13-й санкційний пакет Євросоюзу містить обмеження щодо росіян і білорусів, причетних до незаконної депортації українських дітей. Як зазначає видання The Guardian, у списку також міститься інформація про ідеологічну обробку та моральний тиск на маленьких українців.
Йдеться про незліченні зустрічі з російськими окупантами, пропагандистські лекції, навчання дітей бойовій підготовці та управлінню дронами.
Україна намагається повернути всіх депортованих Росією дітей
Українській організації Save Ukraine вдалося врятувати ще 10 дітей з окупованих територій України. Про це 8 березня повідомив засновник організації Микола Кулеба.
“Аліна залишилася вдома з татом після того, як її маму Марину депортували росіяни. Дівчинка змушена була відвідувати російську школу, слухати і співати там гімн Росії, носити дорогу шкільну форму. За будь-яку відмову виконувати все це дітям погрожували знижувати оцінки”, — розповів історію однієї врятованої дівчинки Микола Кулеба.
Батько хлопчика Олексія помер в окупації від хвороби серця. Хлопчик розповідає, що росіяни дуже швидко замінили всі українські підручники в школі. А якось діти знайшли табличку з українським прапором і повісили в класі. Вчителька це побачила і швидко викинула табличку.
За даними Офісу омбудсмена, за 2 роки повномасштабної війни Росії проти України вдалося повернути понад 500 дітей, незаконно переміщених російськими окупантами. Майже 400 з них — з території країни-агресора. Однак в умовах, коли Київ знає імена більш ніж 19,5 тис. маленьких українців, депортованих Росією, такі темпи їхнього повернення критично низькі.
“Ми знаємо поіменно майже 20 тис. депортованих дітей. І це, ймовірно, лише частина більшої кількості – реально могли бути депортовані сотні тисяч дітей. Дітей, яких Росія відмовляється повертати до рідних і на батьківщину. Дітей, яких вчать ненавидіти свободу”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Росіяни морально ламають українських дітей: намагаються змусити любити Росію, оспівувати російську владу. Їх русифікують і налаштовують проти рідної країни. Маленьких українців відправляють у російські молодіжні мілітарні організації. Росіяни створюють спеціальні проєкти, в яких під прикриттям оздоровлення чи позашкільного навчання, українським дітям нав’язують антиукраїнську та антизахідну пропаганду. Один із них — “Університетські зміни”, у рамках якого підлітків з окупованих територій переміщують до російських вишів. А там проводять так звані патріотичні лекції та агітують не повертатися додому.
“7 липня 2022 року про “неймовірний ефект”, вироблений на дітей у контексті “формування російської ідентичності” (де-факто, стирання української ідентичності та нав’язування російської), доповіли особисто президенту Росії Путіну вже після проведення першої університетської зміни. Проєкт продовжує діяти. І за два роки функціонування програми “Університетські зміни” було вивезено 10 611 дітей у 2022 році та 10 700 дітей — у 2023 році з тимчасово окупованих частин Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей”, — йдеться у звіті Центру громадянської просвіти “Альменда”.
Про стирання ідентичності українських дітей у РФ говорить і Микола Кулеба.
“Буквально минулого тижня ми привезли 65-ту дитину-сироту з Підмосков’я. З проукраїнської дитини, яка на початку війни дуже активно висловлювала свою громадянську українську позицію, вони зробили росіянина з промитими мізками, який виправдовує дії росіян, який наслухався російської пропаганди”, — коментує засновник організації Save Ukraine.
Загалом організація Save Ukraine врятувала 261 дитину з Росії та окупованих територій.
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав довічний ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини в РФ Марії Львової-Бєлової за співучасть у викраденні дітей з України. 123 держави-учасниці Римського статуту МКС зобов’язані заарештувати і передати російського диктатора та уповноважену з прав дитини до суду, якщо вони опиняться на території цих країн.
“Є певний консенсус серед більшості держав у тому, що стосується притягнення винних осіб до відповідальності. І наше завдання на 2024 рік — не тільки не втратити здобутки 2023 року, але ще їх розширити. Тобто поглибити цю співпрацю і досягти більших результатів: більше ордерів на арешт, більше розслідувань, більше дій, що стосуються повернення”, — закликає експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
Ані міжнародний розголос, ані ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом, ані резолюція ПАРЄ, в якій депортацію дітей названо воєнним злочином і злочином проти людяності, не зупинили Росію. Лише за минулу осінь із тимчасово окупованих російською армією територій вивезли близько 10 тис. українських дітей, начебто “на оздоровлення”, повідомили в Центрі національного спротиву. Але ні оздоровлення, ні опіка, ні захист не є підставами для примусової депортації.
Думки експертів
Як Росія продовжує депортувати українських дітей і стирати їхню ідентичність? Як у поверненні українських дітей допомагають інші країни? Чи можна в майбутньому притягнути до відповідальності всіх акторів незаконного процесу депортації? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Олександр Павліченко, правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини;
- Франак Вячорка, радник лідерки білоруської опозиції Світлани Тихоновської;
- Катерина Бонч-Осмоловська, російська журналістка.
ОЛЕКСАНДР ПАВЛИЧЕНКО: Росія малює собі образ рятівника дітей
— Евакуація відбувається для того, щоб зберегти життя і здоров’я дитини. А депортація — це навмисне переселення з метою перевезти з одного місця локації в інше і примусове утримання на новому місці.
Найпростішими маркерами різниці між евакуацією та депортацією є принцип добровільності та можливість переміститися туди, куди хочеться.
З окупованої території вивозили дитячі будинки, дитячі соціальні установи. Причому без найменшої інформації про те, куди, в якому стані, де вони тепер перебувають і в яких умовах ті діти, які перебували під опікою держави.
Діти не можуть самостійно прийняти рішення про те, що вони хочуть повернутися. Крім того, немає інформації про те, куди вони можуть повернутися і в який спосіб.
Це все частина інформаційного процесу, який, власне кажучи, виправдовує як саму війну Росії в Україні, так і малює якусь благородну мету.
Росія малює образ рятівника і їм потрібні якісь персоніфіковані позитивні історії та герої. Такими “героями” є представники і окупаційної влади Криму, і російські народні депутати, і сенатори. Це частина інформаційної пропаганди і війни, яка прагне показати, що Росія несе добро на ці території.
Катар зайняв роль держави-покровителя, яка зараз здійснює підтримку процесу повернення українських дітей. Це системна робота і вона показала ефективні результати.
Заборонено усиновлення громадян іншої держави без повідомлення держави. Більшість дітей, які були перевезені в Росію від початку повномасштабного вторгнення, тимчасово потрапляють у прийомні сім’ї. Мають місце і випадки усиновлення.
Дитячий омбудсмен РФ Львова-Бєлова та інші політичні фігури навмисне демонструють свою безкарність у цьому процесі, показуючи, що вони можуть всиновлювати українських дітей.
Змінюється юридичний статус дитини, її персональні дані і, в більшості випадків, уже не вдасться встановити вихідні персональні дані. А іноді вони навіть спочатку невідомі через загублені документи.
Що довше діти перебувають на території РФ, то складніше їх повертати.
ФРАНАК ВЯЧОРКА: Доказів достатньо, щоб відправити Лукашенка під трибунал
— З питань України працюють найрізноманітніші механізми, які збирають злочини Путіна. Наша мета полягає в тому, щоб притягнути [самопроголошеного президента Білорусі Олександра] Лукашенка до відповідальності за вивезення українських дітей з окупованих територій до Білорусі.
Величезна кількість людей із Білорусі діляться з нами інформацією щодо викрадених дітей, передають усі імена, фотографії, протоколи. Ми знаємо точно, хто залучений до цього процесу.
Усі докази ми передали українському омбудсмену і в офіс Міжнародного кримінального суду в Гаазі. Цих даних достатньо для того, щоб відправити Лукашенка під трибунал. Звісно, в даному випадку, не вистачає політичної волі. Після ордера на арешт Путіна подальших кроків зроблено не було.
КАТЕРИНА БОНЧ-ОСМОЛОВСЬКА: У РФ є програма для підготовки потенційних усиновителів депортованих дітей
— За кілька днів до повномасштабного вторгнення РФ українських дітей почали вивозити з територій, підконтрольних угрупованням “ДНР” і “ЛНР”. Насамперед це були сироти. Їх вивозили цілими установами. У квітні 2022 року цих дітей почали влаштовувати в сім’ї.
Дитячий омбудсмен Львова-Бєлова прицільно вивозила групи безпритульних дітей із т. зв. “ЛНР” і “ДНР”. Їм підбирали сім’ї в Росії.
У даних російської федеральної бази про дітей-сиріт ми влітку минулого року побачили деякі аномалії. Ми порахували, що, станом на літо 2023 року, у РФ може перебувати приблизно 2,5 тис. дітей, депортованих з України.
У Росії існує “Програма підготовки сімей до прийому дітей, які прибули із зони бойових дій”. Вона розрахована на 32 години і розроблена для людей, які хочуть усиновити дитину, вивезену з території України. Потенційні “батьки” проходять співбесіду. Їх запитують, чи є в них родичі в Україні і, наприклад, як менталітет і національність дитини можуть вплинути на її виховання.
Здебільшого її мета цієї програми — підготувати людей до того, що на них чекає, коли вони беруть у сім’ю вивезену з України дитину. Тому що до цього готові не всі. Була досить велика рекламна кампанія — людей закликали допомагати дітям. У дітей є психологічні травми через бойові дії та примусову депортацію.
У цій програмі є таке формулювання, що потенційні прийомні батьки мають розуміти правові та інші наслідки прийому в сім’ю дітей, які прибули із зони бойових дій.
Фахівці кажуть, що здебільшого мета цієї програми — пояснити людям, що це не так просто. Там є модуль, який розповідає про національні культурні особливості.
Прийомні сім’ї вчать долати так звані труднощі в міжнаціональних відмінностях. І одна з рекомендацій — це створювати в сім’ї мультикультурне середовище. Але як це робити в сучасних реаліях Росії — не дуже зрозуміло. За українські пісні, наприклад, можуть оштрафувати. Тож це все досить абстрактні речі.
Вторинне сирітство в Росії — це близько 5 тис. осіб на рік. Тобто дітей повертають назад, тому що батьки не справляються.
10% дітей у дитячих будинках — це повні сироти. У решти — батьки або обмежені в правах, або в них є родичі. Але родичів депортованих дітей особливо ніхто не шукає. Але іноді, у разі звернення родичів, відбувається повернення дітей.
Читайте також: Путінський кіднепінг: як світ реагує на депортацію українських дітей (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.