“Трофеї” для еліти: експерти дали оцінку “усиновленню” українських дітей російськими чиновниками

Діти в окупованому Маріуполі, лютий 2023 року. Ілюстративне фото: ap.org

Кіднепінг уже став у Росії елементом державної політики. З тимчасово окупованих територій України вивезено щонайменше 20 тисяч неповнолітніх громадян, яких окупанти прагнуть перетворити на росіян.

У РФ українським дітям змінюють імена та незаконно їх усиновлюють. Двох дітей з України вкрала сім’я голови фракції російської Держдуми Сергія Миронова.

Новий прецедент для Гааги

Російський депутат Сергій Миронов зі своєю дружиною незаконно вивезли з окупованої російською армією частини Херсонської області Маргариту Прокопенко та Іллю Ващенка. Дітям немає й чотирьох років, вони були вихованцями місцевого Будинку дитини. Маргариту депутатське подружжя вже нібито удочерило.

Це вже не перший випадок усиновлення депортованих українських дітей у Росії. Але це один із перших публічних випадків, коли достовірно відомо, що дитині змінили ім’я. Маргарита стала Мариною.

“Я б сказала, що це просто привласнення ресурсів, якщо говорити грубо. І мені це все більше і більше стає схожим на політику нацистів. Чи то вони навмисно копіюють, чи то це колективне несвідоме зло. Але нацисти депортували дітей і потім їх забирали і передавали в нацистські сім’ї для того, щоб створити еліту. І передавали цих дітей, насправді, в сім’ї високопоставлених чиновників того часу в нацистській Німеччині. Так само і тут — передаються діти в сім’ї російських високопосадовців для того, щоб або з них еліту зробити, або для того, щоб просто потішити чиєсь самолюбство”, — розповіла юристка громадської організації “Регіональний центр прав людини” Катерина Рашевська.

Таке свавілля Росії привертає дедалі більшу міжнародну увагу. Так, за даними британського Міністерства оборони, у Росії діють щонайменше 43 особливі табори перевиховання. Там незаконно утримують понад 11 тисяч викрадених українських дітей і намагаються стерти їхню ідентичність. Це тільки випадки, ідентифіковані Лондоном. А постпред США в ООН порівняла дії Путіна зі злочинами диктатора Йосипа Сталіна. Також, в американському Держдепі заявили про те, що Білорусь своєю допомогою в масовій депортації українських дітей сприяє торгівлі людьми, а це міжнародний злочин.

“Ми ідентифікували понад 2 400 дітей з України у віці від 6 до 17 років, які були доставлені в установи в Білорусі. Ці операції непропорційно більшою мірою орієнтовані на малозахищених дітей, включно з передбачуваними сиротами, дітьми-інвалідами, дітьми з малозабезпечених сімей та дітьми військовослужбовців України. Наша інформація є неповною. Ми не знаємо, чи піддаються діти, депортовані в Росію або в Білорусь, подальшій експлуатації, але вони, звичайно, як і раніше, вкрай схильні до ризику стати жертвою торгівлі людьми. Тож це питання, яке ми продовжуємо дуже пильно відстежувати”, — сказав представник Державного департаменту США Метью Міллер.

Україна активно працює над тим, щоб повернути всіх викрадених дітей додому. Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і дипломат Ватикану кардинал П’єтро Паролін обговорили питання про повернення українських дітей, депортованих Росією. Також, Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції щодо 37 російських організацій, які можуть бути причетні до масової депортації українських дітей. А перша леді України Олена Зеленська розповіла представникам африканських ЗМІ про викрадення українських дітей Росією під час зустрічі в Києві.

“Нам вдалося повернути 386 дітей. Щоразу це була унікальна спецоперація. Здебільшого це діти, яким вдалося якось повідомити про себе, своє місцезнаходження, підлітки, які змогли користуватися, наприклад, телефоном. Тому що викрадачі не йдуть на контакт, і ми не можемо вірити їхній інформації”, — сказала Зеленська.

Читайте також: Підготовка майбутніх солдатів путінського режиму: адвокатка розповіла про мілітаризацію українських дітей на ТОТ

Україні допомагають дедалі більше країн та організацій

Дедалі більше країн і міжнародних організацій приєднуються до допомоги в поверненні українських дітей, викрадених Росією на тимчасово окупованих територіях України.

Правозахисники та офіційні представники Києва наголошують — допомогти повернути всіх маленьких українців, викрадених Росією, може тільки міжнародний тиск на Москву.

Завдяки роботі дипломатів, багато держав підтримують Україну в цьому процесі. Так, парламент Бельгії ухвалив резолюцію, в якій засудив незаконну депортацію Росією українських дітей.

Міжнародні організації також допомагають повертати з Росії дітей, викрадених на тимчасово окупованих територіях України.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець співпрацюватиме з однією з найавторитетніших Міжнародних правозахисних організацій Freedom House, — сторони вже підписали меморандум про співпрацю.

РФ погодилася віддати ще вісім українських дітей і дозволити їм возз’єднатися зі своїми сім’ями в Україні після посередництва Катару.

Державний міністр Катару з міжнародного співробітництва Лолва Аль-Хатер повідомила, що “спираючись на динаміку останніх тижнів, Катар продовжує відігравати роль посередника між українським і російським урядами”.

Четверо дівчат і четверо хлопців вже в Україні. Фото: t.me/dmytro_lubinetzs

Щоб зробити повернення українських дітей системним, необхідний єдиний юридичний механізм. Його розробляють у Європейському Союзі.

Бюро Парламентської асамблеї Ради Європи затвердило склад спеціального комітету. Його перше засідання відбудеться 15 грудня 2023 року в Парижі.

Коментарі правозахисників

  • Микола Кулеба, колишній уповноважений президента України з прав дитини, керівник відділу порятунку організації Save Ukraine;
  • Павло Лисянський, директор Інституту стратегічних досліджень і безпеки;
  • Тетяна Іванова, екс-членкиня української делегації в Тристоронній контактній групі щодо Донбасу.

МИКОЛА КУЛЕБА: Знищення української ідентичності — не менший виклик нарівні з викраденнями дітей

— Для Миронова, напевно, дитина — це трофей, який він забрав з окупованої території України. На жаль, росіяни так ставляться сьогодні до українських дітей, яких масово депортують, примусово переміщують на різні території. Є діти, які вже змінили до 10 локацій, тому що спочатку їх вивозили в так звані табори відпочинку, потім у дитячі будинки, потім розміщували в сім’ях. І так нескінченно. Росіяни намагаються всіляко приховати свої злочини, особливо після видачі Міжнародним кримінальним судом ордеру на арешт Путіну і Львовій-Бєловій.

Кейс Миронова дуже важливий, тому що це політик високого рівня, який вкрав українську дитину. Це можна кваліфікувати як геноцид і воєнний злочин. Але щоб визнати це геноцидом, потрібно довести, що ці дії мають масовий характер.

Це те, що зараз розслідує українська влада і Міжнародний кримінальний суд. І не тільки причетність вищих посадових осіб до викрадення українських дітей, але також і масовий характер цих депортацій, усиновлень і прийняття в сім’ї. Оскільки тут якраз з боку Росії дуже багато маніпуляцій.

Марія Львова-Бєлова, якій видано ордер на арешт, розповідала раніше, що вона всиновила дитину. Вона пропонувала росіянам всиновлювати дітей з окупованих територій, але після видачі ордера на арешт вона відмовляється від своїх слів. І каже, що можлива тільки опіка.

Також кейс Миронова дуже важливий для того, щоб довести дві речі: вищі посадові особи причетні до цих злочинів, зокрема й Путін, який підписав закон про спрощення процедури всиновлення та отримання громадянства РФ.

Чим більше буде доведено кейсів усиновлення українських дітей, зміни місця і дати народження та інших особистих даних, тим більшу ми отримаємо можливість довести масовий характер цього явища. Згодом це доведе геноцид українських дітей.

З одного боку, доказів достатньо для того, щоб видати ордер на арешт. Але, звісно ж, у процесі судового розслідування потрібно буде також довести інші дуже важливі факти. Провести аналіз ДНК, щоб довести, що ця дитина була саме з цієї установи, і що в неї є живі родичі. Тому так складно і довго тривають ці процеси. Ми якраз у Міжнародному кримінальному суді це обговорюємо, оскільки є дуже багато речей, які стримують, і дуже багато чого потрібно буде доводити. Але для нас цей факт — уже незаперечний доказ.

Ми маємо говорити і про тих дітей, які залишилися на окупованих територіях, і про тих, які були депортовані на територію РФ. Загалом за десять років їх налічується близько мільйона. Оскільки та ж Марія Львова-Бєлова ще кілька місяців тому говорила про те, що після повномасштабного вторгнення РФ на території країни було зареєстровано понад 740 тисяч дітей.

Зрозуміло, що більшість із цих дітей, можливо, 90% — це діти з батьками. Але це не зменшує злочинність Росії, тому що основне завдання уряду цієї країни — знищити українську ідентичність, що є геноцидом.

Ми маємо зміщувати акценти і говорити не тільки про усиновлених росіянами дітей. Це злочин, звісно. Але не меншим злочином є знищення української ідентичності.

ПАВЛО ЛИСЯНСЬКИЙ: Це вже не депортація, а торгівля людьми

— У Росії змінили технологію і тепер цей процес не можна назвати депортацією, а стовідсотково можна назвати торгівлею дітьми. Хоч би як це боляче не звучало. До тих, хто вивозить українських дітей тепер не можна застосовувати термін “учасники в процесі депортації дітей”. В очах режиму Кремля причетність до депортації українських дітей — це плюс в ієрархії диктаторського режиму. Їх потрібно називати особами, які причетні до торгівлі дітьми. Кремль є одним із головних торговців людьми, а конкретно дітьми, у контексті військової агресії РФ проти України.

Цей злочин кваліфікується як злочин особливої тяжкості. Якщо брати викрадення українських дітей, то тут можна сказати, що цей злочин скоєно за попередньою змовою групою осіб.

До депортації українських дітей можуть бути причетні тисячі людей. Цей злочин не матиме строків давності. Він вчиняється як проти громадян України, проти дітей, так і проти людства. Тому що фактично цей алгоритм, який розробила РФ щодо вивезення і крадіжки українських дітей, може бути застосований нею щодо інших країн.

Поплічникам диктаторського режиму Кремля і тим, хто його очолює, не вдасться уникнути відповідальності. У будь-якому разі, вони будуть покарані за те, що робили.

Є свідчення того, що на кожного вбитого окупанта в уряду є мета — вивезти 10 українських дітей. Тому що вони переживають про демографічний стан і хочуть збільшити кількість слов’янського населення на території РФ по відношенню до інших груп всередині країни. Тому що вони вже довели свою країну до того, що росіян уже менше, ніж представників національних груп.

ТЕТЯНА ІВАНОВА: Те, що Україні допомагають країни-партнери, обнадіює

— Найбільша складність полягає в тому, що ми не знаємо всіх дітей, ми не знаємо їхньої кількості, де вони перебувають і під якими вони тепер є іменами та прізвищами. Щодо дітей, яких вивезено до РФ, інформація зібрана частково. І нам ще належить дуже довго розшукувати наших українських маленьких громадян для того, щоб їх повернути.

Єдине, що тішить зараз, що до цього процесу підключено дуже багато і громадських, і урядових організацій, не тільки українських. Цим займаються й урядові організації країн-партнерів. І створено вже відповідну комісію. Тому я думаю, що цей процес буде далі розвиватися, діти будуть повертатися. Питання тільки в тому, щоб ми знали точно, скільки дітей вивезли, і щоб ми змогли їх усіх знайти.

Процес депортації українських дітей зараз іде хвилями. Масовий характер він мав, коли тільки захопили території.

І тоді дітей вивозили масово, тому що щойно російські війська заходять на окуповану територію, то одразу ж у їхнє розпорядження потрапляють дитячі будинки, установи, пансіонати, санаторії.

https://youtu.be/Gtu1_LFVdrs

Читайте також: Кремль готує депортованих українських дітей у солдати — історія Богдана Єрмохіна з Маріуполя (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір