Напередодні Китай представив так званий “мирний план” зі своїми ідеями щодо врегулювання війни, яку Росія розв’язала проти України. У ньому наголошується на важливості поваги до суверенітету всіх країн і дотримання норм міжнародного права, зокрема Статуту ООН, інформує FREEДОМ.
Але при цьому в документі зазначено, що “безпека держави не повинна гарантуватися завдяки іншим” або за допомогою “посилення і розширення військових блоків”. Це в Китаї назвали “відмовою від менталітету холодної війни”.
Крім того, у плані йдеться про те, що всі сторони не повинні допускати роздмухування конфлікту, і потрібно “підтримати Росію та Україну в роботі в одному напрямку”, щоб досягти припинення вогню.
Відновлення мирних переговорів у Китаї вважають єдиним можливим рішенням “української кризи” — так вони називають розпочату Росією війну.
“Ми завжди дотримувалися позиції, згідно з якою варто заохочувати й підтримувати всі зусилля щодо врегулювання кризи мирним шляхом. Китай готовий продовжувати працювати з міжнародною спільнотою, щоб відігравати конструктивну роль у політичному врегулюванні української кризи на основі документа з викладом позиції КНР”, — заявив офіційний представник Міністерства закордонних справ КНР Ван Веньбінь.
Загалом у представленому Китаєм “мирному плані” 12 пунктів. Крім заклику до відновлення переговорів між Україною та Росією, у ньому також представлено позицію на підтримку зусиль для розв’язання гуманітарної кризи, захисту цивільного населення та обміну військовополоненими.
Наголошується і важливість підтримки безпеки атомних електростанцій, зниження стратегічних ризиків і недопущення ядерної війни. Крім того, згадується сприяння експорту зерна, підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів постачань.
На запропонований Китаєм “мирний план” закінчення війни проти України відреагував президент Сполучених Штатів Джо Байден. Він заявив, що цей план не вигідний нікому, крім Росії.
Американський президент також категорично відкинув ідею про те, що Китай може бути посередником у мирних переговорах між Україною та РФ, назвавши її нераціональною.
“Я не побачив у китайському плані нічого, що вказувало б на те, що його реалізація була б вигідна комусь, крім Росії. Якщо Путін аплодує йому, то як це може бути добре? Ідея про те, що КНР вестиме переговори про результати війни, яка є абсолютно несправедливою для України, просто нераціональна”, — резюмував Джо Байден.
Читайте також: Китайський погляд на війну — як Пекін реалізує свої інтереси, розповів експерт