Військовий експерт Сергій Грабський вважає, що Україна вступає у нову фазу війни з Росією. За його словами, на правому березі Дніпра є військовий оптимізм, проте для захисту лівого берега країни потрібно докласти ще багато сил, оскільки Росія не залишає своїх спроб знищити українську націю.
– Сергію, що відбувається на фронтах в Україні сьогодні?
– Ситуація трохи надає оптимізму, але розслаблятися нам дуже рано. Якщо ми говоримо про великі успіхи української армії на Правобережжі, то ситуація на Лівому березі залишається все ще напруженою.
Так, вдалося блокувати Чернігів. Наші війська тепер можуть маневрувати там, доставляти поповнення, медикаменти, озброєння, бойову техніку, але противник досі планує продовжувати наступ або утримувати хоча б ті райони України, які він уже окупував. Тож тривають і відчайдушні сутички на Сумщині, Харків під обстрілами.
Ми розуміємо, що, отримавши наказ оточити та знищити українські війська в районі Донбасу, Росія накопичуватиме війська і найближчими днями може завдати удару в цьому напрямку. Але оскільки ми про це вже знаємо і готові до цього, то підтягуються резерви, тому протистояння буде дуже активним. Маріуполь продовжує відчайдушний опір, і дуже важко переоцінити той подвиг, який зараз робить місто, відтягуючи на себе ударні угруповання супротивника.
Під Херсоном досі точаться бої, наші війська витісняють супротивника з правого берега Дніпра, але на лівому березі тривають терористичні дії російських військ, російська влада виступає проти окупованого населення, там ситуація досить напружена.
По Одесі було завдано ударів, тому ще раз кажу: розслаблятися нам не можна, ворог ще дуже сильний. Так, він втратив бойовий потенціал, але ніщо не заважає йому зараз зібрати залізо, підтягнути резерви та вдарити ще раз. І те, що вони не залишили своєї надії окупувати нас і знищити нас як націю, не викликає жодного сумніву, тому ми зараз із вами перебуваємо просто в одній із фаз війни, до закінчення якої ще дуже далеко.
– Аналітики говорили про те, що в Україні знищено вже, за офіційними даними Генштабу ЗСУ, 1776 одиниць бойових броньованих машин. Це приблизно 20% від усіх бойових броньованих машин Російської Федерації. Є інформація, що російська армія починає поступово відкривати “засіки” та діставати звідти законсервовану радянську техніку, яка не пристосована до війни у сучасних умовах. Чи так це?
– Саме так. Потрібно розуміти, що у плануванні цієї операції розглядали ще такий демонстраційний характер – показати всю міць російської армії, тому все нове озброєння, більша його частина, було зосереджено саме проти України, і значна частина цього озброєння втрачена. Я наголошую, 20% – це саме модернізована зброя, яка брала участь у війні проти України. На сьогоднішній день ми маємо інформацію про те, що противник починає і продовжує знімати з баз зберігання озброєння і бойову техніку ще радянських часів. Це надихає нас, адже це свідчить про те, що санкції працюють і противнику не вистачає грошей, щоб створювати озброєння.
Відновлення одного танка, знятого з бази зберігання, коштує приблизно 5 мільйонів доларів. Створення нового – це 50-60 мільйонів доларів. Противник знесилений, але він ще дуже далеко від того, щоб бути цілком знеможеним. На жаль, заліза, навіть старого радянського, дуже багато. Якщо з 13 тисяч танків, які заявлені і які перебувають на озброєнні російської армії, ми знищили близько 650, це дуже мало. Так, з техніки, яку вони піднімають та відновлюють, все одно можуть зібрати смертоносне залізо, яке кинуть на нас. Тому ми розуміємо, що ситуація змінюється, але ми маємо триматися, ми маємо зосереджуватися і продовжувати наш наступ. Тому що Буча, Ірпінь, Ворзель, Гостомель показали, яка доля чекає на кожного з нас у разі, якщо російські карателі прийдуть на нашу землю.
– За словами кількох американських джерел та чиновників, Росія переглянула свою стратегію війни в Україні. Вони говорять про те, що Кремль планує зосередити свої плани саме на Донбасі та Харкові. До 9 травня залишився місяць. Але наскільки реальною є ідея про те, що Росія зможе показати бодай якусь “перемогу” в Україні до цієї дати?
– Ця мета недостатньо реалістична, бо ніхто не скасовував канони військової науки, ніхто не скасовував цей стан. Наступне угруповання має за рівнем перевищувати угруповання, що обороняється, в кілька разів, найкраще втричі. Чи спостерігаємо ми саме таке зосередження на оперативному напрямку? Поки що ні, і противник зараз відчайдушно намагається досягти цього. Вони мають певні труднощі саме з формуванням ударних броньованих колон. Такий розвиток подій викликає певні сумніви. Але, розуміючи, з ким ми маємо справу і як противник діє, не шкодуючи ні своїх солдатів, ні своє озброєння, ми можемо припустити, що відчайдушні спроби прорвати нашу оборону та відчайдушні спроби оточити наші війська не припиняться, тому найближчий місяць буде дуже важким для нас.
Верещук: 4 квітня працюватимуть “зелені” коридори у Донецькій та Луганській областях
Зеленський: Військові РФ готуються до потужних ударів на Донбасі та харківському напрямку
Читайте також: Напавши на Україну, Путін спричинив свій крах. Інтерв’ю з Гудковим