Путінський кіднепінг: як світ реагує на депортацію українських дітей (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: dyvys.info

Понад 500 доказів воєнних злочинів, скоєних російськими військовими в Україні, зібрала Німеччина. Як повідомив міністр юстиції ФРН Марк Бушман, опитано понад 160 свідків. Міністр вважає, що ордер Міжнародного кримінального суду (МКС) на арешт Путіна означає необхідність продовжувати збирати докази злочинів Кремля, повідомляє FREEДОМ.

Десятирічна Мілана — одна з тих, кому вдалося вирватися з російської окупації та повернутися до України. Вона ходила до школи лише чотири дні, але нав’язлива російська пропаганда все одно відклалася в пам’яті.

“Мене привели до мого класу, відчинили двері, а там просто все російське: прапор Росії, Путін над прапором Росії”, — згадує дівчинка.

За даними української державної платформи “Діти війни”, станом на січень 2024 року понад 19,5 тис. українських дітей депортовано або примусово переміщено Росією. Майже 400 маленьких українців удалося повернути в Україну з РФ.

“Масова депортація українських дітей та їхніх сімей часто-густо проводиться під гаслом порятунку та евакуації. Тому масштаб трагедії колосальний. Те, що нам як державі вдалося ідентифікувати 20 тис. дітей, це незначна частина… А повернути вдалося набагато менше”, — коментує засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.

Кремлівський режим застосовує блюзнірські методи: змінює імена, прізвища та громадянство депортованих українських дітей, що значно ускладнює їхній пошук та повернення додому. Маленькі українці постійно перебувають під жорсткою мілітаристською пропагандою, яка намагається вплинути на неповнолітніх та налаштувати їх проти України.

“У нас дуже багато часу йде на те, щоб не тільки знайти дитину, але й створити довірчі стосунки, що дуже складно, якщо дитина перебуває у Росії. Дуже часто діти бояться взагалі розмовляти”, — каже Микола Кулеба.

Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав довічний ордер на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Марії Львової-Бєлової за співучасть у викраденні дітей з України. 123 держави-учасниці Римського статуту МКС зобов’язані заарештувати та передати російського диктатора та уповноважену з прав дитини до суду, якщо вони опиняться на території цих країн.

“Є певний консенсус серед більшості держав щодо притягнення винних осіб до відповідальності. І наше завдання на 2024 рік — не лише не втратити досягнення 2023 року, а ще їх розширити. Тобто поглибити цю співпрацю та досягти більших результатів: більше ордерів на арешт, більше розслідувань, більше дій щодо повернення”, — закликає експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

У квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала геноцидом депортацію та насильницьке переміщення українських дітей на територію Російської Федерації. А у січні цього року ПАРЄ ухвалила резолюцію про становище українських дітей. Рішення стосується всіх неповнолітніх, оскільки, як наголошується в документі, немає дітей, яких не торкнулася б агресія Росії проти України. Резолюція включає близько 20 пунктів, серед яких і визнання того, що депортація та насильницьке переміщення маленьких українців на територію Росії та Білорусі є воєнним злочином.

“У квітні 2023 року Парламентська асамблея провела термінові дебати щодо становища українських мирних жителів, включаючи дітей, насильно переміщених або переданих Російській Федерації, або на українських територіях, які перебувають під фактичним контролем Російської Федерації. Їм і вам я обіцяю, що у Парламентській асамблеї зробимо все можливе, щоб продовжити нашу справу щодо встановлення справедливості та довгострокового миру в Україні”, — заявив президент ПАРЄ Теодорос Руссопулос.

Росія систематично порушує права мільйонів громадян України. Факти тортур та вбивств мирних жителів російськими збройними силами, обстріли цивільних об’єктів, створення фільтраційних таборів та інші злочини, які є порушенням міжнародного гуманітарного права, задокументовані у звітах, зокрема ОБСЄ. Вони мають стати доказами проти кремлівського режиму в суді.

На тлі тоталітарної політики Росію не переобрали до Ради ООН з прав людини. А Міжнародний суд Організації Об’єднаних Націй визнав порушення з боку Російської Федерації щодо двох конвенцій: про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

“Для нас це дійсно важливий день, тому що це рішення, в якому йдеться про те, що Російська Федерація порушила міжнародне право, зокрема, зобов’язання щодо Міжнародної конвенції щодо запобігання фінансуванню тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Відповідно, вперше в історії Російську Федерацію було визнано цим судом — найвищим судом у світі — порушником міжнародного права”, — наголосив посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.

Тиск із боку суспільства та правозахисних організацій може спонукати держави до забезпечення правосуддя за міжнародні злочини. Так, міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі у Києві оголосила, що Канада та Україна створять коаліцію щодо повернення додому депортованих українських дітей.

“Канада говоритиме з багатьма країнами — Мексикою, Бразилією, країнами Південної Африки, інформуватиме про цих дітей. Переконуватимемо країни об’єднуватись навколо цього питання, а також працювати з тими державами, які мають прямі зв’язки з Росією, щоб вони сприяли поверненню українських дітей додому”, — заявила міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Згідно з міжнародним гуманітарним правом, ані безпека населення, ані військова необхідність не є підставами для примусового переміщення дітей за межі країни. А тому те, що Москва та Мінськ називають “евакуацією”, “оздоровленням”, “опікою” та “перевихованням”, насправді — ознаки геноциду.

“Російська Федерація у будь-якому разі маніпулюватиме і не визнаватиме свого злочину з геноциду маленьких українців, бо ні про яку гуманітарну складову йтися не може. Цей процес, централізований, добре організований, профінансований, — це путінський кіднепінг із використанням російських чиновників”, — прокоментувала адвокатка, правозахисниця Віра Ястребова.

Читайте також: Діти отримають додатковий захист, але потрібно прискоритися і покарати Росію: експерти обговорили повернення викрадених українців

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір