Активісти організували акцію біля парламенту Польщі. Новообраним депутатам Сейму вони передали звернення від українських компаній із проханням розв’язати ситуацію з блокадою польського кордону. Про це з Варшави повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Наталія Малишко.
Українські активісти зібралися біля Сейму Польщі. Своєю акцією хочуть, з одного боку, підтримати українських водіїв, які опинилися фактично заблокованими в кілометрових чергах на кордоні. На сьогодні, за даними Державної прикордонної служби України, там перебуває близько 3 тис. фур, двоє людей загинули. Тож наступна і головна мета акції — звернення до польських депутатів врегулювати ситуацію та розблокувати кордон. Відповідні листи активісти передали до польського Сейму.
“У цих листах ми просимо польський уряд звернути увагу на те, що гинуть люди. Зокрема, в них ідеться про те, що вже були дві смерті. Крім того, це й економічні проблеми двох країн, не тільки однієї. І ми просимо розглянути на найближчих засіданнях комісії питання розблокування кордону”, — розповіла організаторка акції українських активістів Вікторія Трифон.
Перших домовленостей про зняття блокади на кордоні між Польщею та Україною було досягнуто 1 грудня. За три дні частково запрацював пункт пропуску “Угринів”. Це перший етап. Далі, як обіцяють урядовці, у системі електронної черги мають бути створені окремі черги для фур, які їдуть без вантажу.
В уряді України розраховують, що ситуацію вдасться врегулювати найближчими тижнями. Поки ж українські перевізники підраховують збитки. Фактично за місяць блокади вони залишили близько 400 млн євро, а бюджет України недоотримав понад 9 млрд грн через втрату митних платежів.
“Це не тільки блокування перевізників, це блокування економіки України. Це дуже важливо для кожного з нас”, — каже учасник акції Владислав Горьковський.
“Я вийшов сюди, щоб сказати: “Не допомагайте Росії у війні проти України”. Тому що це — допомога Росії — обмежити отримання товарів, експорт товарів. Це економіка, і це люди. Тому що через це хтось вчасно не отримає ліки в Україні. Це не тільки про гроші, це комплексне питання”, — поділився учасник акції Ігор Самоходський.
Остаточно розв’язати проблему могли б домовленості на найвищому політичному рівні. Але ситуація непроста. Нинішній польський уряд Матеуша Моравецького підтримує вимогу польських перевізників. Ба більше, зажадав від ЄС скасувати для українських компаній так званий транспортний безвіз. Категорично проти цієї польської ініціативи висловилася Єврокомісія. Однак найближчим часом офіційна позиція Польщі може змінитися. Сейм на порозі формування нового уряду. Якщо кабінет Моравецького не отримає вотум довіри, право формувати новий уряд перейде до Дональда Туска. Висловлюючись про ситуацію на кордоні, він заявив, що готовий розв’язати цю проблему.
Читайте також: Ми повинні продовжувати чинити тиск на уряд Польщі, — єврокомісарка про ситуацію на кордоні з Україною
Нагадаємо, як розповів економіст, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, коментуючи блокування українських перевізників на кордоні з Польщею, українські перевізники в конкурентній боротьбі видавлюють своїх конкурентів з ринку перевезень у Європейському Союзі. Середня заробітна плата водія українського перевізника становить близько 700 дол. на місяць. Середня зарплата водія польського перевізника — 1,5 тис. дол. У німців — 3 100-3 200 євро на місяць. Український перевізник конкурентніший.