НАТО бере на себе відповідальність за координацію військової допомоги Україні через нову рамкову угоду, про що раніше заявив глава Військового комітету Альянсу Роб Бауер. Цим займався Вашингтон. Сенс змін у тому, щоб створити постійні механізми військової підтримки Києва і гарантувати постачання озброєнь незалежно від змін на світовій політичній арені, інформує FREEДОМ.
Президент Франції Еммануель Макрон наполягає на тому, що необхідно менше залежати від США і виробляти більше власного озброєння. У своєму виступі перед військовими в Сессон-Севіньє він закликав до європейського стратегічного пробудження.
Зміцнення обороноздатності Європи не повинно залежати від Сполучених Штатів, а Росія становитиме загрозу безпеці ЄС і всього світу навіть у разі закінчення війни проти України, впевнений Макрон.
“Що ми будемо робити в Європі завтра, якщо наш американський союзник виведе свої військові кораблі із Середземного моря? Якщо вони перекинуть свої винищувачі з Атлантики в Тихий океан? Це сценарії, до яких ми повинні готуватися, і це сценарії, до яких ми готуємося. Сьогоднішнє завдання полягає в тому, щоб дати Україні можливість вижити і вступити в будь-які майбутні переговори з позиції сили. Завдання завтрашнього дня, коли воєнні дії припиняться, полягатиме в тому, щоб надати Україні гарантії проти будь-якого повернення війни на її територію і гарантії нашої власної безпеки”, — заявив лідер Франції.
Як один з етапів зміцнення співробітництва Україна та НАТО сформували план роботи Спільного центру з аналізу, підготовки та освіти, що розташований у польському місті Бидгощ.
Нова інституція діятиме під егідою Стратегічного командування НАТО з трансформації. Центр має стати головним елементом стратегічного партнерства України та Північноатлантичного альянсу.
Партнери допоможуть Україні реформувати Сили оборони, які, зі свого боку, поділяться досвідом ведення бойових дій.
“Минуло три роки, і виникає реальне питання про те, чого ми навчилися і що збираємося змінити, знаючи, що противник також адаптується швидко і масштабно. Сьогодні ми краще уявляємо собі поєднання застарілих платформ — танків, літаків, кораблів — і нових можливостей, що використовують безпілотні системи, тобто робототехніку та інформаційні технології”, — сказав верховний головнокомандувач НАТО з трансформації П’єр Вандьє в інтерв’ю виданню Politico.
Готуватися до зростання загроз закликає членів Альянсу і генеральний секретар НАТО Марк Рютте. За його словами, першою обов’язковою умовою для досягнення миру є збільшення військової допомоги Україні. Тільки це зможе змінити перебіг війни.
В цілому ж загроз набагато більше — від тероризму до ядерної зброї та дезінформації. Виходять вони не тільки від Росії, але й від Ірану, Північної Кореї та Китаю, вважає Рютте.
“Час переходити до військового мислення, а це означає, що ми повинні зробити нашу оборону ще сильнішою, витрачати більше коштів на оборону, виробляти більше оборонного потенціалу. Нам потрібно більше підтримувати Україну, щоб змінити траєкторію війни. Ми всі хочемо, щоб вона закінчилася, але насамперед хочемо, щоб мир був міцним. Ми також повинні працювати пліч-о-пліч із партнерами по всьому світу. Безпека — це командна робота, і чим більша команда, тим безпечніші ми всі”, — заявив генсек НАТО.
У червні 2025 року в Гаазі відбудеться саміт НАТО. Президент Литви закликав союзників ухвалити на полях заходу конкретні рішення на підтримку Києва, а в Сеймі Латвії заявили, що Україна з великою ймовірністю може отримати запрошення до Альянсу вже цього літа. За словами президента Польщі, це може стати першим кроком до надання Києву реальних гарантій безпеки.
Читайте також: НАТО як організації буде набагато легше координувати допомогу Україні — розбір Ягуна
Раніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що підтримка Києва має вирішальне значення для забезпечення колективної безпеки країн Північноатлантичного альянсу.
Читайте також: Західну військову допомогу Україні замість США тепер координує НАТО — плюси назвав Джердж