НАТО обере нового генсека — позиції Рютте (ВІДЕО)

Марк Рютте. Фото: uatv.ua

Новим генеральним секретарем НАТО може стати прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Його єдиний конкурент на пост глави Північноатлантичного альянсу, президент Румунії Клаус Йоханніс, зняв свою кандидатуру. Таким чином, у жовтні НАТО замість Єнса Столтенберга має очолити Рютте. Як один із найдосвідченіших політиків Європи, він відомий своїми твердими позиціями з питань безпеки та міжнародного співробітництва, повідомляє FREEДОМ.

Ось уже майже 10 років Єнс Столтенберг займає пост глави НАТО. Північноатлантичний альянс розпочав пошуки наступника ще 2023-го, проте лише через рік країни-учасники нарешті можуть обрати нового генерального секретаря Альянсу.

“Рютте, який керує п’ятою за величиною економікою ЄС вже 14 років, широко відомий як ефективний будівельник консенсусу, а також як рішучий прихильник України, включаючи недавні зусилля Нідерландів щодо навчання українських пілотів управлінню винищувачами F-16”, — пише видання Politico.

Кожен кандидат на посаду генсека НАТО має отримати підтримку всіх 32 країн-членів. Проти кандидатури Марка Рютте спочатку виступили чотири держави: Туреччина, Угорщина, Словаччина та Румунія. Але прем’єр-міністр Нідерландів зумів досягти згоди з усіма лідерами цих держав, і вони все ж таки підтримали його кандидатуру.

“Словаччина може підтримати прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте як голову Північноатлантичного альянсу. Водночас ми попросили прем’єр-міністра та дуже чітко висловили необхідність того, щоб він якимось чином висловив обіцянку й зобов’язання допомогти як новий глава НАТО розв’язати питання щодо захисту повітряного простору Словаччини, який наразі не захищений”, — заявив президент Словаччини Петро Пеллегріні.

Марк Рютте на посаді глави НАТО сприймається менш агресивною фігурою, ніж можливі кандидати із Центральної та Східної Європи. Як пише The Guardian, кандидатура прем’єра Нідерландів є консенсусним рішенням. Він має добрі стосунки з Трампом та відкрито займає проукраїнську позицію. Агентство Associated Press зазначає, що за більш ніж десятирічне перебування на посаді прем’єр-міністра Нідерландів Рютте виявив себе майстерним перемовником, здатним досягти згоди між різними партнерами коаліції.

“Я думаю, що Марк Рютте — дуже сильний кандидат. Має великий досвід роботи як прем’єр-міністра. Він мій близький друг і колега, тому я твердо вірю, що незабаром Альянс визначиться з моїм наступником, і це буде добре для всіх нас, для НАТО, а також для мене”, — зазначив генсек Альянсу Єнс Столтенберг.

Для НАТО Марк Рютте може стати саме тим лідером, якого Альянс зараз потребує, вважають експерти. Київ також влаштує такий проукраїнський кандидат. За нього уряд Нідерландів входив у топ країн з надання військової допомоги Україні. Зокрема Амстердам — у списку тих, хто заявив про передачу ЗСУ винищувачів F-16. Як пише Reuters, Марка Рютте називають вірним союзником України та відкритим критиком Путіна.

“Рютте був у Києві, відвідував Бучу, Ірпінь. Він добре розуміється на тому, що тут відбувається. Його оцінки російської агресії ми чули неодноразово. Зокрема, говорив він і про небезпеку російського вторгнення до низки країн-членів Альянсу. Насамперед під імовірною загрозою можуть опинитися держави Балтії та, можливо, навіть Польща, у певному сенсі, можливо, і Фінляндія”, — коментує дипломат, надзвичайний та повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині Олександр Левченко.

Чинний генсек НАТО Єнс Столтенберг просував план, згідно з яким Альянс повинен організувати координацію військової підтримки та тренувань в Україні, а також надати фінансування Києву на 40 млрд дол. на рік. Однак з урахуванням нових загроз з боку Росії та її союзництва з Північною Кореєю, експерти вважають, що сума може бути збільшена, й у цьому процесі ключову роль може відіграти Марк Рютте.

“Перемога має багатогранний характер — військово-технічний, фінансовий. Потрібно сказати, що НАТО допомагає Україні й у відбитті інформаційних атак Росії. Тож очікування — позитивні. Усі очікують, що Марк Рютте стане генсеком. І це саме той лідер, який зараз потрібний Альянсу”, — вважає Олександр Левченко.

Керівна рада НАТО офіційно обере генсека найближчими днями, повідомляє агентство Reuters. Новий керівник Альянсу розпочне свої обов’язки з 1 жовтня.

Читайте також: Рютте — саме той лідер, який потрібен НАТО під час великих викликів, — Левченко

Нагадаємо, виступаючи на Глобальному саміті миру у Швейцарії, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив, що мир прийде лише тоді, коли Росія буде згодна з усіма міжнародними принципами та Статутом ООН, який був прийнятий у 1945 році.

Читайте також: Рютте, як досвідчений політик і парламентер, вважається прийнятною кандидатурою на посаду генерального секретаря НАТО, — Яхно

Прямий ефір