НПЗ Росії — під ударом: що відомо про наслідки січневих “прильотів” (ВІДЕО)

Пожежа на НПЗ у Росії. Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Один із найбільших нафтопереробних заводів (НПЗ) Росії вражений Силами оборони України. Завод розташований у Волгоградській області та переробляв 14 млн тонн нафти на рік. Там виробляли бензин, мазут, дизельне та авіаційне паливо. Атаки на російські НПЗ вже обвалили переробку нафти в РФ до 12-річного мінімуму, повідомляє FREEДОМ.

Завод у Волгоградській області є шостим за величиною серед НПЗ Росії. Підприємство входить до групи компанії “Лукойл”. Факт ураження заводу підтвердили у Генеральному штабі Збройних сил та у Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України.

“Цей НПЗ за проєктною потужністю входить до десятки найбільших нафтопереробних заводів Росії та залучений у забезпечення окупаційної армії РФ. Зафіксовано спалахи та вибухи в районі цього важливого для окупантів заводу. Бойова робота по стратегічній інфраструктурі, що безпосередньо впливає на здатність збройних сил РФ продовжувати бойові дії проти України, триватиме”, — йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ у Facebook.

Представники місцевої влади поспішили заявити, що на НПЗ упали лише уламки збитого безпілотника. У Міноборони РФ традиційно відзвітували, що всі цілі в ніч проти 31 січня збиті. Але, попри спроби влади приховати реальні наслідки таких атак, внаслідок завданих збитків НПЗ, як правило, змушені призупиняти роботу.

Так, порт “Усть-Луга” в Ленінградській області, ймовірно, припинив відвантаження нафти після удару дронів 29 січня по нафтоперекачувальній станції “Андреаполь” у Тверській області, повідомляє Bloomberg. Призупинення транзиту нафти через Усть-Лугу на Балтійському морі може обвалити продажі російської нафти.

“Розумієте, у чому інтерес? Інтерес полягає в тому, що 70% тіньового танкерного флоту, проти якого активно вводять санкційні обмеження, і який для росіян є одним зі способів обходити так званий прайс-кеп, максимальну ціну продажу нафти, 70% танкерного флоту йшло через Балтику. І той нафтоналивний порт, про який ви кажете, активно обслуговував тіньовий танкерний флот Російської Федерації. Це може вплинути на можливості продажу нафти”, — прокоментував виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Ще один НПЗ — у місті Кстово Нижньогородської області — був атакований Силами оборони України 29 січня. Атаку також підтвердили у Генштабі ЗСУ. Завод залучений у забезпечення армії Росії.

За даними експертів, протягом останніх півтора місяця на 30% скоротився реальний експорт тіньової танкерної нафти. Однією з причин є атаки на російські НПЗ, які не можуть переробляти сировину. Так, Новошахтинський НПЗ у Росії призупинив роботу, повідомили у Центрі протидії дезінформації при РНБО України.

“У 2024 році він переробив, за різними оцінками, від 3 млн тонн нафти, хоча може переробляти 7,5 млн тонн, але працювати на повну йому заважали атаки. Наразі там пошкоджено обладнання”,— повідомив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко у Telegram.

Через атаки безпілотників у 2024 році обсяги переробки нафти в Росії впали до 12-річного мінімуму, а експорт нафтопродуктів “просів” на 9%. За рік, за підрахунками Reuters, російські НПЗ втратили 13% потужностей через простої, викликані атаками дронів та складнощами з ремонтом через західні санкції на постачання до Росії технологій та обладнання.

Читайте також: Кампанія атак на НПЗ показала вразливість Росії населенню та потенційним “імпортерам безпеки” — думка

Нагадаємо, напередодні після атаки дронів на нафтопереробному заводі (НПЗ) у Волгоградській області РФ спалахнула пожежа.

Читайте також: Сили оборони виконують стратегічні завдання, поки росіяни зосереджуються на тактичних, — експерт про удари по Енгельсу

Прямий ефір