Останній союзник та єдиний міжнародний партнер Кремля, самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко, все частіше виступає із закликами до миру та запевняє, що білоруська армія не вступить у пряме зіткнення зі Збройними силами України. Від звинувачень ЗСУ у провокаціях він перейшов до обіцянок, нібито армія Білорусі не піде війною на територію сусідньої держави. Однак при цьому Лукашенко продовжує звинувачувати у розв’язаній війні західних партнерів України, інформує UA.
“Нам треба втихомиритися, ніяка Україна не воює сьогодні. Зараз з Росією воює весь блок НАТО, і Америка передусім. Вже Європа давно припинила б цю війну, якби американці через поляків не штовхали і не заохочували цю війну”, — заявив Лукашенко.
На тлі подібних заяв з території Білорусі Росія продовжує обстрілювати українські міста.
“Між Білоруссю та Росією наприкінці дев’яностих було укладено так звану геополітичну угоду. Вона складається з кількох договорів та угод, головна з яких — договір про союзну державу. Ініціатором документа був Лукашенко. Він запропонував Росії, що Білорусь враховуватиме геополітичні та військово-політичні інтереси РФ на своїй території, тобто дозволить доступ до своєї військової та цивільної інфраструктури у разі, якщо та вестиме воєнні дії”, — розповів незалежний військовий оглядач, провідний білоруський експерт з оборони та військово-промислового комплексу Олександр Алесін.
В обмін Білорусь отримала знижку на нафту та газ. Проте з початком повномасштабного вторгнення постало питання безпосередньої участі Білорусі у війні. Незважаючи на тиск із боку Путіна, свою армію Лукашенко в бій так і не повів. Експерти запевняють, що самопроголошений президент розуміє, що таке рішення може стати фатальним для нього самого.
“Якщо він змушений буде так чи інакше вступити у війну в Україні вже повністю, у повному форматі, його приберуть самі ж росіяни і поставлять натомість якусь абсолютно керовану фігуру — людину з російським паспортом. Благо, в оточенні Лукашенка таких достатньо. Тому він і змінює ці заяви, постійно щось вкидає для Заходу, щоб показати, що він грає певною мірою якусь роль, але він не такий, як Путін, і він у принципі не готовий переступати якісь червоні лінії, які глава Кремля окреслив перед усім цивілізованим світом”, — вважає політолог Ігор Рейтерович.
Олександр Алесін наголошує: Лукашенко розуміє, що всередині білоруського народу ця війна не зустріне розуміння.
“Він помножить кількість своїх противників і ту хитку рівновагу, яка, так би мовити, існує в країні, певне затишшя, якого йому вдалося досягти шляхом репресивних заходів після 2020-го року. Ця рівновага може бути порушена, і позиції Лукашенка можуть похитнутися, тому як би не тиснув на нього Путін, він, гадаю, не піде на військову операцію. Це перше. Друге — він ще боїться, що труни підуть, що ще більше погіршить його становище. Ну, а третє — просто немає грошей. Немає коштів, щоб найняти велику армію та платити цим людям”, — пояснив Алесін.
Також такою риторикою Олександр Лукашенко намагається відбілити свою репутацію перед заходом, вважають експерти.
Нагадаємо, російський опозиційний політик Геннадій Гудков в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA заявив, що бойовий стан армії РФ підтримується за рахунок жорсткого командування, репресивних заходів та охочих заробити легкі гроші.
Читайте також: Наразі суттєво пошкодити Кримський міст неможливо: інтерв’ю з генерал-майором СБУ Ягуном