Норвегія дозволила прямі продажі зброї та продукції оборонного призначення Україні. Незважаючи на чинний закон у країні, який забороняє норвезьким виробникам продавати озброєння країнам, що воюють, для Києва зробили виняток. Зміна набула чинності 1 січня 2024 року, інформує FREEДОМ.
Із 1959 року в Норвегії діє закон, що забороняє виробникам продавати зброю і боєприпаси в райони, де триває війна або є її загроза. Однак через більш ніж 60 років норвезький уряд зробив виняток для Києва.
З початку 2024-го за умови, що експорт відповідатиме вимогам щодо перевірених потреб і контролю кінцевого користувача, Норвегія проводитиме прямі продажі озброєння Україні.
“У надзвичайній безпековій ситуації, що виникла внаслідок агресивної війни Росії, вкрай важливо, щоб ми продовжували підтримувати Україну. Підтримка України важлива для норвезької та європейської безпеки. Ми повинні враховувати можливість продовження незаконної агресивної війни. Тому уряд ухвалив рішення дозволити прямі продажі зброї та оборонної продукції норвезької оборонної промисловості в Україну”, — заявив міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, Норвегія цілком займає проукраїнську позицію: постачає зброю як із власних запасів, так і спільно з країнами-партнерами, навчає українських військових, а також надає фінансову допомогу.
За 2023 рік Осло виділив на військову підтримку Києва понад 1 млрд дол.
“Ця зміна означає, що ми захищаємо фундаментальні інтереси політики оборони та безпеки Норвегії разом із нашими союзниками. Уряд використовує низку інструментів, щоб підвищити роль оборонної промисловості в нинішній ситуації”, — наголосив міністр оборони Норвегії Бйорн Арильд Грам.
Як зазначив кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко, країни ЄС уже усвідомлюють, що найбільша континентальна війна після Другої світової вже триває в країні, яку вони запросили вступити до Євросоюзу.
“Норвегія не член ЄС. І якщо та ж Данія зобов’язана багато моментів узгоджувати з Брюсселем, то у Норвегії всі справи йдуть рішучіше і швидше”, — доповнив Буряченко.
Є й інші держави, закони яких забороняють прямі продажі зброї країнам, що воюють. Наприклад, Японія, яка вже змінила законодавство для допомоги Україні озброєнням, і Південна Корея.
У Сеула великі запаси артилерійських снарядів та іншої зброї. Раніше генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав державу почати військові поставки Києву. Але поки що південнокорейський уряд обмежувався гуманітарною та фінансовою допомогою.
“Якщо станеться ще кілька таких явно антигуманних атак проти України і, як не парадоксально, ситуація на Далекому Сході буде далі загострюватися і для Південної Кореї прийде розуміння, що загроза досить велика, ось у цих умовах якраз рішення може бути змінено”, — вважає політолог-міжнародник Дмитро Левусь.
Також могла б допомогти Україні у військовому плані і Швейцарія. Але виходячи з нейтрального статусу держави, навіть накладення санкцій на РФ і заморожування їхніх активів було непростим рішенням для країни. Попри це, у травні 2023-го швейцарський уряд усе ж зробив крок назустріч — дозволив реекспорт військових матеріалів.
Читайте також: Південна Корея може змінити позицію щодо постачання зброї Україні — що впливає на позицію країни: коментар експерта
Нагадаємо, Норвегія передасть Україні додаткові системи ППО NASAMS на 30 млн дол. Також прем’єр-міністр Норвегії в межах другого саміту Україна — Північна Європа заявив про збільшення фінансової підтримки Києва.