Неслов’янське ім’я — привід для дискримінації: чим обернеться для Москви мігрантофобія (ВІДЕО)

Трудові мігранти у РФ. Фото: Дзен

Мігранти із країн Центральної Азії у Росії масово скаржаться на дискримінацію. Говорять, що заробляти на життя стало неможливо. Хвилю ксенофобії спровокував теракт у “Крокус Сіті Холі”, в якому звинувачують чотирьох громадян Таджикистану. Після нього мігрантів затримують на вулицях або не впускають до Росії, на них проводять облави, масово депортують та відмовляються здавати їм житло, повідомляє FREEДОМ.

Неслов’янське ім’я водія тепер привід для скасування замовлень таксі в Росії. Водій із Казахстану каже, що останніми тижнями все частіше стикається з дискримінацією: пасажири масово відмовляються від замовлень, коли бачать його ім’я.

“Ось, подивіться: скасування, скасування. Ось як вплинули нещодавні події. Росіянам байдуже: таджики, узбеки. Ми всі мігранти. Всі на одне обличчя”, — бідкається таксист.

Відкрита дискримінація мігрантів у Росії розпочалася одразу після теракту в “Крокус Сіті Холі” 22 березня. Поліція проводить масові рейди, перевіряє документи та затримує громадян Центральної Азії. Мігранти розповідають, що їздять на таксі, бо бояться зіткнутися із силовиками. Поліція у Санкт-Петербурзі нещодавно відкрито запитувала у водіїв-неслов’ян про їхню національність.

Правозахисники підтверджують, що тиск на приїжджих у Росії різко зріс, і заявляють про рекордну кількість депортацій за останній тиждень. За інформацією видання “Важные истории”, на мігрантів заведено щонайменше 161 кримінальну справу, ухвалено близько 2 тис. рішень про видворення з Росії.

“В ухвалах суду написано: “Люди затримані за адресою такою, проживають там же, зареєстровані там же, і видворяються за те, що у них немає реєстрації”. Або, наприклад, їх видворюють за роботу без патенту, а в ухвалі суду написано: “Патент номер такий, виданий такого числа”, — пишуть “Важные истории”.

Таджики — третя за чисельністю національна група серед трудових мігрантів у РФ. Минулого року, за даними Міністерства праці, міграції та зайнятості Таджикистану, до Росії на роботу виїхали 652 тис. осіб.

Якщо від’їзд мігрантів із РФ стане масовим, це може призвести до колапсу в ЖКГ, будівництві та інших важливих сферах, стверджують експерти. Саме загроза дефіциту робочих рук може змусити владу перемикнути увагу населення з мігрантів на інший подразник.

“Такі загравання призводять до дуже плачевних результатів: так розвалилася Російська імперія 1917-го, так розвалився “совок” 1991-го. Нерозв’язане національне питання кривавою скалкою стирчатиме в тілі російської політичної махини”, — коментує політолог, керівник медіацентру “Поистине” Руслан Айсін.

Саме міграція дозволяла частково компенсувати новий виток демографічної кризи в Росії, що почався в середині 2010-х років, пов’язаний з низькою народжуваністю в 1990-х і на початку 2000-х. Нечисленні покоління тих років тепер виходять на ринок праці.

“На цей час ми перебуваємо лише на середині цього шляху, але вже зараз економіка гостро відчуває нестачу кадрів. Рівень безробіття опустився до рекордно низьких позначок. Паралельно зі скороченням працездатного населення серйозно зростатиме кількість людей віком від 60 років. Численні покоління 1960-х років народження виходять на пенсію, що посилить навантаження на громадян, що працюють”, — зазначив демограф та соціолог Салават Абилкаліков, якого цитують “Важливі історії”.

За оцінками економістів, трудова міграція не розв’яже проблем ринку праці. У лютому 2024 року рівень безробіття, за даними Росстату, вкотре оновив історичний мінімум: 2,8%. Аналітики в один голос говорять про незмінно високу напруженість на ринку праці, що змушує Центробанк Росії зберігати жорстку грошову політику, і регулятор виступає одним із базових обмежень для розширення економічної активності в найближчому десятилітті.

Читайте також: Ризики міжетнічних конфліктів зросли в рази, — експерт про наслідки теракту в Росії

Нагадаємо, як розповів в ефірі FREEДОМ російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц, Росія зіткнулася зі значною нестачею робочих рук, зокрема через демографічну ситуацію в країні. Підприємства країни-агресора змушені залучати працівників, пропонуючи високі зарплати, що, зі свого боку, призводить до зростання цін та збільшення інфляції.

Прямий ефір