Репресивна політика Кремля не зменшує обертів. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у федерації затримано майже 20 000 громадян за антивоєнну позицію. Так, жителя Красноярського краю відправили до колонії на сім років за “виправдання тероризму”. Приводом для переслідування силовиків стали пости чоловіка у соціальній мережі “Однокласники”. За версією слідства, вони містили заклики до насильства щодо росіян, а також до підриву Кримського мосту, інформує FREEДОМ.
В Іркутській області відправили до СІЗО підлітка, обвинуваченого у справі про “диверсію”. За версією слідства, 16-річний Андрій Білоусов разом із 15-річним Матвієм підпалили 29 червня релейну шафу на залізничному перегоні Черемхово — Забітуй.
“Бєлоусова відправили до СІЗО, 25 серпня його додали до списку “терористів та екстремістів” Росфінмоніторингу. За інформацією “Зони солідарності”, проти підлітка порушено кримінальну справу за статтею про диверсію. Йому загрожує до 10 років ув’язнення”, — пише Telegram-канал “Зона солідарності”.
Варто зазначити, що з осені 2022 року силовики почали регулярно відкривати кримінальні справи за статтею диверсія. Третина затриманих — неповнолітні. Диверсія, фейки про російську армію, державний переворот, тероризм — не повний перелік статей кримінального кодексу Російської Федерації, які застосовують до неугодних режиму громадянам.
“Список із порядку 50-60 кримінальних статей, вони можуть бути абсолютно різні, все залежить від діянь, які людина вчинила, та від ступеня нахабства силовиків, слідчих, які звинувачують абсолютно різні справи. Це можуть бути статті про шахрайство, які навіть не пов’язані безпосередньо з антивоєнним протестом”, — заявив координатор регіонального напряму “ОВД-Інфо” Ростислав Павлищев.
Сьогодні попасти за ґрати можна навіть якщо не зробив нічого протизаконного, розповідають експерти.
“Ситуація зараз така, що сокира висить над головою у всіх. У Росії тебе можуть притягти до відповідальності абсолютно за все, особливо якщо ти маєш антивоєнні погляди”, — каже Павлищев.
Постійно зростає і список політв’язнів у федерації. Так, правозахисний центр “Меморіал” визнав політв’язнем засудженого до восьми з половиною років позбавлення волі Ігоря Паскаря. Нагадаємо, 31 травня цього року його визнали винним за статтями про “вандалізм з політичних мотивів” та “вчинення теракту”. Ігор Паскар — перший, кого почали судити як “терориста” за антивоєнний підпал.
Раніше члени Виконавчої ради З’їзду народних депутатів Ілля Пономарьов та Максиміліан Андронніков передали представникам українського проєкту “Хочу жити” список російських політв’язнів. У ньому прізвища 300 громадян федерації, заарештованих за антивоєнні та антиурядові висловлювання та дії, з них 166 — вчинили акти силового та збройного опору путінському режиму.
“Є регрес у тому сенсі, що людей стає дедалі більше, тих, кого затримують. За різноманітними фейками, дискредитація армії ось цей процес величезний і ми навіть не могли всіх обробити, ми намагалися шукати людей, які, крім висловлювань, ще щось зробили, щоб це не було просто за пост у соціальних мережах. Наш пріоритет — люди, які займалися партизанською роботою, які завдали реальної шкоди військовій машині, які надали реальний акт опору”, — сказав Пономарьов.
Очікується, що завдяки українському проєкту “Хочу жити” вдасться обміняти політв’язнів у Росії на проросійських колаборантів.
Читайте також: Доноси в РФ: у чому росіяни звинувачують один одного і через що — розбір експертів