Закриття Фінляндією кордону з Росією символізує початок нової епохи у відносинах між країнами, вважають експерти. Гельсінкі рішуче чинить опір гібридній агресії Росії, а Москва тепер сприймає свого сусіда як чергову “недружню” державу, повідомляє FREEДОМ.
Фінляндія стала першою країною, яка закрила всі пропускні пункти на кордоні з Росією. Гельсінкі пояснює своє рішення різким зростанням кількості нелегальних мігрантів, які намагаються потрапити до держави через російський кордон. Наприклад, у вересні 2023 року з проханням про притулок до Фінляндії звернулося 13 осіб, а за перші два тижні листопада — майже півтисячі. У Фінляндії сприймають це як гібридну загрозу.
“Фінам немає потреби пропускати цих біженців, яких спеціально Росія привезла до своїх кордонів. Другий момент, теж важливий досить, оскільки серед цих біженців можуть бути радикальні елементи, тобто фактично терористи, але також представники російських спецслужб, які можуть пробувати інфільтруватися на територію Фінляндії, а потім, можливо, на територію інших країн-членів НАТО і Європейського Союзу”, — зазначив експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Запевнення Москви в тому, що вона не має стосунку до напливу нелегальних мігрантів, не переконали Гельсінкі. Після того як Росія відхрещувалася від “зелених чоловічків” у Криму, роками не визнавала присутності своєї армії на українській території, а у 2022-му запевняла весь світ у відсутності планів вдертися до України, її заявам ніхто не вірить.
“Російсько-українська війна, яку розпочала Росія, була якраз тим ключовим фактором, який негативно вплинув, впливає і буде впливати на відносини між цими двома країнами — Фінляндією та Російською Федерацією”, — пояснив експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Російську Федерацію тепер фіни сприймають як загрозу, звідси та суспільна підтримка будь-яких заходів, які спрямовані на зміцнення національної безпеки.
“Природно, це все не подобається Москві, і Москва зараз намагається використовувати гібридні методи — те, що ми бачимо на російсько-фінському кордоні, коли російські спецслужби фактично хочуть використати біженців і мігрантів як зброю для того, щоб створити осередок напруженості та, природно, спробувати розгойдати внутрішню політичну ситуацію у Фінляндії”, — звернув увагу експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Москва вислала дев’ятьох фінських дипломатів, Гельсінкі відповів тим самим. Росія закрила консульство Фінляндії в Санкт-Петербурзі. У відповідь Фінляндія закрила консульство Російської Федерації в Турку. Тепер у Фінляндії відновилася дискусія про заборону подвійного громадянства. І, перш за все, йдеться про росіян.
“Фінляндія як такий східний уже форпост НАТО повинна також розуміти ризики, що зростають, з боку Російської Федерації в контексті провокацій. Це стосується повітряного простору, це стосується прикордонної зони, тому посилення в цьому напрямку відбувається”, — заявив експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Експерти резюмують: у відносинах Росії та Фінляндії настала нова епоха — без продуктивної співпраці та конструктивного діалогу. Фінляндія, яка є членом ЄС і НАТО, поводитиметься як послідовний учасник західної коаліції та реагуватиме на провокації Москви відповідно.
Читайте також: Європа дистанціюється від РФ: залізна завіса опускається (ВІДЕО)
Нагадаємо, з 24 лютого 2024 року, в річницю початку війни Росії проти України, Фінляндія розриває договір про прикордонне співробітництво з РФ.