Молдова рухається в ЄС попри російську експансію — виклики та реакція Кишинева (ВІДЕО)

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

Президентка Молдови Мая Санду, виступаючи перед парламентом, заявила, що для країни немає іншого шляху, крім європейської інтеграції. Вона закликала всі політичні сили поставити вступ до Євросоюзу вище за власні інтереси. Заява прозвучала на тлі мітингів, організованих у країні проросійською партією “Шор” (Șor), повідомляє FREEДОМ.

Кремль намагається дестабілізувати ситуацію в Молдові: спонсоруються проросійські мітинги, підтримуються проросійські сили, продовжуються спроби переправити до Кишинева представників незаконної приватної військової компанії “Вагнер”.

“Минулого тижня у пасажирському потоці одного з рейсів, який прибув до Республіки Молдова, було виявлено громадянина, який надав паспорт Російської Федерації. Моїм колегам з першої лінії вдалося виявити, що він, можливо, є представником приватної військової компанії, не називатиму її ім’я”, — повідомив головний комісар, начальник Прикордонної поліції Молдови Росіан Василой.

У Комісії з нацбезпеки, оборони та громадського порядку парламенту Молдови заявили, що спецслужби країни з’ясували: проросійська партія “Шор” планувала масові акції, які, за очікуваннями Кремля, мали перерости у заворушення та кровопролиття. Молдовські правоохоронці також конфіскували близько 250 тис. євро, які призначалися для виплат протестувальникам.

“Ці протести ми бачимо як ще одну спробу дестабілізувати політично-соціальну ситуацію за допомогою маніпуляції людською свідомістю. Засобами, які ми ідентифікуємо як гібридні, щоб повернути ситуацію”, — прокоментував держсекретар Міністерства оборони Молдови Валерій Міжа.

У Посольстві України у Молдові впевнені, що розгойдати ситуацію проплаченими мітингами навряд чи вдасться, адже Кишинів давно обрав проєвропейський курс. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну став на шлях диверсифікації економіки та боротьби з російським впливом, який у разі зволікання може призвести до плачевних наслідків для державності.

“Революції за гроші не влаштовуються, революції чи те, що вони називають революцією, будь-які заворушення. Так, можна влаштувати за гроші дестабілізацію, але за гроші неможливо змінити владу в країні. Для цього має бути підтримка великої частини населення, а основна маса населення Молдови налаштована, таки, проєвропейськи”, — вважає посол України в Молдові Марко Шевченко.

Жителі країни збираються на мітинги проти проросійських протестів, на яких вигукують гасла на підтримку України та проти Путіна.

  • “Історично кажучи, я гадаю, що майбутнє Молдови в Європі. Це думки нашої генерації — молоді”, — каже молдавська дівчина;
  • “Ніколи не буду поряд із країною, яка розпочала війну проти іншої мирної країни, ніколи”, — заявляє ще одна жителька Молдови.

Євроінтеграція — єдиний порятунок від російської експансії для Молдови. Президентка країни Мая Санду заявила, що республіка має стати повноправним членом ЄС до 2030 року.

“Бо ми розуміємо: набули статусу кандидата у контексті війни, у контексті українського зусилля та боротьби проти агресора. Ми також доклали посильних зусиль. Для нас важливо йти вперед з Україною, йти шляхом європейської інтеграції”, — каже політичний аналітик, постійний представник Республіки Молдова при ООН Олексій Тулбуре.

Поки Збройні сили України самовіддано стримують російську армію, Кишинів, розуміючи, що виграє час, посилив покарання за сепаратизм. Крім того, Конституційний суд країни має розглянути законопроєкт про заборону проросійської партії “Шор”.

Читайте також: Протести в Молдові: Росія продовжує розхитувати ситуацію в країні (ВІДЕО)

Прямий ефір