Мисливці за “шпигунами” по-путінськи: як у РФ відроджується СМЕРШ, розповів Маломуж

Микола Маломуж. Скріншот: uatv.ua

У спробах придушити “непокірних” усередині й за межами Росії кремлівський диктатор Володимир Путін дав широкі повноваження для проведення репресій мисливцям за “шпигунами”. Процесом керує департамент контррозвідувальних операцій ФСБ — аналог радянської спецслужби СМЕРШ. Про це сьогодні, 14 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.), генерал армії Микола Маломуж.

“Насамперед мисливці за “шпигунами” беруть під тотальний контроль іноземців, тих, хто проживає на території Росії або перебували там раніше і мають, наприклад, дипломатичний статус або просто статус торгового представника, інформаційного агентства тощо. Тобто будь-який іноземець береться в оперативну розробку агентурними або технічними засобами. Підставляються люди або створюється оперативна ситуація для виявлення провокацій щодо конкретних іноземців з метою компрометації, з метою створення ілюзії вчинення злочинів. Як правило, вони намагаються звинуватити, що ці люди цікавилися якоюсь секретною інформацією. Будь-які контакти іноземців із росіянами, особливо з дипломатичного корпусу або військовими, розцінюються як шпигунські. Одразу заводиться оперативно-розшукова справа у ФСБ. І вже ось цим підрозділом людина береться в повну розробку. Завдання цього підрозділу — створення умов, щоб звинуватити в будь-якій шпигунській діяльності”, — розповів Маломуж.

За його словами, сьогодні навіть якщо хтось і веде таку роботу як розвідники-професіонали, вони ніколи не проводять цю роботу з легальної позиції в Росії, розуміючи, що там цей формат не проходить.

“Тому глибинна розвідка проводиться на інших рівнях. І, звісно, вже давно оперативно закладені позиції в Росії з боку розвідки США, Британії, європейських країн або третіх країн. Навіть у Китаї активно працюють саме розвідники. Росія там ефективно відпрацювати не може. Але ось якраз за великими контингентами тих, хто приїжджає до РФ, — працює успішно. Особливо зараз посилили компетенцію цього департаменту щодо роботи на різних окупованих територіях. Фактично нових осіб підозрюють у шпигунській діяльності, у військових формуваннях. Там тотально перевіряються всі військовослужбовці. Відмова від мобілізації, відмова від участі в бойових операціях розцінюється як шпигунська, військово-терористична діяльність уже щодо самих росіян. Тому не тільки іноземці потрапляють у поле зору, а й самі росіяни”, — зазначив гість ефіру.

Як розповів генерал армії, цей департамент уже отримав дуже великі повноваження.

“Це санкції на обшуки, санкції на прослуховування, санкції на стеження, які мають бути тільки через суд. Слідчі або оперативні працівники цього департаменту отримали ці дозволи. Тобто суд уже не є обов’язковим. Вони самі вирішують, кого беруть у розробку, кого затримати і як проводити операції з документування досьє на цих людей. А потім уже офіційно порушують офіційно кримінальні справи й фактично безпідставно притягують цих людей до відповідальності. Це вже суто модель сталінського режиму”, — констатував ексголова Служби зовнішньої розвідки України.

Він також зазначив, що робота цього департаменту працює на схемі тотальних доносів.

“У роботі цього департаменту залучена маса агентури, тобто донощиків. Вони на офіційній основі співпрацюють із системою на платній основі, тому зацікавлені доносити на кого завгодно. Тим паче коли конкретно ставлять запитання щодо іноземців або інших осіб, не згодних із режимом”, — розповів експерт.

Він наголосив: така система в путінській Росії працює дуже успішно, тому що за останній час кремлівський диктатор розставив 80% на вищі посади у РФ вихідців зі спецслужб.

“Якраз Володін (голова Держдуми РФ, — ред.) вибрав концепцію поставити на всі провідні напрямки своїх співробітників або партнерів. Глави адміністрацій, прем’єри, керівники всіх міністерств цивільного типу, регіональні представники, губернатори й навіть глави великих держкомпаній — усі вони вихідці зі спецслужб. Тому ця система і тримається. Спецслужби контролюють усі регіони — від сіл до великих міст. Це не що інше, як побудова поліцейської сталінської держави, чим, по суті, сьогодні і є Росія”, — резюмував Микола Маломуж.

Читайте також: Логіка натиснути через Європу на Китай, а через Китай на Росію абсолютно виправдана, — Подоляк

Прямий ефір