Сирійська влада домовилася про розпуск озброєних угруповань. Новий фактичний лідер країни Ахмед аль-Шараа заявив, що на основі цих формувань буде створено єдину національну армію. За інформацією Al Jazeera, до угоди не приєднався курдський військовий альянс “Сирійські демократичні сили”, повідомляє FREEДОМ.
Нова влада у Сирії відновлює дипломатичні відносини з країнами Близького Сходу. Фактичний лідер держави Ахмед аль-Шараа провів зустрічі з представниками Йорданії та Туреччини. За інформацією турецького видання Türkiye, Анкара допоможе Дамаску протягом пів року сформувати 300-тисячну армію. А Катар готовий інвестувати в енергетичну безпеку Сирії.
“Ми говорили про всі виклики нинішньої та майбутньої ситуації, включаючи політичне та економічне зростання зокрема. Катарська сторона заявила про свою готовність розпочати масштабні інвестиції на сирійській землі в усіх областях, насамперед в енергетичному секторі, де вони мають високий рівень експертизи на світовій арені, а також інвестувати в порти, аеропорти й так далі”, — заявив фактичний лідер Сирії Ахмед Аль-Шараа.
Тим часом в Ірані закликали не порушувати суверенітет Сирії. Тегеран роками підтримував режим Башара Асада. Тепер там наполягають, що іноземні держави не мають права втручатися у внутрішні справи Сирії.
“Позиція Ірану щодо Сирії гранично ясна: зберегти суверенітет та територіальну цілісність Сирії та дозволити сирійцям самим визначати майбутнє своєї країни без іноземного втручання”, — зазначив прессекретар Міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Багаї.
Нова влада Сирії не забула про співпрацю влади Ірану з режимом Асада і до подібних заяв ставиться скептично. Ба більше, за даними ліванських ЗМІ, Дамаск має намір вимагати від Тегерана компенсацію в 300 млрд дол. за завдану країні шкоду.
“Іран має поважати волю сирійського народу, суверенітет та цілісність країни. Ми застерігаємо його від сіяння хаосу в Сирії та закликаємо його до відповідальності за наслідки недавніх заяв”, — написав у соцмережі Х міністр закордонних справ Сирії Асад Хасан Аш-Шібані.
Разом з активізацією на міжнародній арені відбуваються значні зміни й всередині держави. Експерти раніше зазначали, що одним із головних викликів для нової сирійської влади стане прагнення збройних угруповань посилити вплив у країні. Однак ця проблема, зважаючи на все, може бути вирішена. Угруповання домовилися про розпуск, щоб об’єднатися у рамках загальної національної структури.
“Насправді, перші свої кроки з управління в регіонах, де вони встановили контроль, теж виглядають прийнятно, не відбувається переслідувань за релігійним принципом, налагоджується цивільне управління. Налагоджується діалог із Йорданією, Оманом, Туреччиною”, — прокоментував ситуацію в Сирії політолог-міжнародник, експерт центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.
Але є одна значна збройна сила, яка не перейшла під контроль нової влади Сирії. Йдеться про представників сирійської етнічної меншини — курдів, які контролюють північний схід країни. Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що курдські формування мають скласти зброю або будуть ліквідовані. Агентство Reuters пише, що Анкара може провести наземну операцію у Сирії.
Читайте також: Режим Асада переправив до РФ 2 тонни готівкових доларів та євро, — Financial Times