Україна не планувала і не стане нападати на Білорусь. Так президент України Володимир Зеленський прокоментував останню заяву самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка щодо “пакту про ненапад”, який нібито пропонувала Україна. Зеленський наголосив: для українців важливо, щоб Білорусь не втратила свою незалежність і не вступила в путінську війну. Однак українські Сили оборони готуються до будь-яких викликів, повідомляє FREEДОМ.
До війни до Волинської області за сезон на Шацькі озера приїжджали сотні тисяч туристів з усієї України, а торік пляжі навколо озера Світязь залишилися порожніми. Курортний сезон був не надто вдалим. Місцеві жителі хоч і залишилися без заробітку, але не скаржаться.
“У нас є такі сусіди, білоруси, які ще в попередні роки їздили самі до нас відпочивати. А сьогодні ми з острахом дивимося в цей бік і готуємося до гіршого, хоча сподіваємося на краще”, — сказав голова Шацької громади Сергій Карпук.
Від курортного селища Шацьк до Білорусі кілька кілометрів. Якщо ще торік там будували плани з розвитку туристичної галузі, то нині майже всі зусилля кинули на підготовку оборони та допомогу українським захисникам.
“Це постійне копання каналів, копання ровів, які унеможливлюють прохід великої техніки. Це і загороджувальні паркани, які сьогодні ставлять, і інші позиції, які готують військові на випадок вторгнення”, — розповів Карпук.
Шацька громада має понад 60 км спільного з Білоруссю кордону, тож пильність там не втрачають, слідкують за всім. Кажуть, до останнього не вірили, що Росія нападе на Україну, а Білорусь стане їй допомагати.
“Від нас ось вони буквально за 40-50 км, полігон їхній брестський. Коли з великих гармат вони великим калібром там тренуються, то бувало так, що шибки трясуться. З такою владою як у Білорусі Лукашенко, їм довіряти ніяк не можна. Але тут їм нереально нашими болотами йти”, — каже староста прикордонного села Петро Мегель.
30 сіл громади розміщені під самим кордоном. Жителів Білорусі бачать зі свого городу, але вже звикли жити в нових воєнних умовах.
На сторожі й військові. Вони уважно стежать за тим, що відбувається з того боку.
“Ми мотивовані. Ми знаємо, за що ми воюємо. Ми перебуваємо тут для того, щоб зупинити ворога просто на підступах до нашої держави”, — запевнили українські захисники.
А в Рівненській області на кордоні з Білоруссю за 11 місяців прикордонники та військові приготували чимало сюрпризів загарбникам. Шляхи між обома країнами перекопані, деякі ділянки заміновані. Але нарощувати оборону не припиняють і досі.
“На територію Республіки Білорусь постійно прибувають війська РФ для проведення навчань. В принципі, на суміжній ділянці провокацій з того боку поки що ми не спостерігаємо”, — повідомив заступник начальника відділення прикордонної служби Станіслав Маслов.
Наразі на кордоні спокійно. За цим посилено стежать, оскільки недооцінювати ворога, впевнені прикордонники, не варто.
“Готуємося зустрічати ворога, якщо вони надумають. Розуму в них не буде полізти до нас. Ми готові їх зустрічати”, — запевнив військовослужбовець Збройних сил України Микола.
Жителі прикордоння теж не сидять склавши руки. Однією з ліній оборони займаються добровольці. Готують резервні позиції для військових — копають землю, ставлять опори. Місцеві жителі — це ще одна армія. Кожен із них у бойовому настрої. Усі разом зміцнюють оборону своїх сіл. І військові, і місцеві готуються до гіршого, але сподіваються на краще. Утім, якщо загарбник-таки наважиться знову ступити на українську землю з білоруської території, у землі й залишиться, стверджують українські захисники.
Читайте також: Бійці територіальної оборони відпрацьовують навички на кордоні з Білоруссю — репортаж (ВІДЕО)