У понеділок, 17 жовтня, у Литві стартували найбільші для країни міжнародні військові навчання НАТО “Залізний вовк 2022”. 700 одиниць бойової техніки та 3500 військових із Литви, Бельгії, Чехії, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Люксембургу, Великобританії, США та Австралії відпрацьовуватимуть спільні дії два тижні. Ще в Європі продовжуються планові маневри з ядерного стримування. НАТО демонструє, що готове відповідати Кремлю на військову агресію та ядерний шантаж, інформує FREEДОМ.
“Путін найбільше боїться цього зіткнення з НАТО, і він розуміє, якою катастрофою і крахом блискавично, у найближчі 48-72 години, завершиться такий конфлікт. Сьогодні Путін торгує НАТОфобією. Він постійно каже, що проти нього весь світ застосовує русофобію. Так от, він сам 20 років торгує НАТОфобією. Він чудово розуміє, що НАТО не буде нападати й ніколи не збирався, і в планах не мав усі 73 роки існування НАТО”, — пояснив голова Всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО” Юрій Романюк.
Попри безпрецедентні постачання Україні озброєння окремими країнами НАТО, деякі експерти критикують політику Альянсу загалом. За їхніми словами, реакція керівництва організації є недостатньою для швидкого припинення активної фази війни.
“Дуже довго вони перебували в ілюзіях, у яких жили останні 30 років, що якось можна уникнути, якось можна домовитися. Ви ж пам’ятаєте, приїжджав Драгі, приїжджав Шольц, приїжджав Макрон. Це ж головні стовпи НАТО в Європі. І я вже не говорю про Орбана, який хотів би про щось домовитися, але реалії та українські Збройні сили змусили НАТО трансформувати своє ставлення абсолютно на 180 градусів, умовно кажучи: єдині, хто був на висоті й правильно реагував на всі виклики, це тільки Сполучені Штати Америки, плюс Британія. Ще трохи, але, безумовно, зі значним відривом — це Польща та країни Балтії”, — зазначив Романюк.
Проте майже за вісім місяців повномасштабної війни Росії проти України лідери деяких країн-членів Альянсу змінили риторику. Колись песимістична щодо майбутнього України в ЄС та НАТО Німеччина наразі декларує підтримку Києва, і, за заявами канцлера Олафа Шольца, готова допомогти Україні на шляху до європейського майбутнього.
“Більшість членів ЄС — це буде добре, коли ми захочемо захистити наші цінності у світі, в якому скоро буде десять мільярдів людей. Об’єднаний Євросоюз із 27, 30, 36 держав з більш ніж 500 млн вільних і рівноправних громадян може ще значніше посилити свій вплив у світі. Зараз у Європі необхідно покращити взаємодію наших оборонних зусиль. У майбутньому нам потрібно буде об’єднатися. Ми повинні впевнено та спільно просувати загальну європейську оборону”, — заявив Олаф Шольц.
У відповідь на путінську агресію Альянс створив чотири нові бойові групи в Румунії, Словаччині, Угорщині та Болгарії, яка ще недавно була дуже близькою до Москви. Це приклад того, як повномасштабна війна в Україні змінила принципи безпеки у Європі.
“Все-таки там превалює проєвропейський, прозахідний курс. Там є різні політики, різні політичні сили. Ми розуміємо, що Росія працює з цими силами, Росія фінансує ті політичні партії та тих лідерів, які виступають не просто за співпрацю з Росією, а за те, щоб прощати Росії всі її гріхи й максимально відбілювати всю чорну політику Російської Федерації. Болгарія — країна-член НАТО і робить все, що роблять і інші члени Альянсу. Я маю на увазі, й НАТО, і Європейського Союзу”, — вважає голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж.
Як стверджують експерти, Путіну нема чим відповісти на розширення НАТО та консолідацію Заходу в питаннях безпеки. А невдачі російських військ на полі бою в Україні показали усьому світу, що Росію можна перемогти лише силою.
Читайте також: Війна Росії проти України торкнулася всієї європейської та світової безпеки, — німецький політолог