“Напруженість” на кордоні з Білоруссю і можливість відкритого вступу Лукашенка у війну проти України проаналізували експерти

Ілюстративне фото: РБК

Білорусь планує побудувати на кордоні з Україною дві прикордонні застави, повідомив моніторинговий Telegram-канал “Беларускі гаюн”. З 2022 року кілька таких військових об’єктів з’явилися в Гомельській і Брестській областях. Раніше білоруські пропагандисти поширювали фейки про те, що Україна нібито стягує війська до кордону. Тепер же Лукашенко оголосив про нібито ліквідацію “напруженості” на кордоні. 

Що відбувається на кордоні з Білоруссю

Один із комплексів прикордонної застави білоруська влада планує побудувати в селі Карпівка Лоївського району, повідомляє “Беларускі гаюн”. У віданні підрозділу — 30-кілометрова ділянка кордону з Україною по річці Сож. Ще одну заставу побудують у селі Свіча Наровлянського району. Вона увійде до складу Мозирського прикордонного загону.

“Вибір Наровлянського району для будівництва застави не є випадковим, тому що наразі в районі знаходиться тільки одна застава Мозирського прикордонного загону — “Наровля”. Нова застава в населеному пункті Свіча стане дев’ятою за рахунком у структурі загону”, — повідомляє “Беларускі гаюн”.

Будують нові прикордонні застави й в Брестській області Білорусі. Так звані загрози з боку України — улюблена тема білоруської пропаганди, і режим цю легенду активно підтримує. Наприкінці червня в Міністерстві оборони Білорусі заявили, що останніми тижнями Україна нібито стягує війська до кордону, а також мінує території та будує інженерні загородження.

Мінськ замовчує про те, що це саме Білорусь із перших днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну стала плацдармом для російської армії. Москва перетворила територію сусіда на базу для своїх військ, а її промисловість — на придаток свого військово-промислового комплексу.

На безпековій нараді в Лунинецькому районі Брестської області, яка межує з Україною, білоруський диктатор доручив відвести війська від кордону до місць постійної дислокації. Пояснив свій наказ тим, що “напруженість” на білорусько-українському кордоні нібито ліквідовано. 

Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко назвав заяву Лукашенка продовженням інформаційної кампанії, яку здійснює Білорусь, підігруючи Росії. Наразі ситуація поблизу кордону з Білоруссю залишається повністю контрольованою, повідомили в Держприкордонслужбі України.

“Активності ДРГ (диверсійно-розвідувальних груп, — ред.) там не спостерігається. Обстрілів також не фіксується, через що ми можемо активно нарощувати наші оборонні можливості, зміцнюючи в інженерному плані лінію кордону і прикордоння. Можу нагадати, що Росія на території Білорусі не має достатньої кількості особового складу або засобів, щоб здійснити вторгнення на територію України”, — заявив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ефірі марафону “Єдині новини”.

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) Ради Національної безпеки та оборони України відреагували на повідомлення про підготовку Білоруссю провокацій під чужим прапором у прикордонні в контексті спільних із Китаєм військових навчань, що відбуваються з 8 по 19 липня. У ЦПД запевняють, що жодної загрози з боку Білорусі для України зараз немає. 

“Поки що немає жодної загрози з боку Білорусі. Там у ворога, зокрема у росіян, немає достатніх сил для проведення провокацій”, — наголосив керівник ЦПД, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко.

У ЦПД також наголосили, що український кордон надійно прикритий, а вкидання в інфопростір нових меседжів про загрози з боку Білорусі є частиною масштабної інформаційної кампанії з нагнітання напруженості. Одна з її цілей — відтягувати на білоруський кордон українські сили з інших важливих ділянок фронту.

Думки експертів

Чому білоруський диктатор Лукашенко заявляє про якусь “напругу” на кордоні з Україною? Чи може армія Білорусі вступити у війну проти України? Чи може армія РФ знову зробити спроби наступу на Україну з території Білорусі? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Владислав Селезньов, військовий експерт;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач. 

ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Українська розвідка відстежує переміщення російських окупантів на території Білорусі 

— Північний бік російсько-українського фронту — це територія чотирьох областей, які межують із Білоруссю. Йдеться про Волинь, Рівненську область, Житомирську та Київську області. 

Зараз на території Білорусі перебуває до 2 тис. російських військовослужбовців. Здебільшого вони залучені в охороні та обслуговуванні частин і підрозділів армії РФ. Також там є підрозділи протиповітряної оборони та спеціальні частини, які точно не є тією основою, що здатна створити кістяк наступального або штурмового підрозділу для проведення атак на півночі України. 

У Білорусі також перебувають до 400 “вагнерівців” (найманці з ПВК “Вагнер”, що перестала існувати, — ред.), які займаються інструкторською діяльністю, навчаючи військовослужбовців білоруської армії. 

Є 15 тис. білоруських солдатів, але навряд чи в осяжній перспективі вони будуть готові до проведення наступальних акцій у напрямку України. Згідно з даними Генштабу ЗСУ, ознак створення ударних угруповань у прикордонні України та Білорусі немає. 

Наразі ми маємо констатувати таке: 2 тис. — це не 40-тисячне угруповання військ, яке в лютому 2022 року атакувало Київ. Українська розвідка уважно відстежує будь-які переміщення російських окупантів, зокрема на території Республіки Білорусь. Якщо концентрація російської армії значно зростатиме в Білорусі, про це проінформують. 

Поки що говорити про передумови створення загрозливих тенденцій на півночі України не варто. Сили оборони продовжують проводити заходи щодо посилення інженерних фортифікацій. А це означає, що противник прекрасно обізнаний, що лінія оборони, окопи, бліндажі та вогневі точки на території тих областей України, які межують із Білоруссю, вельми серйозно укріплені. 

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Білоруська армія не хоче воювати проти України

— Усі дії білоруського диктатора Лукашенка вкладаються в його концепцію про те, що з боку України можуть бути провокації прориву і навіть наступ на територію Білорусі. Тому він демонструє, що зміцнює кордон. І це не тільки дві застави, які планують будувати. Зараз ми говоримо щонайменше про дев’ять застав, які на стадії побудови або вже побудовані. Також це друга лінія оборони спецпризначенців, які перебувають біля цих застав. 

Відбувається підготовка і бойове злагодження армії Білорусі та армії РФ. А останнім часом — і з китайцями. 

Лукашенко хоче постійно тримати в страху свій народ і заявляє, що з боку ЗСУ будуть якісь активні диверсійні дії. Неодноразово Україну звинувачували в якихось операціях на аеродромах, нафтобазах, житлових комплексах Білорусі, нібито українці здійснюють прориви кордону тощо. 

Споруда застав пояснюється тим, що вони нібито слугуватимуть першим захистом проти української сторони. Але це все фейк. З одного боку, це складова інформаційної війни, з іншого боку — Лукашенко хоче тримати в покірності білоруське населення. Також ці прикордонні пункти необхідні на випадок просування російських військ. Хоча я впевнений, що війська з боку Білорусі вже не зможуть зайти в Україну. 

Сьогодні білоруська армія налічує 50 тис. осіб. І ми маємо оперативну інформацію про те, що і військовослужбовці, і офіцерський склад білоруської армії принципово не хочуть воювати з Україною. Бойовий дух у білоруській армії дуже низький, тому якщо РФ примушуватиме білоруських військових до участі у війні проти України, може виникнути конфлікт. Путін цього конфлікту боїться. Він уже давно б примусив білорусів воювати проти України, але розуміє, що там немає підтримки. 

Зараз “вагнерівці” займаються підготовкою білоруського спецпризначенця, який може бути використаний для різних провокацій. Ці підрозділи можуть заходити на українські території, здійснювати різні провокації та демонструвати наступальну операцію, щоб відтягувати наші війська з інших ділянок фронту. Але білоруська армія точно воювати не готова ні за ідеологічними принципами, ні за бойовою складовою. 

Лукашенко боїться, що військові можуть застосувати проти нього зброю. Він у будь-який спосіб упереджуватиме такі формати як широкомасштабний наступ за участю білоруських військ. Лукашенко маніпулює і підіграє Путіну — проводить навчання з ядерним тактичним озброєнням, постійно звинувачує Україну, НАТО і погрожує, що він готовий до якихось радикальних дій, але малоймовірно, що він почне діяти. 

Не потрібно ігнорувати той факт, що Білорусь може надати свою територію для проходження російських військ на територію України. Але це теж малоймовірно. У РФ немає потужного угруповання для наступу, а білоруська армія в наступ не піде. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Лукашенко не хоче влазити у війну

— Лукашенко сам придумав “напруженість” на кордоні з Україною, сам повів війська і сам заявив, що з кимось домовився і зняв “напруженість”. Так я розцінюю його дії. Він своїми діями намагається створити напруженість. Ймовірно, Лукашенко очікує, що ми можемо якось відреагувати на його рухи та відтягувати свої резерви до кордону з Білоруссю, щоб купірувати можливі загрози. 

Останнє, що зробить Лукашенко, це нападе на Україну. Його довго схиляли, але цього не сталося. Усі рухи тіла білоруського диктатора — це демонстрація того, що він іде у фарватері політики та готовий співпрацювати з РФ і Китаєм. 

Лукашенко готовий прийняти на своїй території “вагнерівців”, давати снаряди, брати участь у спільних навчаннях, але конкретики в середньостроковій перспективі не буде. Небезпеки з боку Білорусі зараз немає і не буде найближчим часом. Звичайно, все може зміниться і Білорусь відкрито виступить на боці РФ — конкретно вступить у війну проти України. Нічого не можна виключати. Але я думаю, що Лукашенко не хотів би безпосередньо влазити в цю війну. 

Читайте також: Справедливий мир vs капітуляція: путінські “мирні ініціативи” проаналізували експерти

Прямий ефір