Домовленість між Україною, Туреччиною та Організацією Об’єднаних Націй щодо Чорноморської зернової ініціативи залишається в силі, тож Українська держава готова до продовження роботи “зернового коридору”. Про це сьогодні, 17 липня, заявив президент Володимир Зеленський під час інтерв’ю представникам африканських ЗМІ, повідомляє FREEДОМ з посиланням на пресслужбу Офісу президента України.
“У нас було дві угоди: Україна, Туреччина, ООН, інша угода — Росія, Туреччина, ООН. Тому, коли Росія каже, що вона зупиняє [угоду], вона зриває свої домовленості з генсеком ООН Гутеррішем і з президентом Ердоганом. Не з нами. У нас із ними не було жодних домовленостей”, — зазначив глава держави.
Президент наголосив, що Україна зі свого боку не зривала домовленостей. Він висловив переконання, що навіть без участі РФ треба забезпечити роботу “зернового коридору”.
“Навіть без РФ треба робити все, щоб ми могли використовувати цей коридор. Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що якщо Україна відпустить, а Туреччина пропускатиме, то всі готові продовжувати постачання зерна”, — повідомив Володимир Зеленський.
Також він розповів, що дав розпорядження Міністерству закордонних справ України: після офіційного сигналу Російської Федерації підготувати офіційні сигнали до ООН і до Туреччини. Зеленський чекатиме від них на відповідь щодо продовження зернової ініціативи.
Глава держави наголосив, що Росія блокує роботу Чорноморської зернової ініціативи з метою тиску на світовий ринок аграрної продукції.
“Для Росії це формат демпінгу на ринку зерна, агропродукції для того, щоб блокувати Україну й бути єдиним великим експортером із цього регіону. Абсолютно зрозуміло: щоб розв’язувати свої політичні питання — тиск, і щоб саме їхні компанії заробляли гроші. Тиснути на країни Африки, Азії, Європейського континенту. Те ж саме було в них з енергетикою: з газом, з енергетичними ресурсами, з нафтою”, — додав президент.
Читайте також: Туреччина може самостійно забезпечити безпеку “зернового коридору” і це поставить Росію в складнішу ситуацію — думка
Нагадаємо, Росія зробила заяву, після якої вони, схоже, призупинять Чорноморську зернову ініціативу, це матиме величезні наслідки для всього світу, особливо для найуразливіших країн. Про це сьогодні, 17 липня, заявив глава Євроради Шарль Мішель на полях зустрічі з лідерами країн Латинської Америки.
У 2022 році Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій, зокрема:
- підключення “Россельхозбанка” до системи розрахунків SWIFT;
- відновлення поставок у Росію сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, що потрапило під західні санкції;
- скасування обмежень на страхування і перестрахування російських суден із зерном і зняття заборони на їхній доступ у порти;
- розблокування закордонних активів і рахунків російських компаній, пов’язаних із виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив;
- відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті — Одеса”.
Читайте також: Росія оголосила про припинення зернової угоди — це рішення абсолютно невиправдане, — Боррель