НАТО є військово-політичним блоком, що має велику інертність. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.) Іван Ступак.
“Ми прекрасно розуміємо, що НАТО — це такий собі клуб за інтересами. Є країни, які хочуть бути в Альянсі, які поділяють всі ці цінності, про які модно зараз говорити, і країни, які колись вступили до Альянсу, але цінності не поділяють, наприклад, Словаччина, Угорщина, тобто в них є своє бачення, своє мислення, і воно явно спрямоване не в середину Альянсу. Це з одного боку. З іншого боку, багато що обмежує — це ресурс і, звичайно, політична готовність вкладати цей ресурс”, — сказав він.
Військовий аналітик констатував, що чим ближче географічно країни Альянсу до України, тим краще вони усвідомлюють, яка велика загроза йде від Російської Федерації, тож у них і є політична готовність щось робити.
“І є, звичайно, країни, які показують тільки стукіт коліс. Наприклад, Греція. Кілька разів їх викривали в тому, що нібито в них витрати на військову складову справді нібито відповідають тому нормативу в 2%, але за фактом ці гроші йшли на реконструкцію казарм, якихось штабів. За фактом вони не вкладалися у виробництво, в озброєння”, — розповів Ступак.
Він наголосив, що демократичні режими з погляду ухвалення рішення є дуже вразливими.
“На жаль, державна машина дуже інертна, а коли йдеться про декілька державних машин, а кожна країна Альянсу — це держмашина, інерційність дуже велика. І ось дивіться, демократичні режими дуже вразливі з погляду ухвалення рішення, тому що там усе дуже дискусійно — поговорити, звіритися, зважити, запитати в людей, а як люди думають, там є демократична складова, вибори. Диктаторські режими, на жаль, дуже ефективні. Один диктатор, ось як Володимир Путін 30 років уже майже диктатор, він сказав робити — все. Сказав забрати гроші в освіти в Російській Федерації, нема чого їздити на шкільному автобусі до школи, і ось всі гроші йдуть на озброєння”, — сказав військовий аналітик.
Читайте також: НАТО бере більше відповідальності щодо координації допомоги Україні — огляд заяв (ВІДЕО)
Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що підтримка Києва має вирішальне значення для забезпечення колективної безпеки країн Північноатлантичного альянсу.