41 нобелівський лауреат підписав відкритий лист до світових лідерів “Ніякої терпимості до режиму Путіна! Заклик учених світу”. У зверненні наголошують, що з моменту приходу Путіна до влади в Росії 2000 року він систематично знищував пострадянські демократичні інститути та розпалював конфлікти в країнах колишнього СРСР. А останньою краплею стало повномасштабне вторгнення РФ в Україну, повідомляє FREEДОМ.
Збільшити допомогу Україні, підтримати права людини та демократичну опозицію в Росії, делегітимізувати незаконне утримання влади в Росії Путіним, який відчайдушно шукає визнання з боку світової спільноти, — одні з головних вимог нобелівських лауреатів до світових політичних лідерів.
“Повномасштабна агресія проти України та вбивство Олексія Навального — це переведення загрози на новий рівень, оскільки режим Путіна більше не бачить жодних обмежень при порушенні ним прав людини та міжнародних норм. Жахи світових воєн XX століття нагадують про те, що людство здатне уникнути самознищення тільки за умови дотримання принципів демократії та міжнародного законодавства у сфері прав людини. Режим Путіна цинічно їх розтоптав”, — йдеться в тексті колективного звернення “Ніякої терпимості до режиму Путіна! Заклик вчених світу”, опублікованому на сайті наукового видання T-invariant.
Наразі текст підписав 41 нобелівський лауреат:
- 16 лауреатів Нобелівської премії з фізіології та медицини;
- 9 лауреатів премії з фізики;
- 6 лауреатів премії з хімії;
- 4 лауреати премії з літератури, серед них — білоруска Світлана Алексієвич;
- 4 лауреати премії миру, серед них — українка Олександра Матвійчук;
- 2 лауреати з економіки.
Експерти зазначають, що 41 лауреат — це крапля в морі.
“Виходить, що більшість підтримують свою аполітичність, не розуміючи, що було добре бути аполітичними протягом багатьох десятиліть, але приходить час, коли це стає неможливим. Це вже вибір не просто суто раціонально-інтелектуальний, це вибір людської совісті”, — наголосив британський журналіст і письменник Андрій Остальський.
Сьогодні неможливо бути поза політикою, впевнені експерти. У цій ситуації російським інтелектуалам варто шукати різні способи вираження свого протесту.
“По-перше, це важливо для тих, хто підписує, — для людей обізнаних і тих, хто розуміє, що відбувається, що потрібно заявити на весь голос про свою позицію, коли, можливо, вирішуються долі світу. Тобто передова частина суспільства, найбільш освічена, в курсі того, що відбувається, і розуміє драматизм ситуації, розуміє, що відвертатися від неї вже неможливо”, — продовжує Остальський.
Відкритий лист нобелівських лауреатів, які засуджують російську агресію, — не перше звернення представників інтелігенції. Зокрема і російської. Раніше з відкритими листами проти Путіна до світової громадськості зверталися вчені, медики, IT-шники, представники модної індустрії, актори.
“Усе, що було зроблено в культурному плані за останні 30 років, сьогодні опинилося поставленим під удар: усі міжнародні зв’язки будуть розірвані, культурні приватні або державні інституції будуть законсервовані, партнерські стосунки з іншими країнами будуть припинені. Усе це зруйнує і без того тендітну економіку російської культури та істотно знизить її значущість і для російського суспільства, і для міжнародної спільноти загалом. Займатися культурою і мистецтвом у таких умовах буде практично неможливо”, — йдеться в тексті звернення представників культури та мистецтва.
Нагадаємо, з 2014 року опубліковано понад пів сотні відкритих листів представників різних професій, громадськості та кілька петицій щодо розв’язаної Росією війни проти України.
Читайте також: Європа вийшла на новий рівень підтримки обороноздатності України — деталі від політолога-міжнародника