Якщо Росія взимку посилить удари по українській енергосистемі, Україна може атакувати її нафтогазову інфраструктуру у відповідь.
Про це в інтерв’ю Politico заявив міністр енергетики України Герман Галущенко. Міністр зазначив, що “це було б справедливо”.
За його словами, Росія взимку планує посилити фізичні удари по енергетичних об’єктах України, оскільки люди все більше залежатимуть від енергії для опалення будинків.
При цьому Галущенко вважає, що удар по російських нафтогазових об’єктах не спровокує зростання цін на енергоносії, оскільки їх можуть постачати інші країни.
Раніше про можливе завдання ударів по нафтогазовій інфраструктурі РФ заявляв президент України Володимир Зеленський.
Читайте також: Український оборонно-промисловий комплекс нарощує можливості — подробиці (ВІДЕО)
Детальніше про обстріли Росією української енергосистеми та можливу відповідь України в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Сергій Нагорняк, член комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг;
- Владислав Селезньов, військовий оглядач, ексспікер Збройних сил України;
- Іван Плачков, ексміністр палива та енергетики України, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї.
СЕРГІЙ НАГОРНЯК: Українські військові добре підготувалися до того, щоб жорстко відповісти Росії
— Ми пережили торік дуже складну зиму, і цього року ми вже підготовлені краще. Наша енергетична система захищена як технічними пристосуваннями, так і посиленою ППО.
І цього року українцям менше варто переживати, тому що українська влада, енергетики та військові все для цього зробили, щоб зима пройшла для українців спокійно. Але якщо російські військові обстрілюватимуть нашу інфраструктуру, відповіді будуть негайними.
В Україні зими не такі суворі, як у Росії, і російським військовим, коли вони будуть обстрілювати українську енергосистему, потрібно добре подумати, чи захищена в Росії енергосистема. Чи готова РФ свої сім’ї піддати такому ризику, що в їхніх будинках, хатинках буде холодно і темно.
Тому весь цей час українські військові готувалися, щоб жорстко відповісти Росії. Цього року ми не просто захищені, ми будемо жорстко реагувати й відповідати точно так само по енергетичній інфраструктурі.
Не по цивільній, не по житлових будинках, а конкретно по енергетичній інфраструктурі. Доти, доки російські військові не покинуть ту територію, яку вони окупували: Запорізьку атомну електростанцію, Енергодар, Донецьк, Луганськ, Крим і всі населені пункти, які були окуповані з 24 лютого.
Економіка в РФ, на жаль, досить сильна, попри санкції, які вже були застосовані, зокрема, до низки російських компаній і фізосіб. Але Росія не готова до того, що частина країни повністю буде без опалення та електрики.
Я думаю, що відповіді по енергетичній інфраструктурі РФ змусять росіян вставати, домагатися від своєї влади припинення вогню і виведення російських солдатів з території України.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: ЗСУ симетрично відповідатимуть Росії за удари по українській енергосистемі
— Я, як і раніше, впевнений, що щойно температура за нашими вікнами досягає позначки нуль нижче градусів, ворог знову повернеться до тактики ракетного удару. Ми ж із вами добре пам’ятаємо події минулого року, коли з 10 жовтня ворог прицільно, системно і масовано завдавав ударів по об’єктах критичної енергетичної інфраструктури в нашій країні.
Я впевнений, що цього року ворог буде реалізовувати ту саму тактику. Адже це так чудово і безкарно фактично воювати з мирним населенням. Терор спрямований на те, щоб залишити нас без тепла, без стабільного зв’язку, зокрема, без інтернету.
Але цього року, я думаю, ситуація кардинально відрізнятиметься від минулого року. Чому? По-перше, представник Генерального штабу абсолютно однозначно заявляє: всі дії ворожої армії будуть симетрично відбиватися на рівні дій українських Сил оборони.
А це означає, що руйнуватимуться й об’єкти на території Російської Федерації, зокрема ті об’єкти, які забезпечують життєдіяльність російських підприємств оборонно-промислового комплексу. Це справедливо. Око за око, зуб за зуб.
І хоча, як і раніше, нам цього всього не достатньо — обладнання, техніки, озброєння, ракет, зрештою, але проте бойові можливості наших Сил оборони значно зросли. Ну і плюс було проведено певні заходи в літній період, пов’язані з посиленням стійкості нашої енергетичної інфраструктури.
Адже очевидно, що противник, реалізовуючи тактику ракетного терору, намагатиметься знищувати саме ключові інфраструктурні об’єкти української енергетики. Тому впевнений, що зима буде досить складною для нас. Але те, що у противника знову нічого путнього не вийде, це очевидно.
ІВАН ПЛАЧКОВ: Україні треба готуватися до відключень електроенергії
— Цієї зими простіше, однозначно, не буде. Я думаю, буде складніше. І це дуже добре, що енергетики будують захисні споруди на підстанціях, вони допоможуть захистити основне обладнання.
Але, на жаль, на кожній підстанції є лінія електропередач і, на жаль, неможливо всі лінії електропередач захистити. Енергетики виконали дуже великий обсяг робіт з ремонту того обладнання, яке було пошкоджено внаслідок ракетних обстрілів як на електростанціях, так і на теплоцентралі. І, в принципі, енергетики готові до початку опалювального сезону.
Але треба враховувати ще такий фактор, що минулої зими було пошкоджено до 40% інфраструктури. Тому відновити, на жаль, усе було неможливо. Тому ми входимо не з таким запасом міцності, не з таким достатньо великим обсягом резервування, як ми входили в минулий опалювальний сезон.
Ми входимо без шести енергоблоків Запорізької атомної електростанції, ми входимо без Каховської ГЕС. І ми знаємо, що окупанти готуються — причому, серйозно готуються — до масованих ударів по енергетичній інфраструктурі. Якщо торік удари були по електроенергетичній структурі, то не виключено, що цього року будуть удари по газовій інфраструктурі, по розподільчих станціях.
І посилення протиповітряної оборони — це найголовніший гарант захисту об’єктів. І ми знаємо, що були і зустрічі на рівні глав держав із цього питання. Ми знаємо, що значно посилено протиповітряну оборону інфраструктурних об’єктів.
Як, де і скільки, ми не знаємо і не повинні знати. Тому я вважаю, що зима буде складною. Нам треба готуватися і бути готовими до короткострокових відключень електроенергії, на день-два. Треба про всяк випадок бути готовими і на більш довгостроковий період — на тиждень, можливо, і більше.
Нам треба бути готовим до відключення тепла на якийсь короткий термін, поки енергетики не відновлять. Нам треба бути готовим до невисоких температур у містах. Тому досвід у нас є. Ми знаємо, що треба підготувати пункти незламності.
І в мене немає сумніву, що Україна цю зиму переживе, бо ми досвідчені, ми сильні, нас не перемогти. І навіть енергетичним терором, зокрема.
Читайте також: “РФ може випустити до 200 ракет у перші дві атаки”: про можливу тактику обстрілів України в період холодів розповів Гетьман