі злочини. Наше завдання – забезпечити повне розслідування скоєних злочинів, підготувати справу для суду”, — сказав Костін.
Рішення Міжнародного кримінального суду прокоментував президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні.
“Вони здійснювали і здійснюють терористичну кампанію проти нашої держави і людей — удари проти нашої енергетики, нашої цивільної інфраструктури. Це очевидні злочини — воєнні злочини Росії та злочини проти людяності. І саме щодо цього є принциповий рух у Міжнародному кримінальному суді”, — сказав Зеленський.
Президент наголосив, що, коли міжнародна юстиція починає працювати, її вже не зупинити.
“Справедливість для України, для українців і для міжнародної спільноти загалом обов’язково буде відновлена. Російські вбивці відповідатимуть — і це точно”, — заявив Зеленський.
Думки експертів
Як може вплинути ордер на арешт від МКС на життя російських командирів? Чи можна очікувати, що Міжнародний кримінальний суд ухвалить подібні рішення щодо інших причетних до воєнних злочинів в Україні росіян? Чи опиниться в підсумку на лаві підсудних російський президент Путін? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України;
- Дмитро Васильєв, політолог;
- Ольга Романова, голова російського фонду “Русь сидящая”;
- Дмитро Левусь, політолог;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: У цих ордерів на арешт немає терміну давності
— Саме ці суб’єкти війни — Кобилаш і Соколов — віддають накази масштабно атакувати цивільне населення крилатими, балістичними, гіперзвуковими ракетами. Це той самий компонент геноциду, коли є умисел на вчинення великого обсягу злочинів проти цивільного населення.
Ордер на арешт чітко показує три речі, які мають правильно розставити акценти для Росії. Перше — воєнні злочини, безсумнівно, будуть покарані. І це буде зроблено тут і зараз, а не в якійсь історичній перспективі. Ніхто не буде прощати Росії ці воєнні злочини.
Друге — рішення МКС говорить про переосмислення Європою тих ризиків, які несе Російська Федерація щодо обнулення міжнародного права.
Також це чітко говорить про те, що наші партнери зацікавлені у встановленні всіх фактів вчинення злочинів — автор злочину, організатор і виконавець.
У цьому ордері немає строків давності. Зараз міжнародна спільнота проклала чітку дорогу до юридичних наслідків цієї війни.
Якщо ці командири залишаться живі, то вони сядуть на лаву підсудних.
ДМИТРО ВАСИЛЬЄВ: Потрібно видати ордер на арешт Шойгу і Герасимова
— Ордер на арешт командирів — це ще одна хороша новина після тієї, що ми отримали в березні 2023 року, коли МКС ухвалив аналогічне рішення щодо президента РФ Володимира Путіна.
Я думаю, що цей список буде розширюватися, тому що є маса підтверджених фактів порушення міжнародного законодавства і злочинів проти людяності на території України.
Ці командувачі, які віддають відповідні накази, повністю підпадають під дію Міжнародного кримінального суду.
Є ще багато злочинців, які приймають рішення, підписують відповідні документи і віддають накази. Я думаю, що до їхнього складу також входить і начальник Генштабу РФ Валерій Герасимов, і міністр оборони РФ Сергій Шойгу. Я думаю, що ці два імені також мають бути в цьому списку.
ОЛЬГА РОМАНОВА: Покарання має бути неминучим для всіх військових злочинців
— Перед очима стоять події, які відбулися в Одесі, — немовлята, які загинули разом із матерями. Російські командири теж до цього причетні. Зараз в ордері МКС написано, що їх звинувачують в атаках на цивільну інфраструктуру, які відбулися рік тому.
Соколова і Кобилаша ми навряд чи побачимо на лаві підсудних, але зате там будуть їхні підлеглі.
Добре, що Міжнародний кримінальний суд почав працювати. Нехай і не так швидко, як цього б хотілося. Хотілося б, щоб якомога більше злочинців почали переслідувати і нарешті посадили на лаву підсудних. Покарання має бути неминучим.
Я думаю, це рішення МКС має змусити замислитися інших людей — айтішників, інженерів, які сидять в інститутах при Міністерстві оборони і натискають на кнопки, що запускають ракети.
Кожен повинен розуміти, що не уникне відповідальності.
ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Ці два персонажі мають відповідати перед судом
— Складно поки що сказати, чи висуватимуть подібні звинувачення щодо всіх російських військових злочинців незалежно від посади. Майже рік тому Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна і дитячого омбудсмена Львової-Бєлової. Тоді це був такий сигнал. Росія не зрозуміла цей сигнал, мабуть, він був недостатньо серйозний. Усе таки у глави держави в цьому плані є певний імунітет.
Я думаю, надалі варто очікувати розширення цього процесу в Міжнародному кримінальному суді. Ми бачимо, що жити з ордером від МКС досить незручно. Путін збирався в ПАР, але не поїхав туди через загрозу арешту.
Зараз МКС видав ордер на арешт генерала й адмірала. Існує ОДКБ (Організація договору колективної безпеки, — ред.), куди входять Вірменія і Таджикистан, які підписали Римський статут і на них поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду. Соколов і Кобилаш можуть туди поїхати в рамках військового співробітництва і там їх можуть заарештувати. Я думаю, це серйозна річ.
Я думаю, що той комплекс доказів, які вдалося зібрати, не дає жодних сумнівів у тому, що ось ці два персонажі мають відповідати.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Юридичний фронт дуже важливий
— Міжнародний кримінальний суд діє в рамках тієї юрисдикції, яку йому надано відповідним документом — Римським статутом. Йому не потрібен трибунал, він сам може виступати, по суті, в ролі трибуналу.
МКС розглядає причетність і відповідальність не держави, а окремих осіб із військово-політичного керівництва за скоєні воєнні злочини. А таких злочинів дуже багато. Наразі досить скрупульозно вивчаються всі випадки і докази. Розслідування триває.
По ходу просування розслідування я б не виключав, що і Путіну будуть висунуті звинувачення вже за іншими статтями.
Ми зараз бачимо, що ордер видано на арешт командувачів Чорноморським флотом і дальньою авіацією. Тому що є докази того, що по території України було завдано ракетних ударів, які призвели до жертв серед цивільного населення. За це відповідають командири.
Я думаю, далі будуть розплутувати, хто виконував накази і завдавав ударів по цивільних об’єктах в Україні. Юридичний фронт досить важливий.
Читайте також: Україна готує докази для покарання військових злочинців — деталі від Костіна