Національний музей Григорія Сковороди: як відновлюють комплекс після прямого влучання російської ракети (ВІДЕО)

Національний музей Сковороди в Харківській області. Скріншот: uatv.ua

Від початку повномасштабної війни Росії проти України в Харківській області було пошкоджено або зруйновано — 207 культурних пам’яток. За даними Міністерства культури України, саме в цій області найбільша кількість постраждалих об’єктів національної спадщини з усіх регіонів. Серед них і Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, інформує FREEДОМ.

Навесні 2022 року основна будівля Національного музею Григорія Сковороди була знищена прямим влучанням російської ракети. Але співробітники музейного комплексу не припиняли свою діяльність: проводять екскурсії та облаштовують артрезиденції. 

Тим часом саму будівлю готують до реставрації.

Завідувачка науково-освітнього відділу Ганна Ярмиш показала розбиті стіни будівлі Національного літературно-меморіального комплексу імені Г. Сковороди. 

“Увійшла боєголовка, вдарило в металеву раму. Багато хто каже, що тільки завдяки цьому не склався весь музей. Стіни вистояли, вони прийняли ворожий удар, і Сковорода вистояв. Тому ми теж вистоїмо, — ми живемо, і Сковорода вічний. Він став символом незламності духу нашої нації в боротьбі за гідність, за демократію, за свободу”, — наголошує Ганна Ярмиш.

Завідувачка каже, що за майже 20 років роботи в музеї може навіть на руїнах провести детальну екскурсію експозиціями, які тут були до повномасштабного вторгнення Росії. 

“Саме в Харківській області Григорій Сковорода повністю розкривається як філософ. Якщо на Переяславщині він починає писати поезію, то в Бабаях висіла картина Любавіна — “Григорій Сковорода в Бабаях”. Тут він починає байки та закінчує “30 байок Харківських”, — розповідає жінка.

7 травня минулого року удар російської ракети зруйнував основне приміщення музею. Тоді тут перебував лише охоронець — він отримав поранення. Більшу частину експонатів і фонд евакуювали заздалегідь. 

Співробітники музею впевнені — російські війська навмисно атакували місце, де жив і працював український філософ Григорій Сковорода.    

“Музей першого справжнього українського філософа Григорія Сковороди знаходиться далеко від міста і, звичайно, якось це незрозуміло з їхнього погляду. У новинах вони говорили, що вони, мовляв, знищили пункт управління військами, хоча всі прекрасно розуміють, що це не пункт — це музей. Їх дратує те, як ми вільно намагаємося жити, правильно, те, що в нас є справжні людські цінності!”, — акцентує екскурсовод Національного музею Г. Сковороди Галина Головко.

Скульптуру філософа — роботу скульптора Ігоря Ястребова — витягли з-під завалів і законсервували з мінімальними пошкодженнями. Її встановили в артхабі “Liberty”, де співробітники проводять мініекскурсії та зустрічі з відвідувачами. 

“Одразу ж зателефонував син автора — Сергій Ястребов. Його батько, Ігор, на той час ще був живий. Він сказав, що готовий її реставрувати. Але реставратори приїхали значно пізніше, коли готували скульптуру до відправлення на Київ. Вони сказали, що матеріал не пошкоджений, тільки законсервували верхній шар із недорогоцінних матеріалів”, — каже завідувачка музею.

Музей є національним надбанням України. Його спадщину необхідно зберегти за будь-яких умов, кажуть співробітники комплексу. 

Жителі села Сковородинівка теж підключаються до цього процесу. 

Місцева вчителька історії та географії Людмила Корінько згадує, коли відкрили комплекс — вона була ще дитиною. Бачила як до музею приїжджали делегації науковців і філософів з усього світу. 

“1972 рік був оголошений “Юнеско” роком Сковороди. Наше село на той час було своєрідним таким центром, де відбувався обмін культур. І якщо зникне музей, не дай Боже, зникне і село. Виходячи з цього, ми всі маємо докласти всіх зусиль, щоб наш музей був відбудований заново!”, — наголошує Людмила.

Будівля музею після ракетного удару залишилася без даху. Так, торік його затягнули плівкою, щоб уберегти від вологи. А для повної консервації будівлі необхідно понад 9 млн гривень. 

Харківська обласна військова адміністрація займається пошуком інвесторів — підключені й міжнародні організації та Міністерство культури України. За їхніми прогнозами, кошти мають прийти найближчим часом.

“Даху там немає, пошкоджено опорні конструкції, стіни з тріщинами. Тому є ймовірність, що критична стіна може завалитися, звичайно, ми поспішаємо. Але, фінансування — основне, чого нам зараз не вистачає. Сподіваємося, що знайдемо кошти й до кінця 2023 року зможемо почати і швидко зробити консерваційні роботи. Тому що дійсно пам’ятка перебуває в пошкодженому вигляді”, — каже директор департаменту культури та туризму Харківської обласної військової адміністрації Едуард Павленко.

Загалом, для реконструкції музейного комплексу Сковороди необхідні мільйони гривень. Наразі адміністрації шукає організацію, яка розробить проєкт. Але, говорити про відновлення поки що зарано — бо бойові дії та обстріли з боку Росії в Харківській області тривають. 

Тим часом співробітники музею кажуть, роботу продовжують — і з листопада розпочнуть серію онлайн-екскурсій.

Читайте також: Пройшов “Азовсталь”, Оленівку і повернувся в стрій: історія прикордонника з Маріуполя (ВІДЕО)

Прямий ефір