Окуповані території України для росіян — величезні сірі зони, де будують “путьомкінські села”, — економіст про корупцію

Іван Ус. Скриншот: uatv.ua

Тимчасово захоплені території України для російських окупантів — величезна сіра зона, яку ніхто не контролює. Люди, наближені до Кремля, заробляють гроші на цих територіях за посередництва самого Кремля. Про це сьогодні, 5 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Насамперед це величезні сірі зони. Ніхто не контролює, що там відбувається. У період ще до початку війни було кілька кураторів так званих і ось цих самопроголошених “республік” і власне, політики Кремля щодо України. І був такий собі Сурков, а потім був Дмитро Козак. До речі, цікаво, Сурков, кажуть нібито під арештом. Козак невідомо, але теж людина, яка формально відповідала за Україну, і її ми не бачимо. Так ось, перше, що зробив Козак, коли замінив Суркова на посаді куратора відносин з Україною, він просто розподілив квоти на постачання до України нафти, нафтопродуктів. А це найцікавіше, найбільші гроші криються там”, — сказав він.

За словами економіста, призначені Кремлем керівники на цих територіях отримують доступ до величезних коштів, не займаючись відновленням територій.

“Відбувається те ж саме зараз у Кремлі серед цих призначених Кремлем, скажімо так, керівників “республік”. Їхнє завдання підписувати папери, які їм даватимуться. А папери… це буде, що ось наша цифра 14,5 млрд, необхідні для відбудови Маріуполя. Я думаю, що в Росії ця цифра набагато більша називається. І, відповідно, наближені до потрібних людей у Кремлі компанії нібито займаються саме відбудовою Маріуполя на папері, і в інших регіонах України, а насправді там нічого не відбувається. Вони просто пишуть, що щось десь зробили, отримують гроші і все. Також це можливість для контрабанди і для виробництва контрафактних товарів. Грубо кажучи, беремо навіть Придністров’я, скільки там усього зроблено того, що офіційно не можна робити. Держава не може займатися виробництвом, це контрафактна продукція. А в Придністров’ї це робиться. Те ж саме робиться в Абхазії і Осетії, і робилося це на території Карабаху”, — каже Ус.

Консультант зазначає, що Кремль бере участь у цих усіх корупційних схемах. Люди, наближені до Кремля, якраз і є бенефіціарами всіх цих процесів, заробляють на цьому гроші.

“Знаєте, є дуже хороший анекдот, коли чоловік-бізнесмен приходить у сім’ю, до дружини і каже: “Знаєш, я вирішив зайнятися політикою”. Дружина йому каже: “Ну, навіщо тобі це? Там же суцільна корупція. Як ти з цим будеш боротися?”. Він: “А навіщо боротися? Брати участь”. Те ж саме Кремль. Скільки було розмов про те, що той самий Кирієнко, який нібито курує захоплені території України наразі в адміністрації Путіна, він якраз дуже навіть непогано заробляє на тому, що він своїм же людям перерозподіляє угоди. Тобто Кремль усе прекрасно знає. Не треба думати, що для Кремля це якась таємниця. Вони дуже навіть беруть участь у цьому розподілі”, — розповів він.

Ус констатував, що на тимчасово окупованих територіях України замість “потьомкінських сіл” Росія будує “путьомкінські села”. Це новий термін із натяком на Путіна.

“Що створюється якийсь фасад гарно, що ось-ось щось зроблено, а насправді, якщо подивитися на паперах, то там кілька в Маріуполі, можливо, вже щось відбудовано. І певні наближені, звичайно, до Кирієнка та інших відповідальних людей Кремля гроші заробили. Відповідно, той самий Кирієнко доповідає Путіну, що все добре, що так, там десь якісь на місцях, можливо, є складнощі, але загалом усе чудово, усі нас підтримують. У Росії зараз те саме, коли величезні гроші виділялися на створення в Україні проросійських поглядів, ці гроші крали. Ні до чого не привели, але доповідали в Кремлі, що “все нормально, всі нас із тортиками і квітами зустрічатимуть”. І те, що виявилося, що так не було, але висновків зроблено не було. І, відповідно, та ж сама схема — вкладаються гроші, заробляють ті, хто доповідають Путіну про те, що все добре, а в них величезна надія, що це ніколи не розкриється просто тому, що динаміка подій не дасть змоги розкрити всю цю інформацію”, — пояснив економіст.

Також він висловив думку, що люди, які нажилися на тимчасовій окупації Росією українських територій, зацікавлені в тому, щоб Росія програла війну.

“Я думаю, що люди, які на цьому нажилися, дуже навіть зацікавлені в тому, щоб, до речі, Росія програла зрештою цю війну, бо тоді всі гроші, які нібито вони відправили на відновлення України, будуть не під контролем Росії, відповідно, скажуть: “А що ми можемо зробити? Все””, — каже Ус.

Разом із цим будь-які обіцянки російської та окупаційної “влади” щось відбудувати, зокрема Донбас, залишаються на папері. Росія зацікавлена лише в сірій зоні.

“Ми бачимо, як це відбувається, коли на папері все у них прекрасно, а за фактом нічого не робиться і не робитиметься. Там немає мети створити процвітаючий край. Там мета, щоб це була сіра зона, подібна до тих, що вже створені Росією, використовуватимуться суто для того, щоб на паперах усе, що робилося, за фактом приводило до отримання грошей окремими особистостями, які сидять далеко не в окупованих територіях, а в Кремлі. І вони жили добре. А люди, які перебувають на окупованих територіях, їм не цікаві, не були раніше цікаві й зараз. А всі заяви, що ми тут надовго, ми тут назавжди, Херсон — прекрасний приклад. Росія оголошує Херсон своїм містом, як тільки втрачає контроль над ним, починають обстрілювати місто. Не військові об’єкти, а зупинки, лікарні. Це демонстрація того, що на словах вони можуть називати їх своїми людьми, насправді вони їм абсолютно не цікаві, їхнє життя для Росії взагалі нічого не варте”, — підсумував Іван Ус.

Зазначимо, що “голові” окупаційної “адміністрації” тимчасово захопленої Росією частини Херсонської області Володимиру Сальдо дійсно є за що дякувати Москві. Мільярди доларів із російського бюджету течуть рікою в кишені місцевих афілійованих підрядників. Подібні схеми діють в інших містах, захоплених Росією.

Читайте також: Велика російська корупція прийшла на тимчасово окуповану територію України — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір