На сьогодні у країни-агресора Росії недостатньо ресурсу для того, щоб просуватися вглиб і говорити про окупацію півдня України. Військово-промисловий комплекс країни-агресора РФ зазнає серйозних втрат через санкції Заходу. Про це в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА розповів військовий експерт Олександр Мусієнко.
— Олександре, поговорімо про можливі варіанти подальшого наступу. Звичайно, складно прогнозувати і думати про те, що може робити Путін. Проте, розглядаючи запропоновані експертами версії, як можуть просуватися воєнні дії найближчим часом?
— На мій погляд, напередодні 9 травня Росія готує традиційне свято перемоги, там буде шизофренія на історичну тематику. Я майже впевнений, що вони хочуть провести паралелі з Другою світовою війною. Показати, що вони нібито тоді боролися із нацизмом, і провести паралелі з тим, як це відбувається зараз. Їм важливо показати картинку. І вони намагатимуться зараз шукати місця, які, на їхню думку, можливо, будуть менш укріплені в оборонному плані, які відповідатимуть за ландшафтом, географічною місцевістю, за всіма умовами для того, щоб здійснити прорив саме танкових колон і бронетехніки.
Щоб прориватися у різних напрямках, необхідно мати відповідні ресурси і концентрувати на кількох напрямках великі з’єднання бронетехніки та артилерії. Вони справді є у 3-4 точках: у районі Ізюма, на напрямку Рубіжне-Попасна, з боку Гуляйполя та Мар’їнки Донецької області. Чи вистачить ресурсів у російської армії, техніки, озброєнь, логістичного забезпечення прориву на 3-4 напрямках? Не впевнений. Я думаю, що вистачить максимум за двома напрямками, де вони концентруватимуть зусилля, і де є для того відповідні умови: степ, поля тощо. Такі напрямки: район Луганщини, Рубіжне-Сєвєродонецьк-Попасна, Гуляйполе та Мар’їнка. З боку Ізюма якраз не такі умови. Там є і річка Сіверський Донець, і лісиста місцевість у районі Святогірська та Слов’янська. В принципі, там неприступні фортеці. Тому я думаю, що, з огляду на всі ці фактори, вони шукатимуть місцевості саме для того, щоб намагатися прориватися рухом танкових колон. Сам начальник російського Генштабу Герасимов виходець із танкових військ. І вони інакше планувати не вміють.
— Учора, 22 квітня, російський генерал, заступник командувача військ Центрального військового округу Міннекаєв сказав, що взагалі у РФ у планах до Придністров’я дійти і там нібито захищати російськомовне населення. Наскільки реалістичним є такий сценарій?
— Я зараз перейду до фактів та реалізму. По-перше, факти свідчать, що неодноразово російські війська намагалися прориватися по південнобузькому напрямку у бік річки Південний Буг. Усі плани було зірвано. Плани обійти Миколаїв і рухатися далі на північний захід, а потім, звісно, йти у бік Одеси, теж були зірвані. Українські захисники відбили атаки. Більше того, українським силам оборони вдалося відкинути супротивника від Миколаєва, зайняти рубежі, необхідні для подальшої оборони та контратак. Крім цього, зверніть увагу, що російським військам не вдалося вийти на межі адміністративних кордонів Херсонської області. Ще один факт – потоплення двох кораблів. Один із них “Саратов”, десантний корабель, який у порту Бердянська був знищений. Друга, звичайно ж, грандіозна шедевральна перемога українських сил, а саме потоплення крейсера “Москва”. Флагман російського флоту, який як багатофункціональний корабель робив дуже багато для того, щоб уможливити потенційну висадку десанту російських військ біля Одеського узбережжя. Наразі ці шанси мінімізовані, якщо не зведені до нуля. Крім цього, я хочу нагадати, що у нас є ракети українського виробництва “Нептун”, які ми можемо дуже ефективно задіяти, що наші захисники й демонструють. По-друге, є заяви і наших партнерів, які допомагають нам зміцнювати південний фланг нашої оборони якраз із Чорного моря. І третій момент, на сьогоднішній день у Росії недостатньо ресурсу для того, щоб просуватися вглиб і говорити про захоплення півдня України. І в окупованому Криму останнім часом, за інформацією різних джерел, багато відмовників. Тобто, багато військовослужбовців відмовляються воювати. А я думаю, що коли Україна завдаватиме серйозних втрат Росії в кількох напрямках на Сході, це теж зіграє на демократизацію. І просуватися кудись у такому стані буде неможливо.
— Цього року за рейтингом Global Firepower Росія на другому місці серед усіх армій світу… Це було до війни. Що ми маємо зараз?
— Дивіться, у них справді колосальні втрати броньованої та озброєної техніки. І вони і вони чималі програють. Я думаю, що зараз ми бачитимемо на полях боїв усе більше техніки старого зразка, яка законсервована зі складів та арсеналів Росії, яку вдалося завести і яка ще на ходу. Тобто ми побачимо зараз застарілу техніку без модернізації, без тепловізорів та прицілів Тале, французького виробника. І ця техніка буде більш вразлива та неефективна у бою. Але вони її, звичайно ж, розконсервують і пускатимуть у бій. Щодо нової техніки та модернізації в них зараз уже виникають проблеми, бо військово-промисловий комплекс зазнає значних втрат у через санкції. І зараз усі працюють на Заході, і думаю, в Україні, над тим, щоб мінімізувати всі шпаринки Росії для доступу до технологій, щоб просто унеможливити модернізацію та створення нових моделей.
— Олександре, попрошу Вас прокоментувати ще таке питання. В Україну постачатимуть нові безпілотники MQ-9 Reaper, нові Байрактари. Вони більші, сильніші, мають максимальну швидкість і взагалі за характеристиками покращені. Такого озброєння нового типу в Україну надходить дедалі більше. Чи допоможе це перемогти у битві за Донбас і взагалі у всій війні?
— Однозначно. Це дуже хороша і справді ефективна модель. Це те, що стоїть на озброєнні в США. І це точно дасть серйозні переваги для українських Збройних сил, які мають дух, міць, але ще й матимуть чудове модернізоване озброєння.
На 23 квітня заплановано евакуацію мирних громадян із Маріуполя до Запоріжжя – міськрада