Низка країн сприяє Україні в питанні повернення дітей, незаконно вивезених до Росії та на окуповані території. Про це сьогодні, 8 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав історик-міжнародник, дослідник масових депортацій у проєкті “Where Are Our People” Владислав Гаврилов.
Він нагадав, що за сприяння Катару Україні вдалося повернути 8 дітей.
“І далі, я думаю, ведуться переговори про повернення наступних дітей. Насамперед потрібно відзначити допомогу Сполучених Штатів Америки, зокрема, в плані запровадження санкцій на тих людей, які безпосередньо беруть участь у депортаціях і в подальшій мілітаризації дітей, яких депортували з окупованих територій України на територію Росії. І в цьому плані дуже допомагають колеги зі США… Канада оголосила про те, що вони також допомагатимуть у плані запровадження санкцій і в плані притягнення до кримінальної відповідальності людей, які також долучені до депортації українських дітей”, — сказав Гаврилов.
Він також додав, що низка європейських країн, зокрема, Франція та Німеччина, також залучені до процесу допомоги Україні в плані повернення дітей.
Гаврилов визнав, що відстежувати маршрути депортованих дітей дуже складно. РФ відмовляється репатріювати їх, а російські губернатори й чиновники безпосередньо причетні до депортації.
“Ми, досліджуючи цю проблематику, зіткнулися з тим, що кілька сотень так званих пунктів тимчасового розміщення є на території Російської Федерації. Тобто це фактично місця, куди везуть депортованих українських дітей, і це більш ніж 57 регіонів РФ. І, звісно ж, цю інформацію дуже важко знайти та зібрати. І тут дуже потрібна допомога людей, які могли бути очевидцями цієї трагедії, могли бачити дітей уже безпосередньо в місцях депортації й могли б повідомити на канал про ті факти, які вони знайшли”, — сказав дослідник.
Він вважає, що російські чиновники усвідомлюють, що скоюють злочин щодо дітей. Російська влада максимально ускладнює їхній пошук, змінюючи дітям прізвища, видаючи нові документи.
Гаврилов нагадав, що до депортації українських дітей причетна й Білорусь.
“Ми знаємо, що за найменшими оцінками понад 2,5 тис. дітей саме перебувають у пунктах розміщення на території Білорусі. Це здебільшого Мінська та Гомельська області. І в цей процес втягнуті білоруські чиновники”, — сказав він.
Дослідник уточнив, що поки що не вдавалося повернути українських дітей з території Білорусі, хоча переговори ведуться.
Читайте також: “Трофеї” для еліти: експерти дали оцінку “усиновленню” українських дітей російськими чиновниками
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.