Обрано новий склад Європарламенту — підсумки та перспективи (ВІДЕО)

Будівля Європарламенту. Фото: pixabay.com

Країни ЄС обрали новий склад Європарламенту. Явка у більшості держав була вищою, ніж у 2019 році. Напередодні, в останній день волевиявлення, голосування відбулося у 21 із 27 країн Євросоюзу, решта це зробила раніше, повідомляє FREEДОМ.

У ЄС обрали депутатів, які визначатимуть політику Євросоюзу наступні п’ять років. Голосували чотири дні, але основний день виборів відбувався у неділю. Загалом у Європарламенті — 720 місць. Найбільше — представників Німеччини та Франції — 96 та 81 відповідно.

У Франції з великим відривом перемагає ультраправа партія Марін Ле Пен “Національне об’єднання”. Вона значно випереджає політичну силу глави держави. У зв’язку із цим президент Франції Еммануель Макрон оголосив про достроковий розпуск парламенту. Нові вибори заплановано на 30 червня.

“Результати виборів до ЄС — не найкращий результат для партій, які захищають Європу, включаючи президентську більшість. Ультраправі партії, які останніми роками виступали проти такого значного прогресу, досягнутого нашою Європою, чи то відновлення економіки, загальний захист наших кордонів, підтримка наших фермерів, підтримка України — ці партії досягають успіхів по всьому континенту”, — заявив Макрон.

У Німеччині три партії, які входять до правлячої коаліції, суттєво відстають від опозиційного блоку ХДС/ХСС. На другому місці — ультраправа “Альтернатива для Німеччини”. І це попри передвиборчі скандали, пов’язані зі звинуваченням у можливих зв’язках із Кремлем. Найбільша партія правлячої у ФРН коаліції Соціал-демократична йде третьому місці.

“Ми всі боролися за найкращий результат. І я говорю — дійсно боролися. Ми його не здобули. І ми проаналізуємо, у чому причина. Сьогоднішній вечір — не час та не місце для цього. Все, що я можу сказати, це те, що так, я розчарована, — зізналася головна кандидатка на виборах до ЄС від Соціал-демократичної партії Німеччини Катаріна Барлі.

В Австрії лідирує ультраправа проросійська Партія свободи”. У Словаччині тим часом виграла політична сила, опозиційна до Фіцо. У Польщі — перемога у проєвропейських центристів прем’єра Дональда Туска.

“Уряд Німеччини не має причин бути задоволеним. Уряд Франції швидше має причини для драматичної прикрості. Серед великих, амбітних країн серед лідерів Європейського Союзу Польща показала, що тут тріумфує демократія, що тут тріумфує чесність. Саме тут тріумфує Європа”, — наголосив Туск.

В Угорщині — перемога у правлячої партії Віктора Орбана. Аналітики зазначають, що ці вибори показали, що проєвропейська більшість збереглася, проте ультраправі просунулися вперед.

Наступний крок після підрахунку всіх голосів — обрання нового очільника Єврокомісії та єврокомісарів. Для України важливо, хто отримає портфелі. Урсула фон дер Ляєн має шанс знову переобратися на посаду голови Єврокомісії.

“Моя мета — продовжуватиме шлях із тими, хто виступає за Європу, за Україну, за верховенство закону. І із завтрашнього дня ця робота починається знову. Насамкінець хочу сказати: звичайно, ці вибори проходять не у вакуумі. Світ навколо нас — безладно. Сили ззовні та зсередини намагаються дестабілізувати наші суспільства та послабити Європу. Ми ніколи не дозволимо цьому статися”, — відзначила Урсула фон дер Ляєн.

Трійка лідерів у Європарламенті виглядає так: першість зберігає фракція Європейської народної партії, у неї — 184 місця; далі — Прогресивний альянс соціалістів та демократів, від них буде 139 депутатів, за ними йде “Оновлення Європи” — 80 місць.

Читайте також: ЄНП має намір формувати в Європарламенті проукраїнську більшість — заява фон дер Ляєн

Прямий ефір