Канцлер Німеччини Олаф Шольц виступає проти постачання Україні далекобійних крилатих ракет TAURUS. Причини припускають різні, але головна — це надмірна обережність політика. Шольц зізнався, що його дратує “критика” Берліна через відмову надавати TAURUS, оскільки Німеччина постачає Україні набагато більше зброї, ніж багато інших західних союзників.
Тим часом, 29 лютого Європарламент ухвалив резолюцію, в якій йдеться про те, що країни ЄС мають підтримати Україну всім, що їй необхідно для перемоги над Росією, зокрема й ракетами великої дальності, такими як TAURUS.
Перипетії в передачі ракет TAURUS
Основна причина, чому канцлер Німеччини Олаф Шольц проти передачі Україні крилатих ракет TAURUS, — це те, що в них висока дальність польоту.
“Крилата ракета з дальністю польоту 500 кілометрів — це зброя, яка за неправильного використання може досягти конкретної мети десь у Москві”, — цитує Шольца видання Tagesschau.
Також канцлер Німеччини уточнив, що Велика Британія і Франція, які вже передали Україні ракети великої дальності, “подбали про те, щоб знати, що і де приземляється”. Шольца завив, що Німеччина повинна зберегти контроль над розгортанням ракет TAURUS, а це можливо тільки з присутністю в Україні німецьких солдатів.
“Неприйнятно постачати систему зброї, яка досягає дуже великої відстані, і не думати про те, як можна контролювати цю систему. Якщо ви хочете мати контроль, то він працює тільки за участю німецьких солдатів, тому для мене про це не може бути й мови”, — наводить слова Шольца “Європейська правда”.
22 лютого Бундестаг більшістю голосів підтримав резолюцію з вимогою надати Україні далекобійну зброю. У документі зазначено, що парламентські фракції коаліції виступають за надання Україні “додаткових необхідних систем далекобійного озброєння і боєприпасів”, оскільки “Україна має і надалі мати можливість здійснювати атаки на військові об’єкти, такі як склади боєприпасів, шляхи постачання і командні пункти далеко за лінією фронту”.
Ракети Taurus у тексті прямо не вказувалися. Але голова української делегації в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв зазначив, що йдеться саме про TAURUS, тому що інших ракет для таких цілей у Німеччині немає.
Німецькі парламентарі неодноразово закликали Олафа Шольца передати Україні ракети TAURUS. За словами депутата Бундестагу Родеріха Кізеветтера, канцлер нібито не може зважитися на це сам і йому потрібне “зелене світло” від США.
Тим часом, “зелене світло” на надання допомоги Україні дає Європейський Союз. 451 депутат проголосував за резолюцію, в якій йдеться про те, що країни ЄС мають зробити все можливе для перемоги України у війні проти Росії.
Для перемоги Києва не повинно бути “жодних добровільних обмежень на військову допомогу Україні”, а Європарламент підтвердив необхідність надати країні все необхідне для відновлення повного контролю над її міжнародно визнаною територією.
“Депутати Європарламенту заявляють, що, як і раніше, існують величезні відмінності в рівні військової підтримки, яку надають країни-члени ЄС Україні, і закликають до необхідних інвестицій у європейську оборонно-промислову базу. Це має першорядне значення для задоволення потреб України та поповнення виснажених запасів у ЄС. Депутати Європарламенту перелічують складні системи ППО, ракети великої дальності, такі як TAURUS, Storm Shadow/SCALP, різні типи артилерії та боєприпасів (зокрема, 155 мм), а також безпілотники і засоби протидії їм, як особливо важливі для України”, — йдеться у повідомленні.
Депутати вважають, що всі союзники ЄС і НАТО повинні підтримувати Україну у військовому плані в обсязі не менше ніж 0,25% свого ВВП щорічно. Європарламент також закликає країни ЄС негайно вступити в діалог з оборонними компаніями, щоб забезпечити збільшення виробництва і поставок боєприпасів, снарядів і військової техніки, ракет для України, що має бути пріоритетом над замовленнями з третіх країн. Крім того, вони закликають Палату представників США без будь-яких подальших зволікань ухвалити пакет військової допомоги Україні.
Читайте також: Європарламент ухвалив резолюцію із закликом підтримати Україну зброєю для перемоги над РФ
Думки експертів
Чому канцлер Олаф Шольц зволікає з рішенням про постачання Україні ракет TAURUS? Що може вплинути на його позицію? Яким чином Європа може посилити свою військову допомогу Україні? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Єгор Чернєв, народний депутат України, голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Володимир Фесенко, політолог;
- Олег Шамшур, посол України у Франції (2014-2020 рр.).
ЄГОР ЧЕРНЄВ: Більшість у німецькому суспільстві підтримують передачу Україні TAURUS
— Франція стає сильнішою у своїх вчинках і заявах. Еммануель Макрон намагається показати своє лідерство в Європі та перехопив цю 10-річну роль у Німеччини. Олаф Шольц на цьому тлі, звісно, виглядає досить блідо, розповідаючи про неможливість передати Україні ракети TAURUS.
Вкотре запит щодо цих крилатих ракет підтримали в Бундестазі. Підтримка цього рішення в німецькому суспільстві зростає і вже становить 62%, хоча раніше було менше 50%. Проте останнє слово все одно за канцлером Олафом Шольцем.
Я думаю, що у Шольца з Путіним збереглися якісь контакти. Можливо, у його бік навіть лунали якісь завуальовані погрози. Але тут питання полягає в тому, наскільки лідери вільного світу готові реагувати на погрози Путіна.
На сьогоднішній день, поставки ракет TAURUS блокує одна людина — Олаф Шольц. Бундестаг схвалив це рішення, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підтримує теж.
На голосування Бундестагу було представлено дві резолюції. Одна з них була від опозиції з конкретною назвою — TAURUS, і вона була провалена, тому що була опозиційною. Коаліційна резолюція теж про ці ракети — там був опис цієї далекобійної зброї, яка має застосовуватися для ураження стратегічних об’єктів у глибокому тилу російського агресора.
Це був компромісний варіант, який влаштовував три фракції, що входять до коаліції. Дві з них прямо підтримують передачу Україні ракет TAURUS. Фракція Олафа Шольца підтримує це рішення приховано, тому що не хоче підставляти канцлера. Тим не менш, питання було проголосовано.
Ймовірно, Олаф Шольц чекає, щоб спочатку США передали Україні ATACMS.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: В України поки що немає носія для ракет TAURUS
— Те, що ракети TAURUS можуть дістати до Москви, на мій погляд, досить примітивне виправдання [для Шольца]. Україна вже показала, що не має наміру обстрілювати територію Російської Федерації західним озброєнням без узгодження з країнами, які його постачають. Фінляндія, наприклад, не проти, щоб фінськими боєприпасами обстрілювали російських військових на території Росії.
Що стосується ракет Storm Shadow, ATACMS, то Україна їх не використовує на російській території. Їх використовують виключно для ударів по військових об’єктах на тимчасово окупованих територіях.
Я думаю, за виправданням Олафа Шольца може стояти щось більше. Якщо не вдаватися в політичну конспірологію, то, на мій погляд, уся справа в технічній складовій, бо TAURUS ні на чому застосовувати. У нас немає носія для таких ракет.
На Су-24 TAURUS не інтегрувати, тому що літак потрібно серйозно переробити і провести глибоку модернізацію. Потрібні літаки на кшталт Eurofighter Typhoon або Saab Gripen. Без них немає сенсу передавати нам ракети TAURUS.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Шольц чекає, коли аналогічне рішення ухвалять у США
— Щодо ракет TAURUS у Олафа Шольца є досить обережна позиція. Франція і Велика Британія дали Україні далекобійні ракети, які успішно використовуються. І для них не потрібна присутність французьких і британських військ.
Я думаю, спочатку США мають ухвалити рішення про постачання ракет ATACMS — якщо таке рішення ухвалить Байден, то після цього і Шольц піде на поступки. Схоже ми вже бачили з наданням Україні танків.
Варто зазначити, що Німеччина зараз після США є найбільшим постачальником зброї, боєприпасів і фінансової допомоги. Вона стала для України фактично другим партнером у протидії російській агресії. У Європі Німеччина лідирує, випереджаючи Францію та Велику Британію.
Олаф Шольц не поспішає, коли йдеться про сучасну та ефективну зброю. У нього є побоювання, що таким чином можна спровокувати Росію. Але суть у тому, що якщо ефективно допомагати Україні, то РФ на Німеччину не нападе.
Дискусія триває серед політиків у Бундестазі, тому, я думаю, що надання TAURUS Україні — це питання часу.
ОЛЕГ ШАМШУР: Вирішальною для Шольца стане позиція Вашингтона
— Конференція [лідерів європейських країн], яка [26 лютого] відбулася в Парижі, свідчить про готовність наших союзників продовжувати і посилювати підтримку в протистоянні російській агресії.
Важливо, що є конкретні результати. Було оголошено про створення коаліції, яка відображає потреби ЗСУ в далекобійній артилерії та ракетах. Це якоюсь мірою нагадування канцлеру Шольцу і стимул для нього думати швидше і діяти більш рішуче.
Я думаю, для Олафа Шольца вирішальною в питанні передачі далекобійних ракет стане позиція Вашингтона.
Читайте також: Затягування з поставками зброї та засобів ППО для України призводить до втрат, зокрема й серед дітей, — політолог