На теракт на Каховській ГЕС світ має відреагувати посиленням санкцій проти РФ, — Левусь

Дмитро Левусь. Скриншот: uatv.ua

Реакцією світу на теракт на Каховській ГЕС має стати посилення санкції щодо Росії. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.

Він зазначив, що поки не усвідомлений весь масштаб катастрофи, оскільки вона кардинально змінить південь України.

“Можна сказати про те, що у нас не буде поливного землеробства найближчим часом. У нас питання щодо постачання питної води мільйонам людей. У нас питання, до речі, щодо того, як у центральній Україні будуть, у Кривому Розі, у Дніпропетровській області, працювати металургійні підприємства без води, тому що який буде водний баланс, поки що незрозуміло. Дійсно, ось те, що сталося, можна порівняти з ядерним ударом, тільки без радіації”, — сказав Левусь.

На його переконання, ситуація, що склалася, може вплинути й на постачання продовольства в ті країни, які перебували на межі голоду через те, що минулого року Росія блокувала експорт українських зернових.

“Ми ж готуємо трибунал щодо агресії Росії проти України. І ось цей екоцид, що стався, — цілком конкретний злочин. Стаття 56 додаткового протоколу від 1970 року до Женевської конвенції 1949 року з приводу того, що греблі, гідротехнічні споруди, які загрожують мирним людям, вони не можуть бути об’єктом такого удару. Тобто це теж має бути одним зі звинувачень”, — сказав політолог.

Він вважає, що потрібно домагатися, щоб президент РФ Володимир Путін отримав ще один міжнародний ордер на арешт у зв’язку з терактом на Каховській ГЕС.

“Санкції насправді можуть стати ще більш дієвими. Головне — це домогтися того, щоб дієвими були вторинні санкції для всіх, хто торгує з Росією. Є ще один момент — визнання Росії країною-терористом або спонсором тероризму. Якщо визнають Сполучені Штати Америки, то це викличе ланцюгову реакцію. А санкційна політика може стати ще більш жорсткою. Є “Росатом”, який досі не під санкціями, але дуже важливий для Росії. Є можливість накладати санкції таким чином, щоб ті, хто купує російську нафту, відмовилися від цього. Щоб ті, хто перепродає в Росію все, що завгодно, потрапляв під вторинні санкції. Це можна зробити. Тому я думаю, що це насправді питання часу. Тобто мені складно сказати, які все-таки остаточні реакції будуть безпосередньо зараз, після ось цього терористичного акту і гігантської техногенної екологічної катастрофи, яку спричинила Росія”, — сказав Левусь.

Він також наголосив, що світ уже фізично допомагає Україні в ліквідації наслідків після підриву росіянами Каховської ГЕС.

“Як на мене, то в принципі, якраз у плані організації безпосередньої допомоги для ліквідації Європа та світ реагують досить чітко і з розумінням. Це дійсно дуже важливо. І добре було б, якби справді повернулися до питання хоча б у Європейському Союзі щодо перегляду санкційної політики й посилення останніх пакетів, й накладення вторинних санкцій на тих, хто продовжує торгувати з РФ”, — сказав політолог.

Читайте також: Каховська ГЕС — у центрі уваги: Зеленський підсумував 469-ту добу війни

Нагадаємо, російські війська у вівторок, 6 червня, підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області.

На думку головної редакторки сайту Білорусі “Хартія’97” Наталії Радіної, ситуація засвідчила, що злочинний режим Володимира Путіна, який править Росією, готовий на будь-які злочини проти людяності. Після підриву дамби Каховської гідроелектростанції (ГЕС) Путін може піти і на застосування ядерної зброї.

Прямий ефір