Нові контакти та підтримка країн Латинської Америки: навіщо Зеленський їздив до Аргентини

Володимир Зеленський і Хав'єр Мілей. Фото: president.gov.ua

9-10 грудня президент України Володимир Зеленський відвідав Аргентину, де взяв участь в інавгурації новообраного глави держави Хав’єра Мілея.

В ході візиту Зеленський також провів переговори з президентами Парагваю, Уругваю та Еквадору.

Інавгурація Хав’єра Мілея та його зустріч із президентом України

Церемонія передачі президентських повноважень та вступ на посаду новообраного президента Аргентинської Республіки Хав’єра Мілея проходила в Національному конгресі Аргентини в столиці країни Буенос-Айресі.

Серед присутніх був попередній президент Аргентини Альберто Фернандес, а також представники іноземних держав, керівники та урядовці.

Після інавгурації Володимир Зеленський провів зустріч із Хав’єром Мілеєм, під час якої він зазначив, що під час повномасштабної війни складно знайти достатньо часу та пролетіти земну півкулю.

“Але ми вас почули — ваші сигнали у парламенті, і вашу особисту енергію щодо підтримки України, наших людей, наших дітей, які борються проти російської агресії. Ми відчули це всім серцем. У мене було відчуття, що ви [Хав’єр Мілей] саме така людина, яка відповідає тим словам, які каже. І я подумав, що ми вдячні за таку підтримку, і ми маємо також підтримати нового президента Аргентини”, — сказав він.

За словами Зеленського, важливо було особисто сказати про те, що Україна впевнена у спільному майбутньому між країнами, зокрема між народами.

“Сьогодні я відчув це на вашій інавгурації — не в Конгресі. Зрозуміло, що в Конгресі всі вас підтримували, їм із вами працювати, а на вулиці. І я не знаю вашої мови, але ми чули: “Libertad, libertad, libertad”. Це говорить про те, який ваш народ, що він поважає свободу, і саме те, за що ми боремося. І вони кричали: “Народ із тобою”. Зрозуміло, як народ до вас ставиться. І я бажаю, щоб ви завжди мали таку підтримку. І лише свободи, і миру, і ми розраховуємо на вашу підтримку, на вашу підтримку України на шляху до перемоги та миру”, — наголосив Володимир Зеленський.

Хав’єр Мілей переміг на президентських виборах в Аргентині, набравши у другому турі 56% голосів. У ході передвиборчої кампанії він заявляв, що у разі обрання його на пост президента розірве відносини з Росією, Бразилією та Китаєм, оскільки вважає їх комуністичними країнами, і відкине ідею вступу Аргентини до групи країн БРІКС.

При цьому він має намір налагоджувати відносини із США та Ізраїлем. Також Хав’єр Мілей відкрито виступив і на підтримку України. 1 березня 2022 року він прийшов на збори Національного Конгресу з українським прапором у руках. Новообраний президент був одним із перших в Аргентині, хто засудив російське вторгнення в Україну.

Читайте також: Аргентина поважає свободу так само, як і Україна, — Зеленський під час зустрічі з Хав’єром Мілеєм

Переговори Зеленського з лідерами латиноамериканських країн

У рамках візиту до Аргентини Володимир Зеленський також провів зустрічі з президентом Республіки Парагвай Сантьяго Пеньєю, президентом Уругваю Луїсом Лакал’є та президентом Еквадору Даніелем Нобоа.

Зокрема, Зеленський висловив подяку Парагваю за підтримку України в міжнародних організаціях, поділився успіхами у реалізації української формули світу та обговорив результати зустрічей радників із національної безпеки та зовнішньої політики.

“Ми надзвичайно зацікавлені у залученні Парагваю до імплементації нашої формули світу”, — підкреслив він.

Президент висловив сподівання на участь якнайбільшої кількості країн Латинської Америки у наступній зустрічі радників у січні 2024 року.

Володимир Зеленський та Сантьяго Пенья також обмінялися думками щодо можливостей поглиблення торговельно-економічного співробітництва України та Парагваю.

Під час зустрічі з президентом Уругваю Луїсом Лакалє Зеленський подякував цій країні за позицію в рамках Міжнародної морської організації на підтримку резолюції щодо впливу російського збройного вторгнення в Україну на міжнародне судноплавство.

“Сьогодні я маю можливість особисто подякувати вам і людям вашої країни за підтримку суверенітету та територіальної цілісності України”, — зазначив Зеленський.

Він наголосив, що Україна зараз працює над імплементацією формули світу, яка є одним із ключових політичних інструментів для закінчення війни, яку розв’язала Російська Федерація.

Зеленський високо оцінив участь представника Уругваю у третій зустрічі радників з питань національної безпеки та зовнішньої політики щодо реалізації формули світу.

Президент України сподівається, що Уругвай візьме участь у четвертій зустрічі радників у січні 2024 року, на якій зокрема заплановано обговорити підготовку першого установчого Глобального саміту світу.

У свою чергу, з президентом Еквадору Даніелем Нобоа Зеленський обговорив можливості розширення двосторонньої співпраці між Києвом та Кіто, зокрема у сфері безпеки, діджиталізації та торгівлі сільськогосподарською продукцією.

“Запропонував [Еквадору] приєднатися до імплементації української формули світу. Для нас дуже важлива підтримка та потужний об’єднаний голос держав Латинської Америки, які підтримують українських людей у війні за нашу свободу та демократію”, — наголосив лідер України.

Зеленський високо оцінив позицію Еквадору на підтримку резолюцій міжнародних організацій із засудженням російського вторгнення до України. Глави держав обмінялися думками щодо викликів, що виникають через дестабілізацію ситуації у різних частинах світу.

Під час зустрічі Зеленського з президентами Уругваю та Еквадору особливу увагу було приділено перспективі організації саміту Україна – Латинська Америка.

У ході переговорів Володимир Зеленський запросив лідерів Парагваю, Уругваю та Еквадору відвідати Україну.

“Для нас дуже важлива підтримка та потужний об’єднаний голос держав Латинської Америки, які підтримують українських людей у війні за нашу свободу та демократію”, — наголосив глава держави.

Розмова Зеленського з Орбаном

Крім того, у Буенос-Айресі Володимир Зеленський мав коротку розмову з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який блокує рішення щодо початку переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу. Діалог відбувся на інавгурації Хав’єра Мілея.

Як заявив президент у своєму відеозверненні, він говорив з угорським прем’єром “максимально відверто”.

“На полях інавгурації говорив із прем’єр-міністром Угорщини Орбаном максимально відверто. І ясно, що про наші європейські справи”, — сказав президент.

Про подробиці розмови з Орбаном Зеленський не повідомив.

Як відомо, уряд Угорщини на чолі з Віктором Орбаном послідовно веде політику, яка шкодить євроатлантичним прагненням України. Зокрема цього тижня партія Орбана подала до парламенту резолюцію проти переговорів про вступ України до ЄС.

Угорщина також систематично блокує виділення коштів Євросоюзу на закупівлю зброї для України.

На думку керівника Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслава Потапенка, позицію прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана проти членства України в Європейському Союзі формує сума трьох факторів – історичного, економічного та політичного.

Варто зазначити, що Верховна Рада закликала Європейську Раду ухвалити рішення про початок переговорів з Україною щодо вступу до Європейського Союзу. За це проголосували 292 народні депутати.

Парламентарі закликали підтримати прагнення України щодо вступу до Євросоюзу. Для цього потрібно ухвалити рішення про відповідні переговори під час засідання Європейської Ради 15 грудня.

Але згоди Угорщини ухвалити рішення про відкриття переговорів про членство України в ЄС неможливо.

Читайте також: Перші підсумки візиту до Аргентини: Зеленський провів переговори з лідерами Парагваю, Уругваю та Еквадору (ФОТО, ВІДЕО)

Візит Зеленського до Аргентини в оцінках експерта

Про результати робочої поїздки президента України Володимира Зеленського до Аргентини в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

— Президент України Володимир Зеленський у ході свого візиту до Аргентини вже зустрівся з лідерами Парагваю, Уругваю, Еквадору. Що обговорювали на цих зустрічах?

— Деякі деталі вже відомі. Це дуже важливий дипломатичний візит президента України, оскільки ми чекали на нього давно. До речі, майже місяць тому українська парламентська делегація побувала в Уругваї, в Аргентині.

Справа у тому, що в Аргентині відбуваються дуже важливі для нас процеси. Там був обраний президентом дуже яскравий за політичними мірками молодий лідер, який завжди виявляв проукраїнські симпатії.

Тому я вважаю, хоча б навіть із цього погляду необхідно було з офіційним візитом приїхати до Аргентини, особливо на інавгурацію, та зустрітися з новим президентом.

Крім того, президент України провів низку важливих зустрічей із президентами таких країн, як Уругвай, Парагвай та Еквадор. Ці держави є найдружнішими для України. Я впевнений, що президент подякував лідерам цих держав за ту політичну підтримку, яку вони надають Україні, зокрема, в рамках Організації Об’єднаних Націй.

Необхідно розвивати відносини з цими дружніми державами та розвивати відносини з іншими країнами Латинської Америки для того, щоб вони надавали велику підтримку Україні.

— Як ви вважаєте, якою є перспектива проведення саміту Україна Латинська Америка?

— Я сподіваюся, що це станеться. На сьогоднішній день нам дуже важливо залучити якнайбільше держав Латинської Америки до імплементації Формули миру президента Зеленського. Це перше, одне з основних завдань.

Друге завдання полягає в тому, щоб ці держави приєдналися до створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії, спрямованого на притягнення до відповідальності держави-агресора, тобто Росії.

Оце дуже важливі проекти, до яких, я сподіваюся, приєднаються і ці країни Латинської Америки, з лідерами яких наш президент уже зустрівся, та інші держави.

— 14-15 грудня відбудеться саміт ЄС, на якому можуть схвалити початок переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу. Напередодні Верховна Рада схвалила звернення до країн ЄС, де просить підтримати початок переговорів. Але ми маємо проблему у вигляді Угорщини, яка блокує і процес початку переговорів, і допомогу Україні від ЄС. В Аргентині Зеленський мав коротку розмову з прем’єр-міністром Віктором Орбаном, який і блокує всі ці рішення. Чи може ця зустріч вплинути на позицію Угорщини?

— Я впевнений, що така зустріч, безумовно, вплине і, можливо, навіть вдасться досягти того, що Угорщина почне займати конструктивнішу позицію. Не забуватимемо, що на сьогоднішній день президент Зеленський є найпопулярнішим політиком у світі.

Багато політиків, парламентарів мені говорили про те, що після того, як вони поспілкувалися або послухали виступ президента Зеленського в парламенті, це дуже переконливо впливало на політиків інших держав.

Я думаю, що Угорщина все ж таки не блокуватиме початок процесу переговорів про вступ до Європейського Союзу, бо, по-перше, побоїться залишитися на самоті. По-друге, тут, швидше за все, йдеться не про якусь принципову позицію, а про спробу виторгувати для себе якісь поступки з боку Європейського Союзу. Тобто це досить така прагматична, якщо не сказати цинічна політична позиція з боку Угорщини.

Але з нею необхідно говорити, необхідно аргументовано подавати свою позицію. І я впевнений, що на рівні Європейського Союзу відповідна робота з Угорщиною теж ведеться.

Читайте також: Сумніваюся, що Брюссель має інструменти тиску на Орбана, — Потапенко

Прямий ефір