ОДКБ — абсолютно мертва організація, але Росія за неї чіплятиметься і наголошуватиме, що “пацієнт швидше живий”, — політолог

Прапори країн-членів ОДКБ. Фото: apa.az

Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ) показала свою нежиттєздатність. І навіть якщо країни-члени, насамперед Вірменія і Казахстан, зволікатимуть із виходом, у реальності вона ні до чого не призводить. Таку думку сьогодні, 22 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

Так він прокоментував інформацію, що завтра в Мінську стартує саміт ОДКБ. Дехто її називає “аналогом НАТО”. Відомо, що минулого тижня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян сказав, що не приїде на цей саміт. Учора міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян заявив, що його теж не буде, він ігнорує цей захід.

“Це мені нагадує старий анекдот: “Везуть пацієнта лікарнею і кажуть: “Докторе, може, до реанімації?”. Він каже: “Ні. Сказали в морг — значить у морг!”. Це точно така сама історія. Це абсолютно мертва вже організація. Ми зараз просто дивимося за її агонією і процесом формалізації та закінчення. Тобто Вірменія відверто демонструє, що вона плювати хотіла на цей союз, який, до речі, узагалі ніяк не підтримав Вірменію в конфлікті з [Азербайджаном]. Вони відмовилися від усього, що тільки можна. Сказали, що, коли нам потрібна була реальна допомога, ви сиділи мовчали і навіть підігравали Азербайджану. Тому Вірменія рано чи пізно взагалі формально вийде з цього союзу. І одразу ж разом із Вірменією або за нею вийде Казахстан”, — сказав Рейтерович.

За словами політолога, з одного боку, Казахстан завтра приймає головування в ОДКБ, але з іншого боку, Казахстан всіляко ігнорує ініціативи в межах ОДКБ.

“І ходять такі чутки, що Путін особисто просив і Пашиняна, і Токаєва, щоб вони хоча б до 2024 року почекали і публічно з ОДКБ не виходили. Але вона вже нікому не потрібна. А про “аналог НАТО” — це взагалі настільки смішно зараз виглядає. Як за сукупністю збройних сил, які там були навіть із Росією, так і в принципі за їхніми можливостями”, — каже він.

Крім того, у регіоні з’явився новий гравець — Китай. І країни-члени ОДКБ більше дивляться в бік Китаю.

“Тому що вони прекрасно розуміють, що військові, політичні, економічні союзи набагато вигідніше буде формувати з КНР. А такі демарші дуже публічні й показові — з одного боку, певний елемент сатисфакції з боку тієї ж Вірменії за те, що зробила Росія — як вона їм не допомогла. А з іншого боку, вона просто наголошує, що союз ОДКБ нежиттєздатний і, в принципі, можна забувати про цю історію і особливо далі її не розвивати. Хоча Росія, звісно, всіляко чіплятиметься і наголошуватиме, що “пацієнт швидше живий, ніж мертвий””, — резюмував Ігор Рейтерович.

Читайте також: ОДКБ — це вже валіза без ручки, Митний союз пробуксовує: як РФ втрачає контроль у Центральній Азії, розповів Кулик

Як повідомлялося раніше, Вірменія все частіше звертається за підтримкою до Заходу. За даними Міноборони країни, США пообіцяли їй сприяти у реформі армії. Також у Вірменії заявили, що не бачать жодних переваг у продовженні присутності російських військових баз у країні, і раніше відмовилися від участі у навчаннях ОДКБ та саміті СНД.

Прямий ефір