Миротворці та зміцнення оборони: що може забезпечити безпеку України та Європи (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Тільки реальні гарантії безпеки для України можуть забезпечити безпеку Європи, заявив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі президент Володимир Зеленський. За його словами, одним зі складників таких гарантій після можливого припинення вогню може бути розміщення в Україні міжнародного миротворчого контингенту. Але для того, щоб місія була ефективною, вона повинна включати, як мінімум, 200 тис. військових, повідомляє FREEДОМ.

“Я підтримую ідею контингентів як частину гарантій безпеки. Оскільки Росія має півторамільйонну армію, а ми матимемо вдвічі менше, це означає, що нам потрібні контингенти зі значною кількістю солдатів — 200 тис. щонайменше”, — упевнений Зеленський.

У миротворчій місії, яка може бути розгорнута в Україні, мають узяти участь і військові зі Сполучених Штатів Америки, наголосив президент України в інтерв’ю Bloomberg. Адже європейським партнерам Києва не вистачає солдатів, щоб стати справді ефективною стримувальною силою. Наприклад, 200 тис. військових — це трохи менше за чисельність армії Франції. А вона — одна з найбільших у Європі. У грудні 2024 року президент України сказав, що в Брюсселі обговорюють ідею відправлення миротворців в Україну. За його словами, від лідерів деяких країн уже є позитивні сигнали.

“Миротворці можуть бути, присутність іноземних військ на території України як складова частина гарантій безпеки. Гарантії безпеки мають бути більш всеосяжними. Україна, як і раніше, не відмовляється від членства в НАТО. Чекаємо на запрошення в будь-якому разі. Україна також, як і в плані перемоги, говорить про необхідність розміщення неядерних сил стримування на території України — це конкретні озброєння, які можуть завдавати удари по центрах ухвалення рішень, як люблять росіяни говорити”, — прокоментував розміщення миротворчих сил політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

Щоб вижити, Європа повинна озброюватися, заявив на сесії Європарламенту прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск. З ним згодна і глава європейської дипломатії Кая Каллас. Вона переконана, що Україна може виграти війну, розв’язану Росією. Але для цього Європа має збільшити допомогу Києву та власний військовий потенціал. А можливості для цього є — економіка Євросоюзу в 17 разів більша за російську.

“Нездатність Європи інвестувати у військовий потенціал є небезпечним сигналом для агресора. Це сигнал слабкості. Президент Дональд Трамп має рацію, коли каже, що ми витрачаємо недостатньо. Настав час інвестувати. Ми всі повинні бути реалістами щодо Росії. Вона є загрозою для нашої безпеки сьогодні, завтра і доти, доки ми не почнемо достатньо фінансувати нашу оборону. Час не на боці Росії, але він не обов’язково і на нашому боці. Ні в кого з нас не повинно бути сумнівів у тому, що нам потрібно витрачати більше, щоб запобігти війні. Але водночас ми повинні бути готові до війни”, — заявила верховна представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас.

Євросоюз уже виділив Україні допомоги на 134 млрд євро, з них 50 млрд спрямували на озброєння. Крім того, європейські партнери допомогли в підготовці 75 тис. українських солдатів. Тепер Брюссель працює над 16 пакетом санкцій щодо Росії. За словами глави європейської дипломатії, в ЄС хочуть розширити використання заморожених російських активів для допомоги Україні.

Читайте також: Україна має вступити в переговори з позиції сили, — Макрон

Прямий ефір