Депортація українських дітей до РФ є воєнним злочином і злочином проти людяності, а передача їх у російські сім’ї — елементом геноциду. Про це сьогодні, 18 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
“Що стосується депортації та насильницького переміщення, з яких починається весь цей процес, то це одночасно і воєнні злочини, і злочини проти людяності. Але коли ми подивимося, що з дітьми відбувається на території Російської Федерації, а саме насильницьке передання дітей у російські сім’ї, тоді ми маємо кваліфікувати ці діяння як злочин геноциду… Тому, ви знаєте, російським офіційним особам також відомо, що це має саме таку кваліфікацію, тому що в Кримінальному кодексі Російської Федерації, так само як і в Кримінальному кодексі України, є певна стаття, яка передбачає, що такі діяння є забороненими, що такі діяння є геноцидом”, — сказала Рашевська.
Вона наголосила, що наявних у міжнародному правосудді механізмів достатньо для того, щоб ефективно розслідувати, а також забезпечити принцип незворотності юридичної відповідальності для осіб, які винні в цих злочинах.
“Нашою організацією в партнерстві з організацією Інститут Лемкіна з питань запобігання злочинам геноциду вже було передано відповідні дані до Міжнародного кримінального суду. Як нам відомо, вони взяті до уваги. Але, як ми знаємо, процеси на міжнародному рівні вони дуже довгі. Тому потрібно набратися терпіння”, — сказала Рашевська.
Експертка також зазначила, що порушенням міжнародного кримінального права є і так звана диспансеризація, розпочата РФ з метою переміщення на територію країни — агресора понад 10 000 дітей. При цьому, за словами Рашевської, не передбачено супроводу дітей хоча б одним із батьків, а їхнє перебування в Росії не обмежене в часі.
“На подібну диспансеризацію має дати згоду держава громадянства цих дітей. Це Україна. Очевидно, Україна не давала своєї згоди на депортацію дітей на територію Російської Федерації”, — сказала вона.
Читайте також: Близько 12 тис. українських дітей вивезли на територію РФ — як Київ повертає маленьких громадян