Ніяких закордонних поїздок: експерти обговорили закон про вилучення закордонних паспортів у росіян

Ілюстративне фото: bbc.com

Державна дума Російської Федерації ухвалила закон, який розширює повноваження представників прикордонного контролю щодо громадян Росії, які виїжджають за кордон.

Новий закон передбачає вилучення закордонних паспортів у тих росіян, яким закрито виїзд за кордон. У законопроєкті йдеться про те, що паспорт підлягає вилученню “в межах компетенції судом, слідчими органами Слідчого комітету РФ, виконавчою владою у сфері внутрішніх справ та її територіальними органами, прикордонними органами Федеральної служби безпеки, митними органами”.

У кого можуть забрати закордонний паспорт

Згідно з новим законопроєктом, влада країни зможе вилучати документи у громадян РФ у таких ситуаціях:

  • укладення трудового договору з організацією, яка передбачає доступ до відомостей особливої важливості або державної таємниці;
  • покликання на військову службу або направлення на альтернативну цивільну службу;
  • робота в органах Федеральної служби безпеки. Після звільнення з ФСБ — протягом п’яти років з дня звільнення. У цьому випадку паспорт громадянина РФ має бути переданий в один з органів влади протягом п’яти днів після офіційного повідомлення. Водночас спеціальна Міжвідомча комісія із захисту держтаємниці може продовжити цей термін;
  • перебування в місцях позбавлення волі за скоєні злочини;
  • якщо громадянин є підозрюваним або притягнутий як обвинувачений – до ухвалення рішення у справі або набрання чинності вироком суду;
  • ухилення від виконання зобов’язань, накладених судом;
  • у разі повідомлення завідомо неправдивих відомостей під час оформлення документів для виїзду;
  • у разі визнання громадянина банкрутом. У цьому разі рішення про вилучення документів на зберігання ухвалюватиме суд, митна служба та інші відомства. Повернення документів здійснюватиметься після закінчення терміну накладення обмежень.

Якщо громадянин РФ не передасть без поважної причини паспорт на зберігання в уповноважений орган або організацію, то документ буде визнано недійсним.

Водночас проєкт закону не забороняє виїзд із Росії громадянам, які отримали повістку військового комісаріату з дня вручення. Як зазначають юристи, вручення повістки не вважається підставою для передачі документів на зберігання.

До теперішнього часу законопроєкт мають передати на затвердження до Ради Федерації, після чого його буде направлено на підпис президента РФ. У разі його ухвалення, він набуде чинності через 180 днів. Експерти стверджують, що завдяки цьому його дія, найімовірніше, не поширюватиметься на осінній призов 2023 року.

Раніше російським чиновникам заборонили виїжджати з країни без дозволу прем’єр-міністра РФ Михайла Мішустіна. Однак на адміністрацію Кремля ця заборона не поширюється.

Читайте також: Кріпосне право у XXI столітті: у РФ можуть вилучати внутрішні та закордонні паспорти

Думки експертів

Про деталі змін у законодавстві РФ і обмеження прав російських громадян при виїзді за кордон в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Микола Полозов, адвокат;
  • Дар’я Берг, керівник відділу допомоги та евакуації проєкту “Ідіть лісом”;
  • Олексій Левченко, заступник головного редактора російського видання “Верстка”.

МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Путінський режим уже виставляє залізну завісу

— Цілком очевидно, що російська влада потихеньку прикручує гайки і обмежує права росіян. Практика заборон виїзду за кордон активно апробована після повномасштабного вторгнення в Україну, після ухвалення низки законів, які обмежують права осіб, які підлягають мобілізації.

Цілком очевидно, що і ця остання ініціатива з вилученням закордонних паспортів спрямована на обмеження права громадян на переміщення, зокрема на виїзд за кордон.

Фактично можна говорити про те, що, якщо вже не залізну, то якусь завісу путінський режим уже активно виставляє.

Виїзд із країни дає максимум гарантій того, що держава не дотягнеться своєю кістлявою рукою до людини, не потягне її до військкомату, і надалі не відправить на війну. Не у всіх є така можливість.

Тому, звичайно ж, люди будуть шукати різні варіанти якимось чином ухилитися від цієї мобілізації, перебуваючи всередині країни. І тут, звісно ж, найбільш прозорливі виписують доручення на родичів і знайомих, заздалегідь позбавляють тих активів, які держава може використати для того, щоб примусити з’явитися до військкомату.

За великим рахунком, доклавши зусиль, не потрапити до військкомату можна, але влада теж це прекрасно розуміє. І я думаю, що різні посилені заходи вживатимуться і далі. Тобто ухвалюватимуть нові закони зі збільшенням відповідальності за неявку на вимогу воєнкома або якогось іншого представника влади.

ДАР’Я БЕРГ: Поки що особливої паніки серед росіян немає

— Російська влада всіма способами хоче максимально обмежити людей. Тому, можливо, цей закон спрямований не стільки на військовозобов’язаних, скільки на інших людей, тому що там з’явилися нові пункти, за якими можна визнати, що закордонний паспорт буде недійсним.

І ось це, напевно, теж важливе уточнення, яке ці поправки вносять у новий законопроєкт. Після того, як вони набудуть чинності — а це буде, найімовірніше, десь ближче до кінця листопада — будь-яку людину можна буде дуже просто позбавити закордонного паспорта. Не потрібно буде там нічого вигадувати, просто закордонний паспорт не буде дійсним, і більше його немає.

Але поки що ми не знаємо, як це буде застосовуватися, і тому будемо спостерігати за розвитком подій. Поки що тримаємо руку на пульсі.

Наразі ми пов’язуємо це все з тим, що влада робить усе можливе, щоб не повторилися ті божевільні черги на кордонах, які були, коли оголосили мобілізацію. Те, що нині передчасно ухвалюється, набуває чинності ще не скоро. Тобто зараз це нікому не загрожує, це набуде чинності тільки до листопада.

Відповідно, такої паніки серед людей немає. І я думаю, що і цим зумовлено в тому числі що немає ніби так званої другої хвилі мобілізації. Хоча я завжди кажу, що мобілізація не закінчувалася, вона триває, вона прихована зараз.

Коли було ухвалено поправки до законопроєкту про електронні повістки, у нас була величезна кількість звернень. Люди дуже злякалися, тоді було по 800-900 звернень на день, які ми не встигали опрацьовувати, бо не були до цього готові, бо нас ніхто не попереджає, який же новий закон божевільний буде ухвалено у РФ.

Я думаю, що це якраз пов’язано з тим, що ці поправки мають такий відкладений ефект, і зараз начебто хвилюватися нема про що. З іншого боку, ми спостерігаємо, що люди за майже півтора року війни стали набагато більш освіченими в плані своїх прав.

Якщо раніше були дуже прості запитання, і вони йшли нескінченним потоком, то зараз люди набагато краще розбираються в тому, коли ці поправки буде ухвалено, що зараз їм нічого не загрожує.

Люди уточнюють, чи варто їм робити другий закордонний паспорт, чи не варто. Тобто вже такої паніки немає. Є просто реальність, з якою люди намагаються якось впоратися. Особливо ті, які все ще обирають: перебувати на території Російської Федерації чи виїжджати. Вони просто для себе щоразу обирають якийсь більш-менш надійний шлях для того, щоб якомога більше себе убезпечити.

ОЛЕКСІЙ ЛЕВЧЕНКО: Законопроєкт про вилучення закордонних паспортів — ще один інструмент репресій

— Співробітники правоохоронних органів зараз можуть відбирати паспорт, якщо він недійсний, якщо у нього закінчився термін придатності, якщо людина відмовилася від громадянства, і якщо її підозрюють у чомусь.

Інструменти вилучати паспорт і зараз існують. І це більше така технічна була правка. Але, звісно, вона трохи полегшує життя силовикам, прикордонникам, які на кордоні перевіряють, хто в’їжджає і виїжджає.

Переважно це стосується насамперед людей, які працюють або на держслужбі, або в оборонному секторі. Там взагалі людям або не дають можливості отримати закордонний паспорт, або співробітники повинні здавати їх у сейф, щоб вони не могли нікуди виїхати без дозволу начальства, тому що вони носії держтаємниці.

Цей законопроєкт безпосередньо пов’язаний із війною. Він продовжує логіку тих незаконних законопроєктів, які набули чинності, про нібито “дискредитацію російської армії”. Це ще один інструмент репресій, який можна застосовувати. Ось така логіка.

Читайте також: Закон спрямований не стільки на військовозобов’язаних, скільки на інших людей, — правозахисниця про новий порядок в’їзду і виїзду з РФ

Прямий ефір