У ніч із 13 на 14 вересня Україна завдала потужного удару по російському Чорноморському флоту. Внаслідок нічної атаки по судноремонтному заводу в Севастополі — головна ремонтна база Чорноморського флоту російської армії — суттєво пошкоджено підводний човен “Ростов-на-Дону” та великий десантний корабель “Мінськ”.
За відомостями української розвідки, підводний човен і корабель відновленню не підлягають.
Нічні події
Потужні вибухи в Севастополі розбудили мешканців міста і не на жарт налякали. Паніка поширилася на всі доступні соціальні мережі.
Вже через 20 хвилин після атаки так званий губернатор окупованого міста Михайло Розвожаєв повідомив про те, що відбувається, і справедливо зауважив, що атака була по військовому об’єкту і цивільні дарма хвилюються.
“У районі Південної бухти зараз пожежа не на цивільному об’єкті. За попередньою інформацією, спалах стався через ракетну атаку. На місці працюють усі необхідні спецслужби. Пожежі надано 4 клас. Прошу зберігати спокій“, — з повідомлення Розвожаєва у Telegram.
Через годину Розвожаєв опублікував своє фото на охопленому вогнем заводі імені Орджонікідзе. За спиною — десантний корабель, що горить.
Те, що ціль вражена, підтвердило російське Міністерство оборони.
“В результаті попадання крилатих ракет противника отримали пошкодження два кораблі, що перебувають на ремонті”, — повідомило Міноборони РФ в Telegram.
Істотне пошкодження обладнання та ураження двох кораблів підтвердили у Головному управлінні української розвідки (ГУР).
У Повітряних силах України побічно вказали на свою причетність до атаки на російські об’єкти у Криму. Так, командувач Повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук опублікував фото з охопленим вогнем судноремонтним заводом та подякував Повітряним силам за бойову роботу. Він також натякнув, що удару було завдано ракетами Storm Shadow.
“А поки окупантів “штормить” і вони досі приходять до тями від нічної “бавовни” у Севастополі, подякую пілотам Повітряних сил Збройних сил України за відмінну бойову роботу! Далі буде”, — написав Олещук у Telegram.
У Силах оборони півдня України не помітили нічого незвичайного.
“Сезон триває, ми попереджали, що так і буде. Усі цілі — абсолютно законні, оскільки вони були причетні до ведення агресії країною-терористкою. І ми продовжуємо звільнення своїх територій”, — прокоментувала ситуацію керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк.
Директор New Geopolitics Research Network Михайло Самусь у свою чергу зазначив, що у Чорноморському флоті Росії ще є над чим попрацювати ЗСУ, що знищувати.
“Ще залишилося п’ять підводних човнів, наприклад, одну лише пошкоджено. Якщо говорити про фрегати, то номінально у них ще є фрегати проекту 11356 з “Калібрами”, є у них ракетні кораблі нових проектів, які якраз оснащені “Калібрами”. Тобто, тут у нас ще непочатий край роботи”, — сказав він.
Загалом Україна нарощує свою присутність у акваторії Чорного моря. 12 вересня в українській розвідці відзвітували про проведення операції, в ході якої вдалося повернути під український контроль “вишки Бойка” — чотири бурові газо- та нафтовидобувні платформи, захоплені Росією ще у 2014 році.
“Морські бурові платформи – власність України, захоплена російськими окупантами у 2014 році. Україна завжди повертає своє… Встановлення контролю над буровими платформами біля Кримського узбережжя свідчить про розширення операційного простору Сил оборони України в Чорному морі та наближає час звільнення Криму”, — йдеться у повідомленні Центру стратегічних комунікацій.
Що думають експерти про події у Севастополі
Про те, що відбувається у Севастополі, і якими можуть бути наступні кроки України на шляху до звільнення Криму — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Андрій Юсов, представник Головного управління розвідки Міноборони України;
- Олександр Зеленько, екс-працівник зовнішньої розвідки КДБ СРСР;
- Владислав Селезньов, військовий експерт;
- Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень.
АНДРІЙ ЮСОВ: Йде планова робота щодо звільнення Криму
— Українці та багато добрих людей по всьому світу з задоволенням спостерігали фотографії із Севастополя.
Продовжується планова робота щодо демілітаризації російських окупантів та звільнення українського півострова. Можемо підтвердити — мінус один великий десантний корабель і мінус один підводний човен. Далі буде.
Безперечно, це ще один крок. Першим великим кроком для України було знищення крейсера “Москва”. Потім — визволення острова “Зміїний”.
Україна повернула під свій контроль так звану вежу Бойка (платформа для видобутку газу, захоплена РФ у 2015 році — ред.). Нині в руках українських сил засоби радіоелектронної боротьби, засоби спостереження.
Ворог більше не може використовувати цей об’єкт у своїх військових цілях. Тепер Україна використовуватиме вишки для посилення своїх позицій та контролю над Чорноморською акваторією.
Так що поступово, планомірно. Також нещодавно висадка та операція десанту в Криму.
Планомірна робота сил безпеки оборони, знищення потенціалу противника всі ці операції між собою пов’язані. Це єдиний план.
ОЛЕКСАНДР ЗЕЛЕНЬКО: Це нове слово у військовому мистецтві
— Має бути літак радіолокаційної розвідки формату АВАКС. Повинна бути підтримуюча винищувальна допомога. Тобто, це має бути група авіації, яка працює на знищення однієї мети.
Те, що вдалося зробити українським пілотам, коли фактично один літак здійснив пуск ракет із попаданням у підводний човен, — це абсолютно унікально для сучасного військового мистецтва. Подібних речей в історії не було.
Такий варіант знищення підводних човнів не розглядався навіть на Заході, завжди працювали комплексом засобів.
Це величезна перемога. Це нове слово у військовому мистецтві. І це те, що буде записано тепер у підручниках.
ВОЛОДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Росіяни зазнали серйозних втрат
— Я гадаю, далі буде більше. Нинішня ракетна атака продемонструвала нездатність російської системи ППО, яка вважається, на думку російських генералів, найпотужнішою саме в районі Севастополя як головної бази Чорноморського флоту Російської Федерації відбивати всі атаки українських ракет.
І якщо в ході масованої атаки нам вдалося завдати прицільного удару по ворожих військових об’єктах, це гарна новина. Я вважаю, що в перспективі таких ракетних ударів буде більше.
Після нинішньої атаки росіяни зазнали серйозних втрат.
Підводний човен “Ростов-на-Дону” був введений у експлуатацію у 2014 році. Його вартість — близько 300 млн дол. Є інформація, що саме цей підводний човен свого часу брав участь у ракетній атаці на мирне місто Вінниця. Ми пам’ятаємо катастрофічні наслідки тієї самої атаки, коли загинули мирні жителі, діти внаслідок нічим не спровокованої ракетної атаки за допомогою ракет морського базування “Калібр”. Нині цей підводний човен відчув вендетту, фактично він виведений з ладу надовго.
Великий десантний корабель 775-го проекту було збудовано ще у 1984 році на верфі у Польщі. Він у складі Балтійського флоту ЗС РФ. Але в лютому минулого року його разом з іншими великими десантними кораблями передислокували в акваторію Чорного моря з тією метою, що вони повинні були служити для організації морської десантної операції з метою захоплення Одеси та Одеської області. Тоді цю операцію було зірвано. Одеса перебуває під контролем української армії і якихось перспектив у російських окупантів знову намагатиметься висадити десант на узбережжі Одеси, гадаю, немає від слова “зовсім”.
Є також інсайдерська інформація про те, що ще два кораблі, які перебували у Південній бухті Севастопольської бухти, зазнали пошкоджень, але детальної інформації про це немає. А місцеві жителі Севастополя кажуть, що неможливо навіть наблизитися до прохідних “Севморзаводу”, там стоїть заслін із поліції, нікого зі сторонніх туди не пускають.
ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Удари спрямовані на знищення логістики
— Подробиці можуть спливати. Але інформація, що вже є, говорить про результативність подібних ударів.
Інтенсивність таких ударів та номенклатура об’єктів, за якими вони наноситимуться, неодмінно розширюватиметься.
Знищення військової інфраструктури окупантів на території Криму пов’язано з тим, щоб підготувати ґрунт для вирішення тих завдань, які стоять перед збройними силами України, а це повне звільнення тимчасово окупованих територій України від окупантів.
Це є продовженням цілеспрямованих дій Збройних сил України щодо знищення логістики противника щодо забезпечення угруповань військ, що знаходяться на південному напрямку та в Криму.
Слід зазначити, що із зібраних у регіон Чорного моря РФ 14 десантних кораблів нині вже понад третину цих кораблів виведено з ладу чи знищено. Це, звичайно, поставило хрест на планах противника з проведення десантної операції.
Нині основна спрямованість подібних ударів по саме транспортних засобах — обмежити можливості противника у засобах забезпечення військ.
Слід зазначити, що саме десантні кораблі відіграють важливу роль у забезпеченні постачання угруповання, яке діє зараз на тимчасово окупованих Херсонській та Запорізькій областях. І це вкладається в канву якраз обмеження можливості противника з постачання. Для цього також робляться цілеспрямовані удари по Керченському мосту.
Підводний човен — це досить важкий об’єкт для того, щоб завдати йому поразки. Тим більше, що Україна не має відповідних сил і засобів у Чорному морі саме для протидії підводних човнів. Ми не маємо ні противочовневих кораблів, ні тих самих підводних човнів, щоб старими методами боротися із цими засобами.
Одним із інструментів, який зараз є у ЗСУ, є засоби завдання ударів. Це ракети, це безпілотна система. Все це забезпечується отриманням необхідних даних для того, щоб завдати удару подібним об’єктам.
Навіть незначні пошкодження того ж десантного корабля або того ж підводного човна можуть знешкоджувати його мінімум на півроку. А тут, як ми розуміємо, запас часу в окупантів не великий.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Україна робить все можливе для зменшення кількості кораблів РФ
— Ми бачимо системність у діях українських сил в акваторії Чорного моря та в окупованому Криму. Проводяться дії, спрямовані на ослаблення оборони російських військ на окупованому півострові, а також в акваторії Чорного моря.
Також проводиться успішна розвідувальна діяльність для встановлення точних позицій та місцезнаходження тих чи інших засобів. І безпосередньо проводять операції.
Україна не має переваги над російськими військами з погляду надводного компонента і, тим більше, підводного.
У нас немає підводних човнів і кораблів у такій кількості, як у Росії. Проте робиться все можливе, щоб Росія не могла за призначенням використовувати ефективно свій флот, і кількість кораблів, які вона могла використовувати, систематично зменшувалася.
Читайте також: Пошкоджено субмарину та десантний корабель: у Севастополі пролунали вибухи на судноремонтному заводі (ВІДЕО)