Непередбачуваний Трамп планує бурити: як новий президент США формуватиме відносини з Іраном — аналіз експертів

Дональд Трамп (по центру). Фото: gettyimages.com

Західні ЗМІ припускають, що Дональд Трамп, вступивши на посаду президента США, вдасться до жорсткої політики у відносинах із низкою країн. Це не тільки Китай, а й, насамперед, Іран. Можуть бути введені ще більш жорсткі санкції, обмеження на продаж нафти.

Чому Трамп може ще більше ізолювати Іран?

Попереднє президентство Дональда Трампа запам’яталося жорсткою політикою щодо Ірану. Тоді глава Білого дому вийшов з ядерної угоди з Тегераном і серйозно посилив санкції проти режиму аятол. Внаслідок цього продажі іранської нафти впали з 2,5 млн до 100 тис. барелів на місяць. Новини про повторну перемогу Трампа викликали напругу в суспільстві Ірану.

Політика, яку тоді проводив Трамп, отримала неофіційну назву “максимальний тиск”. The Wall Street Journal, посилаючись на свої джерела, пише, що новообраний президент планує відновити цю стратегію. Встановити на Близькому Сході тривалий мир було однією з ключових обіцянок Трампа в контексті міжнародної політики. Експерти вважають, що цього неможливо досягти без приборкання Ірану.

“Президент Трамп не зацікавлений у зміні режиму. Майбутнє Ірану вирішуватиме іранський народ.Ми неодноразово говорили про це протягом чотирьох років.Але ось на що налаштований президент Трамп — це на те, що ми ізолюємо Іран дипломатично і послабимо його економічно, щоб він не міг фінансувати все насильство, яке відбувається з хуситами в Ємені, ХАМАС, “Хезболлою” та цими проксі, які сьогодні діють в Іраку і Сирії, і всі вони дестабілізують Ізраїль та наших партнерів із Перської затоки”, — сказав спеціальний представник США з питань Ірану (2018-2020 рр.) Брайан Хук.

Вашингтон має не так багато прямих важелів впливу на Тегеран, вважають експерти. До 2022 року Іран був рекордсменом за кількістю санкцій і однією з найбільш ізольованих країн у світі. Режим аятол досі сильно спирається на продаж нафти. У планах Трампа наростити видобуток енергоресурсу, щоб знизити світові ціни на нього. А також відрізати Тегеран від міжнародного ринку нафти. Крім того, для тиску на Іран США можуть посилити співпрацю зі своїми партнерами на Близькому Сході.

Під час попереднього президентства Трампа Вашингтон ліквідував одного з головних військових стратегів Ірану, генерала Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Касема Сулеймані. 8 листопада цього року Міністерство юстиції США повідомило про те, що один з агентів КВІР готував замах на Дональда Трампа. Йому висунули заочні обвинувачення. Двох його спільників уже заарештовано. За словами колишніх чиновників з адміністрації Трампа, замах планували як помсту за вбивство Сулеймані.

В Ізраїлю та Сполучених Штатів Америки — єдина позиція щодо загрози, яка походить від Ірану, заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. Глава уряду Ізраїлю зазначив, що вже тричі спілкувався з Дональдом Трампом після його перемоги на виборах президента США.

“Переговори спрямовані на подальше зміцнення міцного союзу між Ізраїлем і США.Ми розглядаємо іранську загрозу в усіх її складових і небезпеку, що виходить від неї.Ми також бачимо величезні можливості, що відкриваються перед Ізраїлем у царині миру і його розширення, а також в інших галузях”, — сказав Нетаньяху.

Як пише The Guardian, глава ізраїльського уряду і Дональд Трамп почали активну роботу зі зміцнення двостороннього партнерства США та Ізраїлю.

“Ніхто не знає, яким буде Трамп.Те, що ми бачимо зараз, він створює свій вулик із тих людей, які будуть із ним працювати.У цьому новому кабінеті ми не бачимо повністю тих людей, які були в першу його каденцію президента.Трамп, він досить несистемний політик, він може робити сюрпризи.Він говорив про те, що він хоче закінчити війну за 3 дні.Як закінчити війну за 3 дні?Є якийсь фактор популізму в нього, тобто такого популярного політика, який використовує бізнес-методи, можливо.Тому я сподіваюся, що все-таки, так, можливо, для Ізраїлю буде чимось краще, але я не думаю, що він може щось змінити.Більше того, що давав Байден Ізраїлю в рамках допомоги, в рамках американських військових, які вже розгорнуті в Ізраїлі, це і протиракетні системи THAAD зокрема…”, — вважає військовий експерт, підполковник Генштабу Ізраїлю в резерві Марк Бабот.

8 травня 2018 року Трамп оголосив про вихід США з угоди щодо іранської ядерної програми. Він заявив, що Іран продовжує розробку ядерної зброї, тим самим порушуючи Спільний всеосяжний план дій, і оголосив про відновлення санкцій щодо Тегерана. За словами Трампа, це рішення було найкращим, що він зробив для Ізраїлю під час свого першого президентського терміну. Угоду щодо ядерної програми Ірану, або Спільний всеосяжний план дій, було укладено 2015 року за адміністрації Барака Обами. Крім Ірану і США, її підписали Велика Британія, Франція, Німеччина, ЄС, Росія і Китай.

Варто зазначити, що послабивши Іран, США одночасно можуть послабити і Росію, яка веде загарбницьку війну проти України.

Думки експертів

Якими будуть дії адміністрації Трампа щодо Ірану та Ізраїлю? До чого тут Китай, Росія та Україна? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександра Філіппенко, політологиня-американістка;
  • Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник;
  • Олексій Полегкий, академічний директор Центру публічної дипломатії;

ОЛЕКСАНДРА ФІЛІППЕНКО: Трамп може вплинути на Іран, Китай і РФ за допомогою нафти

— Політика США щодо Ірану буде сильнішою, ніж за чинної адміністрації Байдена, оскільки для Дональда Трампа в зовнішній політиці якраз Ізраїль посідає особливе місце. Дональд Трамп вважає, що він є тією людиною, яка просуває американський порядок денний у допомозі Ізраїлю. Якраз питання допомоги Ізраїлю, ймовірно, зіграло одну з вирішальних ролей у тому самому штаті Пенсильванія на американських виборах.

Саме адміністрація Барака Обами уклала так звану ядерну угоду з Іраном, і це було гордістю адміністрації Барака Обами, а ось гордістю адміністрації Дональда Трампа, в сенсі Близького Сходу, є перенесення посольства США з Тель-Авіва до Єрусалима.

Також гордість, безумовно, за Авраамські угоди, які всіляко просував Дональд Трамп.

Дональд Трамп також пишається тим, що він скасував іранську ядерну угоду, укладену адміністрацією Барака Обами, і, загалом, протистояв Ірану максимально сильно.

Нинішню війну на Близькому Сході Трамп називає наслідком слабкої політики Джо Байдена щодо Ірану.

Нібито в Ірану з’явилося набагато більше грошей у зв’язку з тим, що адміністрація Байдена зняла деякі санкції або полегшила відносини з Іраном.

Відповідно, в іранського керівництва були гроші на спонсорування терористичних організацій.

Міністерство юстиції США висунуло федеральні обвинувачення в іранській змові з метою вбивства Дональда Трампа. Тож у нього і у зв’язку з цим до Ірану буде навіть ще жорсткіше ставлення.

Дональд Трамп вважає, що він може за двома зайцями погнатися і зловити обох, маючи на увазі і Іран, і Росію. І навіть Китай, як третій призовий заєць.Оскільки продаж нафти — це, звичайно ж, дуже важливий пункт у бюджеті як Ірану, так і Росії.

Під санкціями країни продовжують і торгувати, і існувати, і політичні режими там не змінюються. Однак, якщо різко падають ціни на нафту, то ситуація для Росії та Ірану може змінитися.

Зараз Іран і Росія зав’язані на війні з Україною в такому тісному клубку, тому що відбувається обмін зброєю, продаж зброї, продаж іранської нафти в Китаї, участь північнокорейських солдатів у війні.

Дональд Трамп вважає, що може розрубати цей тоталітарний клубок завдяки його політиці “drill, baby, drill”. Адміністрація Байдена закрила деякі місця, де можна було б бурити, видобувати нафту, а саме, наприклад, на Алясці та на деяких індіанських територіях. Дональд Трамп хоче розморозити цей видобуток нафти, завдяки чому він може, як він сам каже, затопити світовий ринок американською нафтою.

І тоді це буде величезним ударом по бюджету Ірану і Росії.

Трамп хоче тиснути на Росію у зв’язку з можливими переговорами щодо війни в Україні, але більшою мірою він хоче тиснути на Іран.Погіршити ситуацію для Ірану значно, але рикошетом, паралельно це вдарить по Росії, зокрема.

МАКСИМ НЕСВІТАЙЛОВ: В Ірану ще є можливість дати задню

— Ще під час виборчої кампанії з’являлася інформація, що Іран готує замах на Дональда Трампа, що визнавала адміністрація Джо Байдена, і у зв’язку з цим посилювалася й охорона Трампа.

Також з’являлася інформація, що Китай, Росія та Іран втручаються у вибори в США або принаймні намагаються це зробити.

Зокрема, Іран намагався нашкодити виборчій кампанії Трампа.Таким чином, особиста неприязнь, яка вже існувала по відношенню до Ірану, тільки посилилася.

Тут не буде роздумів про те, як це вплине на ціну нафти тощо.

Сполучені Штати зараз збільшать обсяги видобутку нафти і газу, тому з цим проблем якихось не буде. Тож цілком можлива дуже серйозна ескалація в регіоні.

Якщо входити в пряму ескалацію або накладати санкції на Іран, це може зробити нафту дорожчою. Проте США можуть перекрити це своїми запасами, це може бути вигідно. Якщо Трамп зніме обмеження, які зараз є в США, а документи вже готуються, то таке виробництво значно збільшиться.

Плюс постійні контакти з саудитами, непогані відносини з Катаром і Кувейтом, тож нестача перекриється. Якщо, звичайно, Іран зараз не кинеться максимально деескалувати ситуацію, адже у нього є ще можливість дати задню, умовно кажучи.

В Ірані розуміють, що якщо до Ізраїлю ще приєднаються США, то Росія і Китай не кинуться рятувати іранців у цій ситуації.Тому цілком можливо, що Іран зараз навіть піде на якісь поступки.Тож непередбачуваність і різкість Трампа десь поки що грає йому на руку.І всі гравці, оскільки не знають, які точно можуть бути для них наслідки, намагаються максимально мінімізувати ризики.

ОЛЕКСІЙ ПОЛЕГКИЙ: непередбачуваність адміністрації Трампа є одним із ключових чинників

— Очевидно, Близький Схід для зовнішньої політики нової адміністрації США буде одним із ключових напрямів.

У Сполучених Штатів є три ключові осередки конфлікту.Це Росія, Близький Схід, зокрема, Іран та Ізраїль, і Китай, де потенційна напруга в районі Тайваню і Кореї.

Іран є однією з основних зон можливого впливу на Близькому Сході для Сполучених Штатів. Тому що Китай — це довготривала і стратегічна проблема, але на пряму тут країни поки що не входять у якийсь такий відкритий конфлікт.

З одного боку — співпраця Китаю, Росії та Ірану, а з іншого боку — необхідність Сполученим Штатам продемонструвати і свою жорсткість, і свою підтримку Ізраїлю.Відповідно, це призводить до того, що конфлікт у цьому регіоні неминуче посилюватиметься.

Тут є ще така проблема в тому, що, власне, Ізраїль обрав стратегію на ескалацію.

Він активно намагається втягнути Сполучені Штати і загалом західних союзників у більшу участь у конфлікт у цьому регіоні.

Відповідно, Трамп розглядається як та фігура, яка буде набагато ближчою до ініціатив Ізраїлю.

Ізраїль розуміє, що Іран — це довготривала загроза, яку вирішувати все одно доведеться. І цілком ймовірно, що зараз адміністрація Біньяміна Нетаньяху намагається максимально послабити Іран, вважаючи, що далі буде тільки гірше.Відповідно, всі зусилля і лобізм з боку Ізраїлю теж будуть спрямовані на те, щоб Трамп зайняв максимально жорстку позицію.

Але ми бачимо, що в принципі більша частина гравців у регіоні не хочуть якоїсь великої війни в цьому регіоні.

Відповідно, є спроби і з боку прихильників Ірану, і з боку прихильників Сполучених Штатів у цьому регіоні якось усе-таки цей конфлікт локалізувати і згладити.

Інструментів економічного тиску на Іран з боку західних партнерів Ізраїлю, загалом-то, не так багато. Тому я б сказав, що зараз імовірність більшої війни на Близькому Сході швидше зростає.

Непередбачуваність адміністрації Трампа є одним із ключових факторів.Ізраїль намагатиметься втягнути Сполучені Штати та партнерів у максимальну військову участь.Іран, як ми бачимо, поки що намагається, з одного боку, протистояти тиску, відповідати на удари того ж Ізраїлю, але не переходити якісь червоні лінії.

Читайте також: Пекін дивитиметься на дії Трампа, а не слухатиме, що він говорить: експерти спрогнозували відносини США і Китаю

Прямий ефір