Складна економічна ситуація в Республіці Молдова, з одного боку, і потужна російська пропаганда, з іншого, призводять до того, що щонайменше 20% населення підтримують кремлівський наратив. Проте останнім часом з урахуванням, зокрема, й українського досвіду, Кишинів намагається активно протистояти впливу Москви. Про це сьогодні, 18 березня, в ефірі FREEДОМ сказав доктор історичних наук, директор Інституту ефективної політики (Молдова) Віталій Андрієвський.
За його словами, Молдова навчається протидіяти російській пропаганді, насамперед ЗМІ РФ.
“Ми відмовилися транслювати новинні російські телепередачі з політичними та військовими програмами. До цього у нас вільно були Соловйові, Скабеєви та інші, які мовили на Молдову. Це відіграло дуже негативну роль, тому що значну частину населення, прямо скажемо, обдурили цією пропагандою”, — коментує Андрієвський.
Він також зазначив, що у Молдові перестали заплющувати очі на відверто проросійську діяльність місцевих партій.
“Ми якось мирилися із цим: є партія, є різні погляди, і до певного періоду це було нормально. Але сьогодні ми бачимо, що проросійські партії повністю грають партитуру Кремля. Вони намагаються дестабілізувати ситуацію в Молдові, причому діють дуже нахабно, наполегливо. І вони фінансуються з Кремля, тому що конфіскували дуже багато грошей, близько 10 млн леїв, але гроші постійно надходять”, — зазначає гість ефіру.
За словами Андрієвського, наративи, які Кремль просуває в Молдові, дуже прості: Молдова не повинна зв’язуватися з НАТО; Молдова не повинна вступати до Європейського Союзу; Молдова не має підтримувати Україну. Проте, у певної частини населення вони знаходять підтримку на тлі складної економічної ситуації в республіці.
“Є маса незадоволених людей, і дуже легко цими людьми маніпулювати, коли є друга складова — сильна пропагандистська дія. Цим людям кажуть: “Слухайте, все буде добре, треба тільки поїхати до Кремля, домовлятися з Путіним, і миттєво все стане добре” — такий дуже простий вихід зі складної ситуації. І якась частина людей під впливом цього каже: “А чого ми сваримося з Росією? А Росія може нам допомогти. Росія може розв’язати наші проблеми”. Безумовно, я не можу точно сказати скільки відсотків, але, напевно, не менше ніж 20% налаштовані так”, — вважає історик.
На його думку, Молдова у цій ситуації програє, бо довгий час людям не пояснювали, що насправді відбувається і чим небезпечний російський вплив.
Крім того, як зазначив Андрієвський, відчуття великої небезпеки з боку Росії у перші місяці повномасштабного вторгнення РФ до України впливали на риторику влади Молдови. З перемогами України цей страх затих.
“З’явилося розуміння, що Україна перемагає і що ця перемога — захист Молдови. Сьогодні переважна більшість це розуміє. Але я б не сказав, що повністю позбулися цього страху”, — констатував Віталій Андрієвський.
Читайте також: Молдова рухається в ЄС, попри російську експансію — виклики та реакція Кишинева (ВІДЕО)