Парламент Чехії визнав Росію країною — спонсором тероризму. Рішення ухвалили відповідно до резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) від 13 жовтня. “За” проголосували всі депутати, крім вкрай правих євроскептиків. Такі ж рішення ухвалила низка країн та інститутів Європейського Союзу, повідомляє FREEДОМ.
“Російська Федерація абсолютно не поважає фундаментальні права людей, атакує ключові об’єкти інфраструктури та цивільні об’єкти, намагається залякати українських громадян і підірвати суверенітет держави. Це відповідає терористичним методам”, — заявила на засіданні парламенту депутатка парламенту Чехії Барбора Урбанова, авторка тексту резолюції про визнання Росії країною — спонсором тероризму.
У резолюції ПАРЄ, яку ратифікувала Чехія, зазначені також допомога Києву в посиленні системи протиповітряної оборони (ППО) та участь у створенні міжнародного трибуналу для російських воєнних злочинців.
Організацію трибуналу та оголошення Росії країною — спонсором тероризму підтримали і на конференції парламентських комітетів з європейських питань країн Євросоюзу — COSAC, куди вперше запросили Україну.
“COSAC приголомшений і рішуче засуджує російські ракетні атаки й атаки дронів-камікадзе на Україну, які націлені на цивільну й енергетичну інфраструктуру та навчальні заклади, руйнують будинки та вбивають мирних жителів. COSAC заявляє, що ці дії є злочинами проти людяності, і тому закликає національні парламенти визнати нинішній російський режим терористичним”, — йдеться в заключному документі 68-ї конференції COSAC.
У європейському законодавстві немає офіційного визначення держави — спонсора тероризму. Але в резолюції ПАРЄ є додаткові правові рекомендації, наприклад, запровадження нових санкцій. Їх можуть ухвалити окремі держави. А деякі обмеження ЄС зможе запровадити на всесоюзному рівні. Для цього Європарламент має також визнати кремлівський режим терористичним. Найбільша партія парламенту заявила, що проголосує за таке рішення.
“Ми дозволяємо одному з керівників терористичної держави брати участь на рівних у дискусії про майбутнє світу — ось що значить дозволити Лаврову сісти за один стіл з іншими лідерами G20. Це неприйнятно. Ми ніколи не повинні вести перемовини з терористами. Європейський парламент відкрито заявляє про це, і ми проголосуємо за резолюцію на пленарному засіданні наступного тижня, щоб класифікувати Російську Федерацію як терористичну державу”, — заявила депутатка Європарламенту, віцеголова Європейської народної партії у закордонних справах Раса Юкнявічене.
Аналітики вважають, що, якщо ЄС визнає путінський режим терористичним, це стане важливою передумовою, щоб таке ж рішення ухвалили США та Канада. Згідно із законодавством цих країн, з державою — спонсором тероризму майже повністю припиняється торгівля та запроваджується тотальний контроль експорту. Крім того, значно спрощується введення вторинних санкцій проти країн, які продовжать співпрацювати з терористичним режимом. Київ уже давно закликає Вашингтон визнати Росію спонсором тероризму. А нещодавній інцидент у польському Пшеводуві президент України Володимир Зеленський назвав продовженням російського терору:
“Ми говорили про це. Терор не обмежується нашими державними кордонами. Він уже поширювався на територію Молдови. Сьогодні ж російські ракети вдарили по Польщі, по території нашої дружньої країни. Загинули люди. Прийміть, будь ласка, співчуття від усіх українських братів! Скільки разів Україна говорила про те, що нашою країною держава-терорист не обмежиться?”.
Глави країн НАТО заявили, що незалежно від місця пуску ракет, трагедія в Пшеводуві стала результатом російського масованого ракетного обстрілу України. Вся відповідальність за його наслідки лежить на Кремлі. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що обговорив ракетний терор Москви з державним секретарем США.
“Провів детальну розмову з Ентоні Блінкеном про російський ракетний терор — його масштаби, цілі, наслідки. Я наголосив, що реакція на те, що сталося в Польщі, має бути жорсткою і принциповою. Вдячний за підтвердження того, що США подвоять зусилля з відновлення нашої енергетичної системи разом із G7 та ЄС”, — поінформував Кулеба у Twitter.
Міністерство закордонних справ та Офіс президента України від самого початку повномасштабного вторгнення Росії на українську територію наполягають на міжнародному визнанні кремлівського режиму терористичним.
Читайте також: “Україна — сторона миру, Росія — сторона війни”: оцінки можливості перемовин (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку експерта із міжнародних відносин, народного депутата України VI скликання Євгена Добряка, за першими результатами саміту G20 можна констатувати, що РФ повністю втратила статус потужної євроазійської держави, і її витіснено з геополітичного та геоекономічного полів.