“Миротворче” турне Орбана: реакцію євродепутатів і позицію угорського політика оцінили експерти

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Росії з так званою “місією миру” для України в Європарламенті оцінили негативно. Після червневих виборів євродепутати вже в новому складі 17 липня ухвалили першу резолюцію з офіційним засудженням дій Орбана, адже він діяв не просто як представник Угорщини, а як голова в Раді ЄС.

Чому вояж Орбана не сподобався іншим представникам ЄС?

Віктор Орбан розпочав шестимісячне головування Угорщини в Раді ЄС дипломатичними кроками, які, м’яко кажучи, не схвалили партнери з ЄС і НАТО.

Після поїздки до Києва він терміново вирушив до Москви з візитом, який не обговорив ні з європейськими партнерами, ні з Україною. Орбан позиціонував поїздку до Москви як наступний етап так званої “мирної місії”, хоча фактично це було всупереч позиції ЄС не вести переговори про Україну без України.

Потім Орбан полетів до Пекіна на зустріч із главою КНР Сі Цзіньпіном. Там він високо оцінив роль Китаю в нібито досягненні миру між Росією та Україною.

Зустріч Орбана з Путіним євродепутати розцінили не як миротворчість, а як спробу виправдати російську агресію. Вони підкреслили, що безпека України прирівнюється до безпеки Європи.

“Уже давно ми є свідками змови крайніх правих у цьому парламенті з Путіним. Кілька днів тому найпомітніший очільник нової групи псевдопатріотів Орбан зустрівся з Путіним, щоб очорнити Європейський Союз, проголосити, що у нього є “мирний план”, про який ніхто не знає, і пропагувати російський експансіонізм. Про який мир Орбан хоче говорити з таким тираном, як Путін, щодо якого є ордер на арешт, виданий Міжнародним судом у Гаазі?”, — заявила депутатка Європейського парламенту Гарсія Іртаче.

Парламент знову заявив про свою підтримку формули миру президента України Володимира Зеленського та закликав Угорщину скасувати блокаду фінансування військової допомоги для України через Європейський фонд миру.

Фактично новий склад парламенту підтвердив зобов’язання, взяті попереднім, а це означає, що проукраїнська більшість у законодавчому органі зберігається.

У Європейській комісії кажуть, що юридично не можуть позбавити Угорщину головування в Раді ЄС, але можуть бойкотувати його. Також міністри закордонних справ країн ЄС можуть бойкотувати саміт глав МЗС, який відбудеться в Угорщині. Таким чином вони покажуть невдоволення неузгодженими поїздками Орбана.

Єврокомісія вже вирішила знизити рівень представництва на неформальних засіданнях Ради ЄС під час угорського головування, щоб показати невдоволення неузгодженими зовнішньополітичними кроками Орбана.

Візит Віктора Орбана до Москви був не “мирною місією”, а невдалою спробою умиротворити агресора, вважає голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн.

“Два тижні тому один прем’єр-міністр ЄС вирушив до Москви. Ця так звана миротворча місія була ні чим іншим, як місією умиротворення. Лише два дні потому літаки Путіна націлили свої ракети на дитячу лікарню і пологове відділення в Києві (ракетний удар по лікарні “Охматдит” 8 липня, — ред.). Ми всі бачили фото дітей, залитих кров’ю, і матерів, які намагаються вивести маленьких хворих на рак пацієнтів у безпечне місце. Цей обстріл не був помилкою. Це було послання. Настрашливе послання Кремля всім нам”, — сказала вона, виступаючи перед Європейським парламентом.

Позиція Орбана

Прем’єр-міністр Угорщини, зі свого боку, опублікував свою доповідь Єврораді про свої нещодавні поїздки до Києва, Москви, Пекіна і Вашингтона.

Раніше він передав листа голові Євроради Шарлю Мішелю. Прем’єр пояснив, що вирішив викласти весь текст документа для ясності його позиції.

Прем’єр Угорщини переконаний, що для завершення російської агресії проти України необхідне зовнішнє втручання. Він називає те, що відбувається, “військовим конфліктом”, який обіцяє врегулювати кандидат у президенти США Дональд Трамп у разі, якщо його оберуть. А чинний президент США Джо Байден, за словами прем’єра, не здатний змінити поточну “провоєнну політику” Вашингтона.

“Інтенсивність військового конфлікту в найближчому майбутньому радикально зросте”, — пише Орбан.

Орбан також вважає, що важливим посередником між сторонами може виявитися Туреччина. Прем’єр називає її єдиним успішним посередником між Росією та Україною з початку війни.

Також він розповів про можливу роль Китаю в мирному врегулюванні. Орбан упевнений, що для проведення наступного мирного саміту з питань України необхідне залучення Пекіна, а також дипломатичні контакти з Росією.

https://youtu.be/tRpCOedkU_w

Думки експертів

Якою буде для Орбана ціна його візиту до Росії? Яку роль у його політичному майбутньому відіграють Китай і США? Чи можна отримати хоча б мінімальну користь для України з його “миротворчих” ініціатив? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Сергій Герасимчук, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”;
  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан”;
  • Олександр Левченко, дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.);
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник;
  • Андрій Веселовський, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень, дипломат.

СЕРГІЙ ГЕРАСИМЧУК: Орбан знехтував Євросоюзом і отримав дзеркальну відповідь

— Можна говорити про те, що Орбан доволі впевнено почувається в Угорщині. Справді, останнім часом у нього з’явився конкурент — Петер Мадяр, представник партії “Повага і свобода” (TISZA), що утворилася зовсім недавно на хвилі протестних настроїв проти Віктора Орбана. Але водночас Fidesz досі зберігає за собою більшість у парламенті, і Віктор Орбан почувається доволі впевнено для того, щоб демонструвати зневагу до опозиції, яка все ще недостатньо сильна, щоб поставити під сумнів його прем’єрство. Подібним чином Орбан повівся і з Європейським Союзом.

Це була демонстрація зневаги. Тобто основними адресатами, під час його туру були не представники Європейського Союзу, яким він просто надіслав листа. Це були, перш за все, Сі Цзіньпін і Дональд Трамп, яким він хотів продемонструвати, що він готовий виступити посередником і створює платформу для цього посередництва.

Орбан проігнорував ЄС. Але Брюссель досить швидко зорієнтувався по ситуації. Спочатку ми мали доволі обурені реакції лідерів Європейського Союзу. Вони наголошували, що не уповноважували Орбана на такі кроки. А згодом, коли Європейський Союз зрозумів гру Орбана, спробу самопіару для Сі і Трампа. Тоді ЄС пішов дзеркальним шляхом — це демонстрація зневаги та ігнорування. Орбан отримав прочухана від європейських лідерів.

Коли угорський прем’єр надіслав другого листа зі своїми рекомендаціями щодо “мирної ініціативи”, у Європейському Союзі зазначили, що навіть не в курсі, чи отримали вони цього листа. Що, погодьтеся, виглядає як демонстрація певної напруги.

Ця зневага виразилася і на рівні Європейського парламенту. Адже Орбан не просто демонструє власну впливовість, він намагався продемонструвати, що він представляє певну політичну силу, а саме фракцію депутатів у Європарламенті. І його фракція зараз за кількістю третя в Європейському парламенті після того, як з ними злилися представники партії Ле Пен. Але при розподілі місць у президії Європейського парламенту Орбан не отримав нічого.

Орбана не сприймають як впливового гравця. І в усіх питаннях, які стосуватимуться України, говорити треба буде не з Віктором Орбаном, а з Європейським Союзом загалом і з європейськими інституціями загалом.

Орбан упевнений, що якщо на виборах у Сполучених Штатах переможе Трамп, то тоді всі ініціативи угорського прем’єра винагородяться. Повторюючи риторику Дональда Трампа як чесного брокера, який готовий розв’язувати всі проблеми для Європи, проблеми для України, він просто лестить Дональду Трампу.

Але ставка тут одна, і як вона зіграє, ми поки що не знаємо. Для Орбана вона, безумовно, висока, тому що це не тільки зіпсовані стосунки з лідерами ЄС, це зіпсовані стосунки з Німеччиною, тому що одразу після його візиту було скасовано зустріч між міністрами закордонних справ Німеччини в Угорщині. Це натягнуті відносини з Польщею — одним із головних партнерів Угорщини в регіоні. Але Орбан вирішив зіграти так. Подивимося, як зіграє його карта.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: ЄС може вплинути на Орбана дотаціями для Угорщини

— Це дуже показовий момент, оскільки Жозеп Боррель від самого початку заявив про те, що Орбан у своєму візиті до Москви і Пекіна ніяк не представляє Європейський Союз. Проте зі слів Віктора Орбана можна було судити, що він усе-таки натякав, що він — представник Європейського Союзу, виступає не тільки сам від себе, а, скоріше, як кур’єр. Це досить показовий момент.

Президент України Володимир Зеленський цілком конкретно висловився з цього приводу: візит Орбана до Києва був потрібен, але використовувати його для того, щоб потім їхати до Москви, це, м’яко кажучи, було неправильно.

З функціонального погляду це головування не особливо вдале для Угорщини. Тому що в ці дні відбувається формування органів після виборів до Європейського парламенту. Найбільш дієвим для Орбана з боку ЄС може бути сигнал щодо дотацій, які угорська економіка не може отримати.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Орбан представив проросійські наративи у своєму “мирному плані

— Для Віктора Орбана дуже важливий його власний імідж і те, як його сприйматимуть колеги в Європейському Союзі, в НАТО тощо. Його візит до Києва, до речі, був очікуваним. Тому що Орбан — єдиний прем’єр-міністр європейських держав, який не приїжджав до України від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тому Київ прийняв Орбана.

Насторожує те, що дуже часто Віктор Орбан представляє себе як людину, яка представляє позицію всього Європейського Союзу. Однак насправді це не так.

Ні для кого не секрет, що Орбан підтримав китайський “мирний” план Сі Цзіньпіна. При цьому він відкрито підтримує російського диктатора Путіна та його наративи щодо війни в Україні. Він розіслав європейським прем’єрам своє бачення того, як має відбуватися процес мирних переговорів. Але вже від себе.

Тобто він побував з усіма, поговорив, зважив ситуацію і як досвідчений перемовник, яким він себе вважає, пропонує європейцям розглянути питання про те, як закінчити війну в Україні. Щоправда, є один нюанс — судячи з усього, Україні цей план він так і не надіслав.

На жаль, Орбан часто озвучує російські наративи. Фактично блокує єдину європейську позицію щодо санкцій. Часто він напряму лобіює інтереси Москви.

Тому й прозвучала інформація про те, що, можливо, 29 серпня до Будапешта ніхто з європейців не приїде. У зв’язку з тим, що Орбан поводиться неналежно, це суперечить Статуту Європейського Союзу, і, звичайно ж, НАТО. Тому, мені здається, не виключено, що європейці діятимуть спільно в бажанні приструнити Орбана, показати свою єдність і бажання підтримати Україну.

Зараз у дуже важкий для України час цим часом користується якась частина політиків у Будапешті. Але питання в тому, що Україна зацікавлена розв’язувати всі питання абсолютно коректно, чесно, у межах чинного міжнародного законодавства, згідно з нормами і принципами міжнародного права. А Угорщина, і Орбан зокрема, керується зовсім іншими принципами, підтримуючи Росію. А Росія якраз усіма своїми заявами та ультиматумами показує, що вона не хоче справедливого миру. Вона порушує не тільки український світопорядок. Прагнення України до миру підтримує весь західний світ. Україна хоче миру. Але Україна не готова закінчувати війну за поняттями бандитського Петербурга.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Орбан діє так, щоб залишитися при владі в Угорщині

— На мою думку, зараз усе, що пов’язано з ініціативами Віктора Орбана, має не дуже легітимне підґрунтя.

Зараз Віктор Орбан намагається використати те, що Угорщина головує в Раді ЄС, на користь Будапешта заради своїх політичних амбіцій і заради того, щоб можна було зберегти владу в Угорщині.

Тому він намагається показати, що начебто саме Будапешт може бути сполучною ланкою між сторонами конфлікту, що, звісно ж, не відповідає дійсності, бо Віктор Орбан не отримував жодних повноважень для того, щоб домовлятися зі сторонами. І про це вже багато разів заявлялося. Зараз ми можемо почути багато заяв на адресу Віктора Орбана, що всі його зібрання — це виключно його ініціатива. Тобто вони незаконні на рівні Європейського Союзу.

Зокрема головування в Раді ЄС, і його функції можуть бути обмежені. Або головування в ЄС можуть передати іншій державі.

АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: Орбан вирішив незвично вразити виборців в Угорщині та колег у ЄС, але перестарався

— Експерти не можуть зійтися на думці — що ж було важливішим для Орбана. Йому треба було зміцнити становище в домашньому політикумі. У нього з’явився суперник, якого не було впродовж багатьох років, і цей суперник на останніх виборах отримав близько 40% голосів, а решта відійшли до партії Орбана. Тобто його суперник майже зрівнявся у впливі на виборців.

Прем’єру потрібно було продемонструвати вдома, що він великий світовий діяч, його всі приймають, з ним усі радяться, і тому він після Києва вирушає до Москви, потім — до Пекіна, а потім із Вашингтона примудряється побачитися з кандидатом у президенти США Трампом. Другий фактор — засвітитися на світовій арені.

Багато що залежить від того, наскільки Орбану допомагатимуть ті люди, до яких він приїжджав. Завдання тепер полягає в тому, щоб переконати Цзіньпіна, щоб він розповідав, яка Угорщина хороша всім, хто прислухається до точки зору Китаю. Те ж саме стосується і США.

Ми знаємо, наприклад, що Орбан, виступаючи на саміті НАТО, висловився не на користь прийняття України до Альянсу. Ця точка зору буде поширюватися тими, хто її поділяє, не тільки Російською Федерацією, а й іншими державами. Можливо, її підтримають та ж Бразилія, той же Китай.

Орбан хотів справити враження на колег по Європейському Союзу. І тут він явно провалився. Він думав, що йому все зійде з рук. Він думав, цей “блискучий” вояж через три континенти настільки вражає колег по Європейському Союзу, що вони не звернуть увагу на те, що він фактично намагається від імені ЄС влаштувати якусь “миротворчу операцію”.

При цьому тисне руку кримінальному керівництву РФ, на яке виписано ордер Міжнародного кримінального суду. І крім цього, користується регаліями Європейського Союзу. Тобто в нього зараз на лобі написано, що він є головуючим у ЄС. Колеги по ЄС дуже різко висловилися з цього приводу. Вони чітко і неодноразово повторили, що жодних повноважень від Європейського Союзу Орбан не мав. Ба більше, його поведінку вважають не тільки неправильною, а й такою, що ганьбить ЄС.

Якщо ми допускаємо, що прем’єр-міністр Угорщини багато в чому погоджується з тим, що і як робить Володимир Путін, то не обов’язково, щоб Кремль йому вкладав ці думки. Ці думки можуть належати самому Орбану. Він шукає можливості і зберегти себе як фігуру в політичному бомонді, і представити себе як такого собі миротворця, як дуже кмітливого дипломата, і водночас заручитися підтримкою багатого Китаю і можливого президента США.

Читайте також: Самопроголошений парламентер і закінчення війни за 24 години: “мирні плани” Орбана і Трампа обговорили експерти

Прямий ефір