Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан викликав новий сплеск невдоволення в Брюсселі через участь у неформальному саміті Організації тюркських держав в Азербайджані. Як наголосив верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, Угорщина не отримувала від Європейського Союзу мандата на просування відносин з Організацією тюркських держав. Раніше Євросоюз піддав різкій критиці зустрічі Орбана з Путіним. За словами європейських дипломатів, лідери країн ЄС готові обговорити питання про позбавлення Угорщини права брати участь в ухваленні спільних рішень, повідомляє FREEДОМ.
На початку липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан здійснив два резонансні візити. 2 липня він уперше за довгий час відвідав Київ, де провів переговори з президентом України Володимиром Зеленським. І одразу ж, не погодивши свій візит, вирушив до Москви на зустріч із Путіним. Свою поїздку Віктор Орбан назвав так званою “мирною місією”.
“Угорщина поступово стане єдиною європейською країною, яка може говорити з усіма”, — заявив Віктор Орбан.
Реакція Брюсселя і лідерів країн ЄС з’явилася негайно. Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель наголосив, що візит Віктора Орбана до Москви стосується виключно двосторонніх відносин Угорщини та Росії. У Єврокомісії зі свого боку заявили, що візит угорського прем’єра у РФ порушує єдність Заходу щодо політики щодо України. Глава Європейської ради Шарль Мішель зазначив, що в Угорщини як країни-голови ЄС немає мандата на взаємодію з Москвою.
“Європейська рада чітко визначила: Росія — агресор, Україна — жертва. Жодні дискусії про Україну не можуть вестися без України”, — написав Шарль Мішель у соцмережі Х.
Як заявила прем’єр-міністр Латвії Евіка Сіліня, у той час, коли Росія веде війну в Україні та вбиває мирних людей, зустріч із Путіним абсолютно неприйнятна. Це підриває зусилля з досягнення перемоги України та справедливого миру, наголосила очільниця латвійського уряду.
Розкритикував Віктора Орбана і канцлер Німеччини Олаф Шольц. Відповідаючи на запитання німецьких журналістів про те, чи повідомив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан про свій візит до Москви заздалегідь, Шольц відповів негативно.
“Ні, оскільки він не є представником Ради ЄС, я вважаю, він вирішив, що йому це не потрібно”, — зауважив канцлер Німеччини.
Раніше Віктор Орбан неодноразово поширював проросійські наративи. Наприклад, у березні він звинувачував європейські країни в тому, що вони, підтримуючи Україну і вводячи санкції проти Москви, ведуть “власну війну” проти Росії. Орбан неодноразово критикував ЄС за допомогу Україні. Наприклад, Будапешт перешкоджав ухваленню майже половини рішень Євросоюзу щодо України, зокрема, блокував виділення Києву 50 млрд євро. За словами європейських дипломатів, лідери країн ЄС готові позбавити Угорщину права брати участь в ухваленні спільних рішень згідно зі статтею 7 Договору про Європейський Союз, якщо країна не дотримуватиметься цінностей ЄС.
“Я думаю, що навіть виникне знову дискусія про те, щоб позбавити Угорщину головування в Європейському Союзі. Одразу можу сказати, що цей процес складний. Скоріш за все, Угорщині все-таки залишили можливість головувати в Раді ЄС з двох причин: через те, що це доволі складно ось так от позбавити державу такої можливості, якщо по черзі настає час головувати; крім того, Орбан проявив вигідну для України позицію, коли перестав блокувати виділення допомоги Україні під час кількох голосувань”, — висловив думку політолог-міжнародник Володимир Воля.
На думку аналітиків Інституту вивчення війни, прем’єр-міністр Угорщини прагне перемикнути увагу Заходу на можливі мирні переговори з РФ, щоб підірвати підтримку України.
“Заклики Орбана та інших до переговорів і українська формула миру — це різні зусилля з різними цілями. І Путін продемонстрував, що він не зацікавлений у будь-яких угодах, окрім капітуляції України”, — йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.
У публікації видання Newsweek 5 липня Віктор Орбан звинуватив НАТО у виборі війни замість миру і заявив, що Альянс був створений для підтримки миру. Стаття Орбана з’явилася після його візиту до Москви. Зі свого боку генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що на саміті у Вашингтоні очікують, що Орбан розповість НАТО, про що ж він домовився з росіянами в Москві.
Читайте також: “Миротворча” діяльність Орбана — це не позиція ЄС, а позиція його партії “Фідес”, — дипломат
Нагадаємо, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан через 72 години після візиту до Києва і зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським провів зустріч із Путіним, називаючи цей візит “другим етапом миротворчої місії”.
Раніше, 2 липня, Віктор Орбан відвідав Київ і зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським.