Напруженість зростає: Саудівська Аравія незадоволена обсягами видобутку нафти в Росії (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Між двома найбільшими виробниками нафти у світі — Саудівською Аравією та Росією — зростає напруженість через обсяги видобутку нафти. Про це пише The Wall Street Journal. Зокрема, Ер-Ріяд звинуватив Москву в невиконанні своєї обіцянки скоротити видобуток у відповідь на санкції Заходу, повідомляє FREEДОМ.

Саудівська Аравія — найбільший виробник і експортер нафти. Там видобувають понад 10 млн барелів на добу. Країна — фактичний лідер міжнародної Організації країн — експортерів нафти (OPEC), що об’єднує нафтовидобувні країни. На їхню частку припадає понад третини світового видобутку і половина світового експорту нафти.

Як пише The Wall Street Journal з посиланням на анонімні джерела, за кілька днів до запланованої зустрічі групи країн OPEC, Ер-Ріяд звинуватив Москву в невиконанні своєї обіцянки скоротити видобуток нафти. На думку високопоставлених саудівських посадовців, Росія закачує на ринок значні обсяги дешевої нафти через спекулянтів. Москва не повністю виконала свою обіцянку скоротити видобуток у відповідь на західні санкції, вважає Саудівська Аравія. Як наслідок ціни на нафту впали приблизно на 10% від середнього рівня на початку квітня.

“Я думаю, що спекулянти, як і на будь-якому іншому ринку, залишаться. Я завжди кажу їм, що їм відгукнеться, як відгукнулося у квітні. Мені не потрібно розкривати карти, я не гравець у покер, і я не знаю, як грати в покер. Але я взяв це з якогось фільму, тому я б просто сказав їм: “Будьте обережні””, — заявив міністр енергетики Саудівської Аравії Абдулазіз бін Салман.

Лише за день після заяви міністра енергетики Саудівської Аравії надійшла відповідь із Кремля.

“… Я не думаю, що Росія робитиме якісь кроки, тому що лише місяць тому були ухвалені певні рішення про добровільне скорочення видобутку нафти деякими країнами…”, — сказав віцепрем’єр-міністр Росії Олександр Новак в інтерв’ю газеті “Известия”.

В обхід західних санкцій Росія стала експортувати нафту за рекордно низькими цінами — близько 60 доларів за барель. Москва продовжує активно продавати свою нафту країнам, які не приєдналися до санкцій. Найбільші покупці російської нафти — Китай та Індія. Так, торік Нью-Делі в 10 разів збільшив імпорт дешевої нафти з Росії. Водночас, за даними аналітиків, Індія заощадила 5 млрд дол. Лідери галузі — Ірак і Саудівська Аравія — таким чином втратили значну частину обсягу експорту.

“Після введення західними країнами цінового обмеження на нафту, на глобальні закупівлі морської російської нафти, а потім і її експорт, Саудівська Аравія та інші члени ОПЕК+ заявили, що скоротять видобуток для підтримки вищої ціни на нафту. Це рішення ґрунтується більше на геополітичних мотивах — підтримати Росію в її боротьбі проти запровадженої Заходом нафтової стелі та одночасно послабити західні країни, знову підігнавши дуже болючу для них інфляцію”, — ідеться в публікації німецького видання Handelsblatt.

На початку червня група з 23 нафтовидобувних країн, включно з Саудівською Аравією і Росією, збереться у Відні, щоб ухвалити рішення про світовий обсяг видобутку нафти. Наразі невідомо, чи зробить Саудівська Аравія будь-які дії, щоб змусити Москву виконати її зобов’язання щодо скорочення обсягів видобутку.

Читайте також: Що відбувається між РФ і Саудівською Аравією в контексті продажу нафти — аналіз експерта

Нагадаємо, на думку доктора економічних наук Василя Фурмана, влада РФ намагається знаходити рішення щодо обходу санкцій, але системно це робити вона не зможе.

Прямий ефір