Єврокомісія почне виплачувати Україні кредит шляхом заморожених російських активів уже з січня. У межах макрофінансової допомоги — це понад 18 млрд євро. Рішення ухвалили після того, як комісія дійшла висновку, що Україна виконала всі політичні умови, узгоджені для виплати цієї суми, йдеться в комюніке Єврокомісії. Позику виплачуватимуть траншами протягом наступного року, повідомляє FREEДОМ.
Заморожені російські активи стали важливим елементом міжнародної санкційної політики. Україна ставить собі за мету отримати доступ до основної частини коштів, що перебувають під санкціями. У межах міжнародних домовленостей вдалося мобілізувати 50 млрд євро коштом відсотків від заморожених активів і тепер планує отримати доступ до основної частини цих коштів. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга закликав переходити від заморожування до конфіскації.
“Коли йдеться про заморожені російські активи, настав час перейти від заморожування до вилучення — використати не тільки прибутки, а й самі активи для підтримки оборони, стійкості та відновлення України. Справедливо і законно змусити агресора компенсувати збитки та шкоду”, — написав Сибіга в соцмережі Х.
По всьому світу заморожено близько 300 млрд євро російських активів. Більша їх частина, приблизно 210 млрд євро, знаходиться у Європейському Союзі. У грудні Україна та ЄС підписали меморандум про кредитну угоду щодо залучення до 35 млрд євро макрофінансової допомоги, а Вашингтон оголосив про надання позики на 20 млрд доларів. Кошти є частиною ініціативи G7 щодо механізму додаткових кредитів для збільшення надходжень до бюджету України. Погашати їх будуть користуючись з доходів від заморожених російських активів. Гроші підуть на підтримку оборони, економіки та відновлення України, однак деталі ще можуть змінити. Надходити вони почнуть уже до кінця року.
“З перших днів війни в онлайн-режимі Міністерство фінансів показує союзникам і партнерам використання кожного долара чи євро, які надходять у країну за програмами допомоги. Усі розуміють, що контроль — це завжди добре. Контроль дає можливість більш ефективно використовувати, і знати, що ресурс буде використаний у повному обсязі”, — пояснив економіст, радник президента України (2019-2024) Олег Устенко.
Раніше голова Європейської Ради Антоніу Кошта заявляв про те, що в грудні Євросоюз передасть Україні 4,2 млрд євро для підтримки держбюджету. Щомісяця протягом наступного року Київ отримуватиме ще по 1,5 млрд євро внаслідок механізму використання заморожених росактивів. Гроші можуть бути спрямовані на зміцнення оборонної спроможності країни.
“Усе, що стосується коштів, які будуть виділені на оборону, на сектор безпеки країни, вони будуть використані на закупівлю озброєння. Озброєння буде закуповуватися спеціальним комітетом від “Великої сімки”, тому що це кошти “Великої сімки”. “Велика сімка” водночас отримає список потреб, які є в української сторони, і відповідно до цього списку буде займатися закупівлею озброєння”, — розповів Устенко.
300 млрд євро заморожених російських активів можуть покрити половину коштів, необхідних для відновлення України. Таку саму суму можуть принести податки на товари з Росії у Європі або в усьому світі. Про це заявив прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал. За його словами, ці кроки зроблять Україну сильнішою та позбавлять Росію коштів для здійснення гібридних атак на різні країни.
Читайте також: Європейський Союз збільшує допомогу Україні — деталі від Леонова
Нагадаємо, для відновлення України слід використати близько 300 млрд євро із заморожених російських активів. Таку ж суму можуть принести додаткові податки на товари з РФ. Запровадити їх запропонував прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал. За його словами, ці кроки зроблять Україну сильнішою і допоможуть домогтися тривалого і справедливого миру.