Кримський опір діє з перших днів російської окупації півострова. Про це сьогодні, 20 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру Ескендер Барієв.
Він зазначив, що в Криму проявлялися різні способи опору — від цивільної, ненасильницької форми боротьби та діяльності партизан до виступів на міжнародних майданчиках. Барієв наголосив, що російські окупанти застосовують різні інструменти, щоб витіснити нелояльну до влади РФ частину населення Криму, й з кожним роком ці дії стають жорсткішими.
“На сьогодні можемо сказати, що за даними Кримськотатарського Ресурсного Центру, 307 осіб перебували й перебувають під кримінальним переслідуванням, і 206 з них — це щодо корінного кримськотатарського народу. Я вже не кажу під адміністративним переслідуванням, тому що тут уже рахунок на тисячі. На сьогодні в місцях несвободи перебуває 185 осіб, 125 — це представники корінного народу. Через в’язницю вже пройшли десятки людей, деякі з яких вже звільнилися, відбувши строки, тому що вже 10 років, а комусь давали 6-7 років”, — сказав голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру.
Він наголосив, що люди в окупації не зломлені. Кримчани публічно намагаються заявляти про свою незгоду, підтримувати своїх земляків, передають інформацію про те, як пересувається військова техніка. Громадянський рух, за словами Барієва, демонструє присутність України та проукраїнських громадян на території Криму.
“Коли ми говоримо про партизанський рух, то тут уже рівень трохи інший, тому що тут люди більш підготовлені. І, відповідно, ми бачимо, що було 2023 року дуже багато випадків таких, коли намагаються, скажімо, зіпсувати полотно залізниці, або коли намагаються, скажімо, здійснити якусь дію, що може зашкодити окупантам… Партизани — це уже більш професійні люди, які справді чіткіше знають, що потрібно робити, аби всі дії спецслужб України на території Криму були ефективнішими й результативнішими”, — сказав голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру.
Барієв зазначив, що кожен рік окупації Криму віддаляє півострів від України.
“І тому тут, звичайно ж, для нас важливо робити все, щоб і підростаюче покоління, і старше покоління все-таки зберігало проукраїнську позицію”, — сказав він.
Також Барієв прокоментував роботу Кримської платформи. Він вважає, що необхідна інституціоналізація цього проєкту, так його робота з реінтеграції півострова зможе бути системною.
Читайте також: Україна деокупує Крим — це лише питання часу: про варіанти звільнення півострова розповіла Джапарова
Нагадаємо, рівно 10 років тому — 20 лютого 2014 року — Росія вдерлася до Криму. Вона перекинула на півострів кадрових військовослужбовців у формі без розпізнавальних знаків, які за лічені дні заблокували органи влади, силові відомства і військові частини та стали готувати ґрунт для анексії. А в березні було всупереч українському законодавству проведено псевдореферендум щодо статусу Криму. Саме окупація півострова стала першим етапом загарбницької війни, яку веде Кремль.
Усі 10 років з моменту встановлення путінської диктатури в тимчасово окупованому Криму росіяни щоденно пригноблюють права й свободи мешканців півострова.