Російські чиновники шпигують за депортованими українськими дітьми в інтернеті. Співробітники Центру вивчення та мережевого моніторингу молодіжного середовища — це IT-компанія, створена за дорученням Путіна — шукають сторінки дітей у соцмережах та аналізують їх. Про це йдеться в розслідуванні видання “Медуза”. У результаті, депортованим українським дітям присвоюють так звані “коефіцієнт деструктивності” й “коефіцієнт опозиційності”, інформує FREEДОМ.
Десяти українським дітям, які після 24 лютого 2022 року опинилися в російській окупації, допомогли повернутися на підконтрольну Києву територію волонтери фонду Save Ukraine. Наймолодша дівчинка народилася вже після початку повномасштабного вторгнення. До пологового будинку її мама їхала через десятки російських блокпостів й народила доньку під звуки вибухів. Їх виписали з лікарні вже за кілька годин після пологів. Іншим дітям — уже школярам — довелося в окупації відвідувати російські школи: співати там гімн країни-агресора, навчатися за російськими підручниками та брати участь у незліченних пропагандистських акціях і заходах.
“За будь-яку відмову виконувати все це дітям погрожували занижувати оцінки. Хоча малювати й писати листи російським солдатам [одна з дівчат] все ж відмовилася, сказавши вчительці, що не вміє малювати й не знає російську мову. Проте перегляду фільмів про “велич” російської мови уникнути не вдалося. І це особливо цинічно з боку окупантів — примушувати дітей писати листи військовим, які вбивають їхніх батьків, матерів, братів та сестер, а також прославляти країну, яка позбавила їх спокійного життя”, — написав у Telegram засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.
Агресивна русифікація та спроби налаштувати дітей проти рідної країни — з цим маленькі українці стикаються й на окупованих РФ територіях, й у депортації, відвідуючи російську школу. Москва створила не лише систему масового кіднепінгу, а й систему так званого перевиховання, а на ділі — індоктринації. Йдеться про насичення свідомості певним, вигідним російському режиму змістом.
“[У теорії] інтеграція відбувається в середовищі мультикультуралізму — там, де допускається культурне розмаїття та повага до культури недомінуючої групи. А спробуй зараз прояви повагу до української мови, гімну, герба — за це саджають! Тому саме інтеграція цих дітей неможлива. Швидше, йдеться вже про асиміляцію або маргіналізацію”, — сказав співробітник Міністерства освіти Росії в коментарі виданню “Медуза”.
У Мінпросвіти країни-агресора стверджують, що перевиховувати депортованих українських дітей потрібно, бо вони нібито зазнавали “впливу деструктивної ідеології” просто тому, що жили в Україні. У чому полягав так званий вплив, не уточнюють. Анонімно ж співробітники російського Мінпросвіти зізнаються — вони бояться, що українські діти чинитимуть опір.
“Ми… розуміємо, що Росія не приходила в Україну “з миром і добром”. І що діти, яких звідти вивезли у вороже середовище, можуть почати протидіяти. Можливо, за підтримки своєї української рідні… За лаштунками у нас міркують саме так, навіть на рівні керівництва. А на круглих столах, зрозуміло, лунає, що “українські дітки найчудовіші”, — сказав співробітник Міністерства освіти РФ у коментарі “Медузі”.
Щоб прискорити примусову асиміляцію українських дітей — і сиріт, і тих, у кого є опікуни або батьки, — їх віддають у російські сім’ї. І поки уповноважена з прав дітей у РФ Марія Львова-Бєлова переконує, що росіяни не можуть усиновити дитину з тимчасово окупованих Росією територій України, а тільки взяти її під опіку, масове всиновлення триває.
“Усиновлення й надання російського громадянства, й звернення до російського громадянства, воно супроводжується публічною адвокаційною кампанією. Це все частина інформаційного процесу, який виправдовує як саму війну Росії в Україні, так і малює якусь шляхетну мету”, — заявив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.
Ані міжнародний розголос, ані ордери на арешт, видані Міжнародним кримінальним судом, ані резолюція ПАРЄ, в якій депортацію дітей названо воєнним злочином, не зупинили Росію. Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права, вона не надає списки депортованих та відмовляється повертати українських дітей, яких розлучили з сім’ями та законними опікунами.
Читайте також: Незаконна депортація дітей: як РФ намагається стерти ідентичність маленьких українців — аналіз експертів
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Депортація під виглядом “евакуації”: як міжнародна спільнота об’єднується задля повернення українських дітей із РФ